Redakcja Polska

Węgierskie media: wygrana Smer-SD na Słowacji może wzmocnić Grupę Wyszehradzką

02.10.2023 15:00
„Słowacja dobrze sobie radzi gospodarczo, a jakiekolwiek pogorszenie sytuacji może zniechęcić inwestorów lub przyciągnąć uwagę Komisji Europejskiej” – piszą gazety 
Audio
  • W swoim pierwszym powyborczym wystąpieniu Robert Fico zapewnił, że miejsce Słowacji jest w strukturach europejskich. Jednocześnie powiedział, że Słowacy mają większe problemy, niż wojna na Ukrainie i zamiast dozbrajać Kijów, należy dążyć do rozpoczęcia rozmów pokojowych [posłuchaj]
Flagi krajów V4
Flagi krajów V4Fotophoto/ Shutterstock

Zwycięstwo partii Smer-SD w sobotnich wyborach parlamentarnych na Słowacji może poprawić stosunki węgiersko-słowackie i nadać Grupie Wyszehradzkiej nową dynamikę – komentuje dziennik „Magyar Nemzet”.

„Suwerenna polityka oparta na wartościach i interesach narodowych zwyciężyła na Słowacji” – podsumował wybory prorządowy węgierski dziennik „Magyar Nemzet”.

„Wraz ze zwycięstwem Roberta Ficy Węgry mogą zyskać pragmatycznego sojusznika o światopoglądzie w kluczowych kwestiach europejskich bardzo podobnym do rządu węgierskiego” – pisze gazeta. „Nie tylko stosunki węgiersko-słowackie mogą się poprawić, ale istnieją duże nadzieje, że Grupa Wyszehradzka zyska nową dynamikę, ponownie przemawiając jednym głosem w UE – dodaje.

Gazeta podkreśla, że równie ważne będą wybory w Polsce 15 października, gdzie liberałowie rywalizują z konserwatystami. „Jeśli partia rządząca zatriumfuje, będzie to ogromne zwycięstwo dla Europy Środkowej, biorąc pod uwagę, że Polska jest wiodącym państwem w regionie” – ocenił Samuel Agoston Mraz z Instytutu Nezopont, cytowany przez „Magyar Nemzet”. 

Z kolei słoweńska gazeta „Dnevnik” wątpi, że Fico stanie się automatycznie sojusznikiem Orbana. Przede wszystkim nie wiadomo, jaką część programu faktycznie uda się zrealizować słowackiemu politykowi, jeśli rzeczywiście utworzy rząd. „Dnevnik” nie uważa też, że w interesie Ficy jest wstrzymanie wsparcia Słowacji dla Ukrainy i obranie nieliberalnego kierunku.

„Słowacja dobrze sobie radzi gospodarczo, a jakiekolwiek pogorszenie sytuacji może zniechęcić inwestorów lub przyciągnąć uwagę Komisji Europejskiej” – napisała gazeta.

W sobotnich przedterminowych wyborach parlamentarnych na Słowacji zwycięstwo z wynikiem 23,3 proc. odniosła partia Smer-SD byłego premiera Robert Ficy, który obiecywał zakończenie pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Główna partia mniejszości węgierskiej Sojusz nie zdołała przekroczyć 5-procentowego progu wyborczego.

PAP/ks

Ministrowie pięciu krajów Europy Środkowej za utrzymaniem kanałów komunikacji z Rosją

28.09.2023 12:00
Nieformalna grupa polityczna Central 5 opowiedziała się za utrzymaniem kanałów komunikacji z Rosją w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

Zielone światło ministrów UE dla sfinalizowania prac nad paktem migracyjnym. Polska krytyczna

28.09.2023 15:26
Wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki podkreślał podczas obrad w Brukseli, że te przepisy nie rozwiążą problemów migracyjnych.

Słowacja: trwa głosowanie w przedterminowych wyborach parlamentarnych

30.09.2023 14:50
Nasi południowi sąsiedzi wybierają 150 posłów do Rady Narodowej. Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że wybory przebiegają spokojnie

Partia Roberta Ficy wygrywa wybory na Słowacji. Obiecywał zakończenie pomocy wojskowej dla Ukrainy

01.10.2023 11:59
W nowym parlamencie znajdą się dwie partie, których zwaśnieni liderzy doprowadzili do rozpadu centroprawicowej koalicji, co wymusiło przedterminowe wybory parlamentarne