Redakcja Polska

Akcje rosyjskiego oligarchy w Grupie Azoty objęte zarządem przymusowym

11.07.2023 18:00
Decyzja o ustanowieniu tymczasowego zarządu przymusowego była możliwa dzięki wpisaniu trzech spółek rosyjskiego oligarchy i jego samego na listę sankcyjną MSWiA.
Audio
  • Waldemar Buda wyjaśnił, że oznacza to pozbawienie biznesmena związanego z Kremlem jakichkolwiek praw wynikających z udziałów w polskiej spółce notowanej na warszawskiej giełdzie [posłuchaj]
Grupa Azoty
Grupa Azoty Grupa Azoty/Twitter

Posiadanie akcjonariusza z rosyjskim kapitałem powodowało ograniczenie pewnej wiarygodności Azotów, dlatego ustanowienie tymczasowego zarządu przymusowego na majątku rosyjskiego oligarchy to dobra informacja dla spółki - mówił we wtorek szef Ministerstwa Rozwoju i Technologii Waldemar Buda.

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda z dniem 11 lipca br. wprowadził tymczasowy zarząd przymusowy do trzech firm należących do Wiaczesława Kantora.

"To jest bardzo dobra informacja dla Azotów. Posiadanie akcjonariusza z rosyjskim kapitałem powodowało ograniczenie pewnej wiarygodności spółki. Dzięki tej decyzji możliwości rozwoju, możliwości finansowania długu, zaciągania nowych zobowiązań po stronie Azotów się powiększają w związku z tym, że zyskuje on dodatkowy element wiarygodności w postaci wyeliminowania kapitału rosyjskiego z akcjonariatu" - podkreślił Buda. 

Dodał, że choć "akcje Kantora są zamrożone, a więc nie ma mowy o wykonywaniu prawa głosu na zgromadzeniach akcjonariuszy i wypłatach dywidendy, nie chcemy, by ten Rosjanin był w jakikolwiek sposób związany z polską strategiczną spółką - liderem krajowego rynku nawozowego, i jedną z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie".

Buda przypomniał o działaniach Kantora w przeszłości, kiedy w 2012 r. podjął próbę wrogiego przejęcia Grupy Azoty. "Zabezpieczamy się też przed takimi działaniami" - podkreślił.

Jak podał resort, funkcję zarządcy przymusowego ma pełnić mecenas Radosław Kwaśnicki.

IAR/PAP/ks


Bank Centralny Belgii: wykorzystanie rosyjskich aktywów dla odbudowy Ukrainy może zagrozić stabilności finansowej

06.07.2023 20:42
Od początku wojny Rosji przeciwko Ukrainie Euroclear blokuje aktywa wszystkich swoich rosyjskich klientów.

Polska wyda w tym roku najwięcej pieniędzy na zbrojenia spośród wszystkich krajów NATO

07.07.2023 15:24
Według tych prognoz, Polska wyda w tym roku na zbrojenia 3,9 procent swojego PKB. Warszawa po raz pierwszy znalazła się na czele publikowanego co kilka miesięcy zestawienia.

Polska krytykuje rewizję budżetu UE. Nie uwzględnia potrzeb krajów obciążonych konsekwencjami wojny

10.07.2023 13:27
Polska krytykuje plany rewizji wieloletniego unijnego budżetu, bo nie uwzględniają one potrzeb krajów obciążonych konsekwencjami rosyjskiej napaści na Ukrainę.

Firmy budowlane w Moskwie muszą dostarczać "ochotników" na wojnę

11.07.2023 11:30
Władze miejskie Moskwy najprawdopodobniej grożą wycofaniem kontraktów z firmami budowlanymi, jeśli nie osiągną one limitów w zakresie dostarczania "ochotników" do służby na Ukrainie