Redakcja Polska

Rosjanie mogą szykować Nord Stream 2 do rozruchu. Niepokojące działania na Bałtyku

07.12.2023 15:47
Druga nitka gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec pozostała nietknięta i choć Berlin deklaruje, że uszkodzenia magistrali uniemożliwiają wznowienie dostaw. Jednak, jak zauważa serwis BiznesAlert.pl, rosyjski statek wykonuje dziwne ruchy na morzu sugerujące przygotowania do naprawy bądź wznowienia działającej nitki.
Svenska Dagbladet: do tej pory cztery wycieki gazu z Nord Stream
"Svenska Dagbladet": do tej pory cztery wycieki gazu z Nord StreamMaximillian cabinet/Shutterstock

Jak czytamy na biznesalert.pl Statek Igor Ilyin krąży w okolicy wejścia Nord Stream 2 do morza w okolicach portu rosyjskiego w Ust-Łudze od września. Posuwa się coraz dalej od brzegu. To jednostka pozwalająca na operacje ratunkowe a także badania inżynieryjne na dnie morza do 60 metrów. Należy do Morskiej Służby Ratunkowej Rządu Federacji Rosyjskiej i pływa pod banderą rosyjską - zauważa portal.

Jednocześnie portal przypomina, że sabotaż gazociągów Nord Stream 1 i 2 z września 2022 roku nie dotknął nitki B tej drugiej magistrali. Niemcy deklarowały, że nie może ona wrócić do pracy po sabotażu, a Nord Stream 2 nie uzyskał certyfikacji regulatora niemieckiego i został objęty sankcjami USA po inwazji Rosji na Ukrainie. Jednakże pojawiają się spekulacje na temat możliwości przygotowań do naprawy Nord Stream 2 oraz apele polityków prorosyjskich w Niemczech o wznowienie dostaw gazu z Rosji. New York Times szacował koszty naprawy Nord Stream 2 na pół mld dolarów.


Źródło: biznesalert.pl


Zobacz więcej na temat: Nord Stream 2 Niemcy Rosja

USA: ustawa o pomocy Ukrainie i Izraelowi zablokowana w Senacie

07.12.2023 09:38
Senat Stanów Zjednoczonych zablokował ustawę, na mocy której miliardy dolarów miały trafić do objętych wojną Ukrainy i Izraela. Głosowanie zakończyło się stosunkiem głosów 49 do 51. Aby rozpoczęto debatę nad wprowadzeniem ustawy, potrzeba było 60 głosów.

Niemcy: władze Saksonii za przedłużeniem kontroli na granicy z Polską o pół roku

07.12.2023 10:51
Władze niemieckiego landu Saksonia zaapelowały do rządu w Berlinie o przedłużenie stacjonarnych kontroli na granicach z Polską, Czechami i Szwajcarią o co najmniej pół roku. Dwa dni temu szefowa niemieckiego MSW Nancy Faeser poinformowała o przedłużeniu kontroli granicznych do 15 grudnia.

Ukraińskie specsłużby zlikwidowały pod Moskwą ukraińskiego polityka, który zdradził ojczyznę

07.12.2023 11:11
Zabity w środę w okolicach Moskwy były deputowany Rady Najwyższej Ukrainy Illia Kywa został zlikwidowany przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) – poinformowały ukraińskie media z powołaniem na źródła w organach ścigania.

Brytyjczycy oskarżają Rosjan o kampanię cyberataków. Miała być "długotrwała"

07.12.2023 15:33
Brytyjczycy oskarżają Rosjan o próbę wpływania na ich politykę. "Długotrwała kampania" cyberataków, koordynowana przez FSB, miała wziąć na celownik ważne postaci życia publicznego. A także siać dezinformację.