Redakcja Polska

Co z samolotami F-35 dla Polski? Wiceszef MON: wszystko zależy od oferty Amerykanów

13.02.2024 12:25
Wiceminister obrony narodowej Paweł Zalewski powiedział, że decyzja o zakupie kolejnych samolotów F-35 dla polskiej armii będzie zależała od tego, jaką ofertę przedstawią Amerykanie. Dziś do Polski w tej sprawie przylatuje prezes amerykańskiego giganta zbrojeniowego, koncernu Lockheed Martin.
Amerykanie chcą zaproponować Polsce kolejne egzemplarze samolotów piątej generacji F-35
Amerykanie chcą zaproponować Polsce kolejne egzemplarze samolotów piątej generacji F-35 BlueBarronPhoto / Shutterstock.com

Paweł Zalewski przypomniał w Programie 3 Polskiego Radia, że Polska już podpisała umowę na zakup kilkudziesięciu takich maszyn. - Chcemy modernizować polską armię, to jest nasz program. Samoloty F-35 to są najnowocześniejsze samoloty obecnie dostępne na rynku, potrzebne polskiej armii. Kupujemy je. Ta decyzja zapadła za poprzedniego rządu, kontynuujemy te działania - podkreślił wiceszef MON.

Paweł Zalewski zastrzegł przy tym, że zakup kolejnych maszyn będzie zależny od oferty przedstawionej przez producenta. - Zobaczymy jaka będzie oferta, dzisiaj nic nie można przesądzić, ale chcielibyśmy, by te samoloty jak najszybciej przyleciały do Polski - mówił.

Polska w styczniu 2020 roku zawarła umowę z rządem USA, która ma być realizowana w najbliższych miesiącach. Kontrakt przewiduje dostawy 32 samolotów dla polskich sił powietrznych w ramach programu Harpia. Przy podpisywaniu tej umowy zakładano, że polskie lotnictwo powinno mieć więcej nowoczesnych samolotów - nawet 64 sztuki. W trakcie spotkań prezesa Lockheed Martin w Warszawie ma być podejmowana właśnie ta kwestia.

Z ustaleń Polskiego Radia wynika, że prezes Jim Taiclet ma zaplanowane rozmowy między innymi z szefem resortu obrony Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem oraz z prezydentem Andrzejem Dudą.


IAR/PR3/dad

Donald Tusk w Paryżu: nie ma alternatywy dla UE, dla współpracy transatlantyckiej, dla NATO

12.02.2024 13:43
- Nie ma alternatywy dla UE, nie ma alternatywy dla współpracy transatlantyckiej, nie ma alternatywy dla NATO - powiedział premier Donald Tusk w poniedziałek w Paryżu przed spotkaniem z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Donald Tusk w Berlinie. "Trójkąt Weimarski może nadawać pozytywny ton zmianom w Europie"

12.02.2024 20:48
Premier Donald Tusk powiedział, że współpraca Polski, Francji i Niemiec w ramach Trójkąta Weimarskiego może nadawać pozytywny ton zmianom zachodzącym w Europie.

"Zadbamy razem o bezpieczeństwo Europy". Zachodnie media o wizycie Donalda Tuska we Francji i w Niemczech

13.02.2024 09:58
"Serdeczne spotkanie po wieloletnich napięciach" - taki komentarz dominuje we francuskich mediach po wczorajszej wizycie premiera Donalda Tuska w Pałacu Elizejskim. Prasa podkreśla, że Paryż i Warszawa chcą razem przeciwstawić się Rosji i ożywić Trójkąt Weimarski. We francuskiej stolicy odbył się wczoraj szczyt w tym formacie z udziałem szefów MSZ Niemiec, Polski i Francji. "Nie ma alternatywy dla NATO, zadbamy razem o bezpieczeństwo Europy" - na tych cytatach skupia się z kolei większość medialnych komentarzy po wizycie premiera Donalda Tuska w Niemczech.