Redakcja Polska

Unia Metropolii Polskich planuje odbudowę Mariupola

26.02.2024 13:39
Unia Metropolii Polskich zaplanuje odbudowę ukraińskiego Mariupola. Przedstawiciele Wrocławia, Gdańska i Warszawy spotkali się w stolicy, by rozpocząć współpracę z ekspertami nad strategią gospodarczą odbudowy ukraińskiego miasta nad Morzem Azowskim. Ma ona dotyczyć między innymi odbudowy infrastruktury krytycznej, budynków użyteczności publicznej oraz domów i mieszkań.
Pełnomocnik Rządu RP ds. odbudowy Ukrainy Paweł Kowal (C), mer Mariupola Vadym Boichenko (2L), zastępca prezydenta Warszawy Michał Olszewski (2P), zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak (P) oraz zastępca prezydenta Wrocławia Jakub Mazur (L)
Pełnomocnik Rządu RP ds. odbudowy Ukrainy Paweł Kowal (C), mer Mariupola Vadym Boichenko (2L), zastępca prezydenta Warszawy Michał Olszewski (2P), zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak (P) oraz zastępca prezydenta Wrocławia Jakub Mazur (L) PAP/Szymon Pulcyn

Pełnomocnik rządu do spraw odbudowy Ukrainy Paweł Kowal powiedział, że to pilotaż który ma pokazać, w jaki sposób przy odbudowie ukraińskich miast mogą pomóc samorządy. - To jest dzisiaj dla mnie ważne, żeby tutaj być, żeby poznać dokładnie wnioski, jakie będą płynęły z dzisiejszego wydarzenia - jakie potrzebujemy środki, jak organizować współpracę miast oraz jakie są do tego konieczne rozwiązania prawne - dodał Paweł Kowal.

Dziękując Polakom za pomoc mer Mariupola Wadym Bojczenko -powiedział, że pomoc Polski jest dla Ukrainy niezwykle istotna dzięki doświadczeniom z czasów 2. wojny światowej. - Dlaczego polskie miasta?  pytał Wadym Bojczenko. - Bo polskie miasta też były okropnie zniszczone, odbudowaliście się i macie już nową przyszłość. Dlatego, że jesteśmy braćmi, wy wiecie, że jesteśmy taką zasłoną, która chroni Polskę na granicy przed Rosją - dodał Bojczenko.

Jak powiedział zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak, dzisiejsze warsztaty to dopiero początek stworzenia gotowego planu odbudowy Mariupola. - Te warsztaty będą kontynuowane na przełomie kwietnia i maja w Kijowie. Tam również z ekspertami będziemy dalej dyskutować na tematy gospodarczej odbudowy Mariupola. Po to, żeby była to wspólna strategia, gotowiec na moment, kiedy dojdzie do deokupacji - wyjaśniał Piotr Grzelak.

24 lutego minęły dwa lata od momentu pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę.

IAR/dad

Nie tylko rosyjskie rakiety. Wzrosła liczba cyberataków na Ukrainie w ostatnich dwóch latach

25.02.2024 17:09
Liczba cyberataków na Ukrainie wzrosła od pełnoskalowej inwazji Rosji dwa lata temu - uważają eksperci, choć jednocześnie dodają, że większość cyberataków to niegroźne dla obywateli ataki typu DoS i DDoS. Polegają one na odcięciu dostępu do strony internetowej ofiary.

"Kto został w Charkowie, trzyma jakiś podręczny plecak". Mieszkanka opowiada o życiu w bombardowanym mieście

25.02.2024 17:32
Po nasileniu się rosyjskich ataków w okolicach Kupiańska w obwodzie charkowskim ukraińska armia przeszła do działań obronnych. Coraz więcej osób z tych terenów jest ewakuowanych. Ołena Rakowska z Centrum Kulturalno-Oświatowego "Drzewo" w Charkowie opowiada, że mieszkańcy miasta boją się kolejnej rosyjskiej ofensywy, ale jednocześnie próbują żyć normalnie.

Radosław Sikorski w CNN: jeśli Putin naprawdę nam zagrozi, jesteśmy gotowi podwoić wydatki na obronę

26.02.2024 09:21
Jeśli Władimir Putin naprawdę nam zagrozi, to jesteśmy gotowi podwoić wydatki na obronę; nie będziemy nigdy więcej rosyjską kolonią - powiedział minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski w wyemitowanym w niedzielę wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CNN.