Redakcja Polska

Będzie interwencja Polski w KE ws. przedłużenia zakazu importu z Ukrainy

18.07.2023 15:11
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że będzie interweniował u przewodniczącej Komisji Europejskiej w sprawie przedłużenia blokady importu z Ukrainy. Jej termin upływa w połowie września i dotyczy zakazu sprowadzania pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Polski, Bułgarii, Rumunii, na Słowację i na Węgry. Tranzyt do pozostałych państw Unii i tych spoza niej jest dozwolony.
Wycofanie się Rosji z tak zwanej umowy zbożowej spowoduje, że obciążone zostaną unijne korytarze solidarnościowe, którymi przewożone było ukraińskie zboże.
Wycofanie się Rosji z tak zwanej umowy zbożowej spowoduje, że obciążone zostaną unijne korytarze solidarnościowe, którymi przewożone było ukraińskie zboże.Fotokostic / Shutterstock

Wycofanie się Rosji z tak zwanej umowy zbożowej spowoduje, że obciążone zostaną unijne korytarze solidarnościowe, którymi przewożone było ukraińskie zboże. W przeszłości część ukraińskiego importu skumulowała się w pięciu wymienionych "państwach frontowych". Dlatego od 2 maja obowiązuje unijny zakaz importu do nich, który zastąpił jednostronne, krajowe blokady.

Posłuchaj
00:44 12459659_1.mp3 Będzie interwencja Polski w KE ws przedłużenie zakazu importu z Ukrainy. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)

 

Polska od dłuższego czasu mówi, że unijny zakaz powinien być przedłużony co najmniej do końca roku. - My będziemy na pewno bardzo twardzi, jeśli chodzi o ochronę polskiego rynku, to mogę powiedzieć już dzisiaj - oświadczyłł premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że Polska nie otworzy rynku wbrew interesom rolników, ale będzie nadal pomagać w tranzycie ukraińskiego zboża. - W rozładowaniu tego wielkiego problemu ogólnoświatowego, bo jest to próba wywołania głodu przez Rosję - dodał szef rządu.

Mateusz Morawiecki powiedział, że konieczna będzie rozbudowa unijnych korytarzy solidarnościowych i że Polska ubiega się o pieniądze na nie. Jednak, jak dodał, szybkie wypracowanie sposobu wywiezienia ukraińskiego zboża po wycofaniu się Rosji z umowy zbożowej to zadanie dla Komisji Europejskiej i amerykańskiej administracji.


IAR/dad

Zbigniew Rau po spotkaniu z sekretarzem generalnym ONZ: Rosja sięgnęła po żywność jako broń

18.07.2023 12:20
W poniedziałek w Nowym Jorku po spotkaniu z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem i ministrami z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji, szef MSZ Zbigniew Rau powiedział, że "wszyscy są zjednoczeni, że nie można zostawić sprawy eksportu żywności tak, jak Rosja to zaplanowała". Jak stwierdził, Kreml ponownie sięgnął po żywność jako broń.

Grupa Wagnera na Białorusi. Ukraiński wywiad: będą szkolić żołnierzy

18.07.2023 13:13
- Na Białoruś przybyło ok. 700 najemników rosyjskiej Grupy Wagnera, którzy będą tam pełnić dwie funkcje: szkolić białoruskich żołnierzy i drażnić NATO - ocenił przedstawiciel wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR), Andrij Jusow.