Redakcja Polska

Lokomotywa wodorowa PESA otrzymała świadectwo dopuszczenia do eksploatacji

08.06.2023 15:05
Świadectwo dopuszczenia do eksploatacji lokomotywy wodorowej PESA wydał Prezes Urzędu Transportu Kolejowego - poinformowała w czwartek PESA Bydgoszcz SA.
Lokomotywa wodorowa PESY
Lokomotywa wodorowa PESYŹródło: mat.prasowe PESA

Koncepcja i projekt lokomotywy to dzieło konstruktorów PESA. Przy jego realizacji spółka z Bydgoszczy współpracowała z krajowymi i zagranicznymi partnerami technologicznymi.

Jak podano, prace nad implementacją napędów wodorowych do pojazdów szynowych rozpoczęto w 2019 roku. Wtedy podjęto decyzję, że pierwszą maszyną będzie lokomotywa manewrowa SM42-6Dn.

- Cieszę się, że mogłem podpisać dopuszczenie do eksploatacji dla pierwszej wyprodukowanej w Polsce lokomotywy z napędem wodorowym. Ten przypadek był szczególny, bo zarówno europejskie jak i krajowe przepisy nie określają wymagań dla napędu wodorowego w pojeździe kolejowym. Dlatego dla UTK było to bardzo ciekawe doświadczenie. Mam nadzieję, że pojazdów kolejowych o napędzie wodorowym będzie przybywać, bo dzięki temu kolej staja się bardziej przyjazna dla środowiska - powiedział dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego cytowany w komunikacie PESA.

Z kolei prezes PESA Krzysztof Zdziarski zapowiedział, że kierowana przez niego firma pracuje nad pojazdem pasażerskim zasilanym z trakcji elektrycznej i ogniw wodorowych.

Zero emisyjny napęd

Dopuszczono do eksploatacji lokomotywa jest wyposażona w zero emisyjny napęd wodorowy; za wytwarzanie energii odpowiedzialne są dwa ogniwa wodorowe o łącznej mocy 170 kW - podano w komunikacie.

"Poprzez baterię trakcyjną zasilają one cztery asynchroniczne silniki trakcyjne o mocy 4x180kW, co pozwala na rozwijanie prędkości do 90 km/h. Wodór pobierany jest ze zbiorników o łącznej pojemności 175kg. Jedno tankowanie pozwala na dobową pracę manewrową lokomotywy" - czytamy w komunikacie PESA.

Podkreślono, że lokomotywa została wyposażona w system jazdy autonomicznej, umożliwiający maszyniście jednoosobowe sterowanie radiowe pojazdem w czasie ustawiania składów oraz system rozpoznawania przeszkód.


PAP/PESA/dad

Ruszyła ukraińska kontrofensywa. Gen. Polko: jej celem jest izolacja Krymu

08.06.2023 12:32
- Ukraińska kontrofensywa, choć jeszcze nie pełnoskalowa, to już się rozpoczęła. Jej celem jest izolacja Krymu, zniszczenie Mostu Krymskiego i odcięcie od zaopatrzenia droga lądową - ocenił były dowódca GROM gen. Roman Polko.

Wiceszef MSWiA w Luksemburgu: nie ma solidarności w sprawie migracji bez jednomyślności

08.06.2023 14:00
Nie ma solidarności w sprawach migracji bez jednomyślności - tak podkreślał wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki w Luksemburgu w przerwie unijnej narady poświęconej paktowi migracyjnego. Wywołał on podziały i kontrowersje, ale wydaje się, że większość krajów jest gotowa wstępnie zaakceptować pakt i rozpocząć negocjacje z Parlamentem Europejskim w sprawie jego ostatecznego kształtu.

"Nie ma wody i żywności, w kostnicy wyłączono prąd". Na Ukrainie katastrofa humanitarna po wysadzeniu tamy

08.06.2023 14:12
W okupowanej hromadzie (gminie) Oleszki, na lewym brzegu Dniepru, panuje katastrofa humanitarna wywołana powodzią po wysadzeniu przez Rosjan tamy w Nowej Kachowce na południu Ukrainy - oceniła w czwartek agencja Ukrinform. Ludzie nie mają wody i żywności, w kostnicy wyłączono prąd.