Redakcja Polska

Europoseł Grzegorz Tobiszowski: przepisy dotyczące odnawialnych źródeł energii nie mogą stwarzać ryzyka dla bezpieczeństwa dostaw

12.09.2023 10:18
Europoseł podkreślił, że realizacja coraz bardziej ambitnej polityki klimatycznej stawia przed sektorem energetycznym wiele nowych wyzwań
OZE wymagają zmodyfikowania sieci elektroenergetycznej.
OZE wymagają zmodyfikowania sieci elektroenergetycznej.Shutterstock/ engel.ac

Nowe przepisy dotyczące odnawialnych źródeł energii (OZE) nie mogą stwarzać ryzyka dla bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej i ciepła oraz stabilności finansowej sektora energetycznego - mówił w Parlamencie Europejskim eurodeputowany PiS Grzegorz Tobiszowski podczas debaty na temat dyrektywy w sprawie OZE.

Tobiszowski podkreślił, że realizacja coraz bardziej ambitnej polityki klimatycznej stawia przed sektorem energetycznym wiele nowych wyzwań.

"Dyrektywa prawie dwukrotnie podwyższa istniejący obecnie udział OZE w Unii Europejskiej, a także zwiększa o 10 punktów procentowych poprzedni cel na rok 2030. To wszystko przekłada się na cele sektorowe, przenosząc zobowiązania do ich osiągnięcia na rządy państw członkowskich" - stwierdził. 

Polski polityk zauważył, że nowe przepisy nie powinny stwarzać ryzyka związanego z potencjalnym brakiem możliwości zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej i ciepła. "Już na obecnym etapie technologicznym dostrzegamy wyzwania dotyczące bilansowania energii z OZE w systemie elektroenergetycznym" - zaznaczył Tobiszowski.

Europoseł PiS dodał, że regulacje nie powinny rodzić ryzyka dla stabilności finansowej sektora energetycznego i zwrócił uwagę na fakt, że luka pomiędzy zdolnościami inwestycyjnymi sektora, a jego potrzebami w zakresie transformacji i realizacji celów polityki klimatycznej jest ogromna i nie da się jej pokryć środkami finansowymi dostępnymi w ramach funduszy unijnych i krajowych.

"Transformacja powinna być wyważona zarówno pod względem finansowym, jak i pod względem stabilności systemu" – nadmienił Tobiszowski i wyraził obawy, że obecne cele zostały przyjęte pod presją politycznych ambicji, a nie realnych analiz i konkretnych wyliczeń.

PAP/ks

Minister Anna Moskwa: budowa siłowni jądrowych będzie oparta na polskich pracownikach

14.11.2022 09:28
Budowa jednego bloku wymaga ok. 4 tys. pracowników. Takich zasobów nie ma żaden z dostawców technologii, a więc projekt będzie oparty na polskich pracownikach – powiedziała w niedzielę w TVP Info minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Unijna komisarz docenia otwarcie Baltic Pipe. "Europa Środkowo-Wschodnia jest bezpieczniejsza"

09.12.2022 10:26
- Europa Środkowo-Wschodnia jest dziś bezpieczniejsza energetycznie m.in. dzięki budowie gazociągu Baltic Pipe i interkonektorów Polska-Litwa, Polska-Słowacja i Grecja-Bułgaria. W regionie powstają terminale LNG, istniejące są rozbudowywane, a UE jest gotowa wesprzeć te wysiłki - przekonywała unijna komisarz ds. energii Kadri Simson na konferencji zorganizowanej w Brukseli przez Central Europe Energy Partners (CEEP).

Zawarto największy kontrakt w historii energetyki odnawialnej w Polsce

20.04.2023 14:37
PGE i Orsted podpisały w czwartek kontrakt z firmą Siemens Gamesa na dostawę 107 turbin o mocy 14 MW każda dla budowanej wspólnie farmy wiatrowej Baltica 2 w polskiej strefie na Bałtyku. Farma ma ruszyć do końca 2027 r. Wartości kontraktu nie podano.

Jest zgoda na budowę pierwszej w Polsce małej elektrowni jądrowej

14.07.2023 13:21
Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało zgodę na budowę przez KGHM małej modułowej elektrowni jądrowej w Polsce. Poinformował o tym minister aktywów państwowych Jacek Sasin. "Inwestycje w atom zarówno ten wielkoskalowy, jak i mały nabierają rozpędu. Duży sukces" - skomentował na Twitterze minister Sasin. Jest to decyzja zasadnicza. Tym samym KGHM ma oficjalną akceptację państwa dla planowanej inwestycji zgodnie z przedstawionymi przez spółkę założeniami i koncepcją.