Redakcja Polska

Import produktów rolnych z Ukrainy. Polska chce przedłużyć embargo

31.08.2023 12:20
Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia, że Polska i inne kraje przyfrontowe będą ubiegać się o przedłużenie do końca roku unijnego zakazu wwozu produktów rolnych z Ukrainy. Obecny zakaz obowiązuje do 15 września, a przez nasz kraj odbywa się jedynie tranzyt. 
Polski rząd chce utrzymać zakaz importu produktów rolnych z Ukrainy po 15 września br.
Polski rząd chce utrzymać zakaz importu produktów rolnych z Ukrainy po 15 września br. Shutterstock/Aleks Kend

Piotr Müller mówił w Programie 3. Polskiego Radia, że ten temat zakazu importu produktów rolnych z Ukrainy Polska będzie bardzo jednoznacznie stawiać na forum unijnym.

 - Liczymy na to, że Komisja Europejska podejmie decyzję taką, jaką rekomendujemy. Jeżeli nie, to jeszcze raz podkreślę, Polska samodzielnie wprowadzi taki zakaz importu do Polski. Jednocześnie podkreślam, że tranzyt, czyli przejazd przez nasz kraj do tego, by do Afryki czy do innych krajów Europy Zachodniej to zboże mogło być eksportowane - będzie możliwy, natomiast import do naszego kraju - nie - podkreślił.

Embargo do końca roku

Ministrowie rolnictwa Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii i Bułgarii zwrócili się do Komisji Europejskiej o przedłużenie zakazu importu ukraińskiego zboża do końca roku. Zaproponowali też, by lista produktów objętych embargiem była elastyczna i poparli uruchomienie unijnych dopłat do tranzytu zboża z Ukrainy.

Zdaniem polskich władz dobrym pomysłem są unijne dopłaty do tranzytu zboża z Ukrainy. Takie wnioski płyną z  międzyresortowego spotkania, które obyło się w środę, a poświęcone było sytuacji na rynku zbóż. Rozmowy prowadzono w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

"Rozpatrywane były możliwości podejmowania kolejnych działań usprawniających tranzyt zboża z Ukrainy. Zwracano uwagę na konieczność udziału środków unijnych w rozwój infrastruktury portowej i transportowej, co było zapowiadane przez przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursule von der Leyen jeszcze w ubiegłym roku" - przekazano w oświadczeniu.

W dyskusji uczestniczyli członkowie kierownictwa resortu rolnictwa rolnictwa - minister Robert Telus, wiceministrowie Ryszard Bartosik i Janusz Kowalski, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu do spraw polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej Jadwiga Emilewicz, szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta Marcin Przydacz oraz minister - członek Rady Ministrów Michał Dworczyk.

Alternatywa eksportu zboża z Ukrainy

Tymczasem trwają poszukiwania alternatywnych dróg wywozu zboża po wycofaniu się Rosji z porozumienia zbożowego z Ukrainą i Turcją. Najważniejsza jest droga dunajska.

Kijów sprzeciwia się też utrzymaniu przez Polskę zakazu importu produktów  z Ukrainy. W poniedziałek Ihor Żowkwa, wiceszef kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego powiedział, że liczy na "szybką i adekwatną reakcję Komisji Europejskiej". 

Posłuchaj

00:29 12527245_1.mp3 Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że Polska i inne kraje przyfrontowe będą ubiegać się o przedłużenie do końca roku unijnego zakazu wwozu produktów rolnych z Ukrainy (PR3/IAR)

IAR/PR3/dad

40 tys. ukraińskich żołnierzy. Zwiększona misja szkoleniowa w UE

31.08.2023 08:54
Szef unijnej dyplomacji zapowiedział zwiększenie liczby ukraińskich żołnierzy, szkolonych w krajach Unii Europejskiej, do 40 tysięcy. Josep Borrell mówił o tym w hiszpańskim Toledo, gdzie na nieformalnej naradzie spotykają się ministrowie spraw zagranicznych i obrony państw członkowskich.

Polska będzie miała więcej czołgów niż europejskie potęgi razem wzięte? Były urzędnik NATO: to możliwe

31.08.2023 10:24
Były wieloletni wysokiej rangi urzędnik Kwatery Głównej NATO Jamie Shea podkreślił, że wysiłki Polski, aby rozbudować konwencjonalną obronę lądową i powietrzną, są jak najbardziej uzasadnione. W jego ocenie już wkrótce nasz kraj może mieć więcej czołgów niż potęgi zachodniej Europy razem wzięte.

Litwa obchodzi 30. rocznicę opuszczenia kraju przez rosyjskich żołnierzy

31.08.2023 11:43
Dzisiaj Litwa obchodzi 30. rocznicę wyjścia wojsk rosyjskich z terytorium kraju. Wieczorem z tej okazji w Wilnie odbędzie się uroczysty koncert.