Redakcja Polska

Polska w czołówce krajów pod względem wzrostu gospodarczego

10.05.2024 17:30
Łączny wzrost PKB w Polsce w ostatnich latach plasuje Polskę w ścisłej europejskiej czołówce, a tym samym w światowej. Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński powiedział, że polski Produkt Krajowy Brutto jest obecnie o ponad 10 procent wyższy niż przed pandemią.
Bezrobocie w Polsce należy do najniższych w całej Unii Europejskiej.
Bezrobocie w Polsce należy do najniższych w całej Unii Europejskiej.Shutterstock/FOTO Eak

Szef NBP spodziewa się, że tempo wzrostu tego wskaźnika w pierwszym kwartale przyspieszyło w stosunku do poprzedniego kwartału. - Prognozy pokazują, że w kolejnych kwartałach wzrost będzie nadal przyspieszał, ale skala ożywienia jest obarczona dużą niepewnością - dodał.

Główny Urząd Statystyczny szybki szacunek PKB za pierwszy kwartał poda w najbliższą środę - 15 maja.

Prezes NBP zwrócił poza tym uwagę, że bezrobocie w Polsce pozostaje bardzo niskie i należy do najniższych w całej Unii Europejskiej. Poza tym rosną płace realne.

IAR/dad

Młodzi Polacy w konkursie dla najlepszych innowatorów na świecie w Los Angeles

09.05.2024 15:56
Czworo Polaków weźmie w Los Angeles udział w najważniejszym międzynarodowym konkursie dla młodych innowatorów z całego świata - Regeneron ISEF. Nagrodami są stypendia o łącznej wartości 100 tysięcy dolarów i szansa na studiowanie w najlepszych amerykańskich uczelniach.

Na Węgrzech znowu rośnie inflacja. Najbardziej zauważalnie zdrożały usługi

10.05.2024 15:33
Po kilkumiesięcznej przerwie Węgry znowu zanotowały wzrost inflacji. Jest on niewielki, ale ekonomiści zastanawiają się, czy to skok jednorazowy, czy powrót do negatywnego trendu.

Administracja USA ogłosiła kolejny pakiet broni dla Ukrainy

11.05.2024 08:15
W skład nowej transzy wchodzą m.in. rakiety do systemów Patriot i NASAMS, wyrzutnie HIMARS i wozy Bradley i M113.