Redakcja Polska

40 tys. ukraińskich żołnierzy. Zwiększona misja szkoleniowa w UE

31.08.2023 08:54
Szef unijnej dyplomacji zapowiedział zwiększenie liczby ukraińskich żołnierzy, szkolonych w krajach Unii Europejskiej, do 40 tysięcy. Josep Borrell mówił o tym w hiszpańskim Toledo, gdzie na nieformalnej naradzie spotykają się ministrowie spraw zagranicznych i obrony państw członkowskich.
UE będzie szkolić większą liczbę ukraińskich żołnierzy
UE będzie szkolić większą liczbę ukraińskich żołnierzyFacebook/ General Staff of the Armed Forces of Ukraine

Pierwotne plany zakładały, że do końca roku unijna misja, której dowództwo znajduje się w Polsce, wyszkoli 30 tysięcy ukraińskich żołnierzy, a już teraz takie szkolenia przeszło 25 tysięcy. Stąd pomysł, by rozszerzyć tę misję. - Ważne jest też, by uwzględniać zmieniające się potrzeby ukraińskiej armii i stawiać nie tylko na ilość, ale też na jakość - powiedział szef unijnej dyplomacji.

Od kilku tygodni wiadomo, że unijne kraje będą także szkolić ukraińskich pilotów w obsłudze myśliwców F-16.

Dostawy amunicji dla Ukrainy

Jeśli chodzi o dostawy amunicji dla Ukrainy, to plany nie są realizowane tak, jak zakładano. Plany były bowiem takie, że do wiosny przyszłego roku Ukraina otrzyma milion sztuk amunicji, a na razie otrzymała około jednej czwartej z tej puli. - Musimy robić więcej i szybciej - podkreślił szef unijnej dyplomacji.

Ale też wskazał, że na razie kraje członkowskie przekazywały zapasy z magazynów i że ostatnio zostały podpisane 3 kontrakty na zakupy amunicji, a Unia rozkręca swoją produkcję zbrojeniową.

Długoterminowe wsparcie

Konieczne jest również - jak mówił Josep Borrell - długoterminowe i przewidywalne wsparcie wojskowe. Podtrzymał swój pomysł przeznaczenia 20 miliardów euro do 2027 roku na dozbrajanie Ukrainy.

5 miliardów euro rocznie Unia przekazywałaby na zwrot kosztów tym krajom, które przekazują sprzęt wojskowy władzom w Kijowie.


IAR/dad

Zamknięcie granicy z Białorusią. Rzecznik SG: w razie potrzeby zakończymy odprawy na przejściach

30.08.2023 13:37
- W razie potrzeby zakończymy odprawy na przejściach granicznych z Białorusią i skoncentrujemy się na ochronie tzw. zielonej granicy - przekazała rzecznik SG por. Anna Michalska, odnosząc się do zapowiedzi szefów MSW Polski i krajów bałtyckich, że w razie krytycznego incydentu na granicy z Białorusią, zamknięte zostaną wszystkie przejścia graniczne.

Marcin Przydacz: oczekujemy większej otwartości ze strony ukraińskiej na nasze wnioski ekshumacyjne

30.08.2023 14:27
- Naszym oczekiwaniem jest większa otwartość ze strony ukraińskiej na nasze wnioski ekshumacyjne. Dla nas jest to powinność nie tylko polityczna i historyczna, ale i moralna, aby swoich współrodaków odszukać i ponownie pochować z szacunkiem - mówił szef BPM Marcin Przydacz w Poranku Rozgłośni Katolickich.

Polska będzie miała więcej czołgów niż europejskie potęgi razem wzięte? Były urzędnik NATO: to możliwe

31.08.2023 10:24
Były wieloletni wysokiej rangi urzędnik Kwatery Głównej NATO Jamie Shea podkreślił, że wysiłki Polski, aby rozbudować konwencjonalną obronę lądową i powietrzną, są jak najbardziej uzasadnione. W jego ocenie już wkrótce nasz kraj może mieć więcej czołgów niż potęgi zachodniej Europy razem wzięte.