Redakcja Polska

Budowa elektrowni jądrowej w Polsce. Minister klimatu: zakończyliśmy konsultacje transgraniczne

21.07.2023 11:51
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała na antenie Programu 3 Polskiego Radia, że Polska zakończyła konsultacje transgraniczne związane z budową w naszym kraju pierwszej elektrowni atomowej. W ubiegłym tygodniu resort klimatu wydał też decyzję zasadniczą dla spółki Polskie Elektrownie Jądrowe.
Wszystkie państwa podpisały protokoły z konsultacji bez zastrzeżeń - poinformowała minister klimatu i środowiska
Wszystkie państwa podpisały protokoły z konsultacji bez zastrzeżeń - poinformowała minister klimatu i środowiskaDenton Rumsey / Shutterstock.com

Minister Anna Moskwa wyjaśniła, że wszystkie państwa podpisały protokoły z konsultacji bez zastrzeżeń. - Oczywiście z uwagą wysłuchaliśmy też doświadczenia tych państw, które mają u siebie energię jądrową. Są one ważne i będą dla nas przydatne przy wydawaniu decyzji i późniejszym funkcjonowaniu elektrowni jądrowej - podkreśliła.

Wkrótce decyzja środowiskowa

Anna Moskwa zaznaczyła, że Polska jest w stałym kontakcie ze wszystkimi państwami jądrowymi, należy do wszystkich organizacji, które się zajmują energetyką atomową - tych technicznych oraz wyznaczających standardy prawnych. - Więc za chwilę będziemy mogli wydać decyzję środowiskową - wskazała minister klimatu i środowiska.


Szefowa MKiŚ dodała, że po podpisaniu i wydaniu kolejnych dokumentów budowa elektrowni powinna rozpocząć się w 2026 roku, a produkcja energii w 2033 roku.

Pierwsza elektrownia atomowa powstanie na Pomorzu na podstawie technologii amerykańskiej firmy Westinghouse Electric Company.IAR/PR24/dad

F-16 coraz bliżej ukraińskiego nieba. Biały Dom wskazuje, kiedy może je przekazać

21.07.2023 09:14
Stany Zjednoczone mogą przekazać Ukrainie myśliwce F-16 do końca tego roku - powiedział w wywiadzie dla Fox News John Kirby, rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Rośnie skala rosyjskiej inwigilacji w Polsce. Żaryn ostrzega: będą chcieć wpływać na wybory

21.07.2023 09:46
"Rosjanie próbują na większą skalę infiltrować Polskę i rekrutują nowych ludzi" - ocenił zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn w wywiadzie dla magazynu "Polska - Metropolia Warszawska". Ocenił, że Rosjanie będą starali się stymulować i rozkręcać istniejące w Polsce podziały, aby wpływać na wynik nadchodzących wyborów parlamentarnych. 

Niemieckie przedsiębiorstwo z Frankfurtu ma udziały w rosyjskim lotnisku Pułkowo

21.07.2023 11:10
Fraport, operator zarządzający największym niemieckim portem lotniczym we Frankfurcie, wciąż posiada 25 proc. udziałów w lotnisku Pułkowo koło Petersburga pomimo trwającej wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Z ustaleń WDR, NDR i "Sueddeutsche Zeitung" wynika, że lotnisko to było w ostatnich miesiącach wykorzystywane przez Rosję do celów wojskowych – podał portal Tagesschau.