Redakcja Polska

PGE i Sieć Badawcza Łukasiewicz zainwestują w rozwój technologii wodorowej w sektorze kolejowym

02.07.2023 09:12
PGE Energetyka Kolejowa i Sieć Badawcza Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny podpisały list intencyjny dotyczący współpracy, związanej z rozwojem oraz upowszechnianiem technologii wodorowej w sektorze kolejowym w Polsce.
Spółka planuje być dostawcą różnego rodzaju mediów dla zasilania polskiej kolei - nie tylko zielonej energii z sieci trakcyjnej, ale docelowo z zielonego wodoru.
Spółka planuje być dostawcą różnego rodzaju mediów dla zasilania polskiej kolei - nie tylko zielonej energii z sieci trakcyjnej, ale docelowo z zielonego wodoru.Audio und werbung/Shutterstock

Celem podjętej współpracy jest rozwój wodorowego taboru kolejowego oraz kolejowej infrastruktury tankowania wodorem. W ramach współpracy strony planują przeprowadzić modernizację pojazdu szynowego WM-15A, obejmującą m.in. wprowadzenie elementów wodorowego układu zasilania.

Wodór do napędzania tak zmodernizowanego pociągu dostarczać będzie PGE Energetyka Kolejowa.

- Współpraca z Siecią Badawczą Łukasiewicz - Poznańskim Instytutem Technologicznym to działanie w kierunku dekarbonizacji transportu kolejowego i rozwoju kolei opartej o odnawialne źródła energii - powiedział prezes PGE Energetyka Kolejowa Sylwester Szczensnowicz.

- Zdobyte w projekcie doświadczenia PGE Energetyka Kolejowa będzie chciała wykorzystać w dalszym rozwoju projektów kolejowych stacji wodorowych w Polsce - dodał.

Według dyrektora Łukasiewicz - Poznańskiego Instytutu Technologicznego dr. hab. Arkadiusza Kawy, potrzeby rynku ewoluują dziś w stronę wykorzystania w kolejnictwie sztucznej inteligencji czy optymalizacji procesów logistycznych.

- Liczę, że efekty tej współpracy będą miały pozytywny wpływ na rozwój kolei wodorowych w Polsce - dodał dr Kawa.

Jak przypomniała PGE, należąca do Grupy spółka PGE Energetyka Kolejowa przeprowadziła już testowe uruchomienie pilotażowej instalacji wytwarzania wodoru w ramach projektu realizowanego przy Podstacji Trakcyjnej Garbce. Spółka planuje być dostawcą różnego rodzaju mediów dla zasilania polskiej kolei - nie tylko zielonej energii z sieci trakcyjnej czy ze stacji ładowania dla pociągów bateryjnych, ale docelowo z zielonego wodoru.

PGE Energetyka Kolejowa obecnie dysponuje 6 nowoczesnymi centrami sterowania ruchem w sieci kontrolowanej przez 54 tys. inteligentnych liczników, infrastrukturę uzupełnia 814 podstacji trakcyjnych i kabin, 6213 stacji energetycznych oraz 79 pociągów sieciowych.

Firma jest jedynym dystrybutorem energii elektrycznej na potrzeby kolejowej sieci trakcyjnej i odpowiada za dystrybucję 4,32 TWh energii elektrycznej rocznie, co stanowi ok. 3 proc. całej energii dostarczanej w kraju. Wykorzystuje do tego ok. 21,5 tys. km linii energetycznych.

PR24.pl/IAR/PAP/ho

W Świnoujściu powstanie pierwszy w Polsce terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych

27.06.2023 15:30
W porcie w Świnoujściu na przełomie 2024 i 2025 r. rozpocznie pracę pierwszy w Polsce i jeden z najnowocześniejszych w Europie terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych – poinformował premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników 10. Kongresu Morskiego.

Niemieckie fundacje biją w atom Francji, ale są też w Polsce

29.06.2023 09:52
Francuska gazeta L’Express podaje, że rząd niemiecki wspiera określone fundacje międzynarodowe w celu osłabienia energetyki jądrowej we Francji. Jedna z nich działa także w Polsce.

Inflacja w Polsce spada. GUS podał dane za czerwiec

30.06.2023 11:54
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2023 r. wzrosły rok do roku o 11,5 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem nie zmieniły się - podał Główny Urząd Statystyczny. Analitycy oczekiwali wzrostu cen o 11,7 proc. rdr i wzrostu o 0,2 proc. mdm.