Redakcja Polska

Jest zgoda w UE na 14.pakiet sankcji wobec Rosji

20.06.2024 10:38
Jest wstępna zgoda unijnych ambasadorów na 14. pakiet sankcji wobec Rosji. Po sfinalizowaniu procedur restrykcje zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym i oficjalnie wejdą w życie.
Kolejne sankcje UE na rosyjską gospodarkę
Kolejne sankcje UE na rosyjską gospodarkęShutterstock.com/Alexandros Michailidis

Półtora miesiąca zajęło państwom członkowskim uzgodnienie pakietu. Najdłużej tym razem przyjęcie pakietu blokowały Niemcy. 6 maja Komisja Europejska przesłała stolicom projekt restrykcji, o czym jako pierwsza informowała brukselska korespondentka Polskiego Radia. Beata Płomecka ustaliła też, że w trakcie negocjacji kilka zapisów złagodzono, ale kluczowe elementy pozostały.

Unia po raz pierwszy uderza w sektor gazowy i zakazuje przeładunku w europejskich portach rosyjskiego gazu skroplonego. Restrykcje obejmują też projekty LNG Arctic i Murmańsk. Ponadto Unia bierze na celownik część statków z tak zwanej floty cieni, która przewozi rosyjską ropę, łamiąc wcześniejsze unijne sankcje. Jest również zakaz importu helu. Także zakaz działalności na terenie Unii firm transportowych, które w co najmniej jednej czwartej są własnością Rosjan. A partie polityczne, fundacje, czy organizacje pozarządowe i ośrodki badawcze nie mogą otrzymywać finansowania z Rosji.

Komisja Europejska proponowała w maju jeszcze sankcje na Białoruś, to znaczy dostosowanie ich do tych, które zostały nałożone na Rosję, o czym także informowała jako pierwsza brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Jednak w tej sprawie negocjacje nieco spowolniły. Zdecydowano więc, że sankcje na reżim w Mińsku zostaną wyłączone z 14.pakietu sankcji wobec Rosji i będą negocjowane później. Brukselska korespondentka Polskiego Radia ustaliła też, że Węgry zgodziły się na nałożenie kolejnych sankcji wobec Rosji, bo otrzymały zapewnienie, że elektrownia jądrowa Paks będzie wyłączona ze wszystkich restrykcji, na przykład tych dotyczących importu produktów czy technologii z Rosji.


IAR/dad

Putin witany w Korei niczym pierwszy sekretarz ZSRR. Usłyszał słowa poparcia dla inwazji na Ukrainę

19.06.2024 13:09
Korea Północna popiera rosyjską inwazję na Ukrainę. Takie zapewnienie usłyszał Władimir Putin od północnokoreańskiego dyktatora Kim Dzong Una. Rosyjski dyktator przebywa w Korei Północnej, gdzie podpisał pakt o „partnerstwie strategicznym” Moskwy z Pjongjangiem.

Szymon Hołownia z wizytą w Kijowie. "Polska nie godzi się, by reżim rosyjski mordował ukraińskiego ducha"

19.06.2024 14:14
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia jest z wizytą na Ukrainie. - Polska nie godzi się, by opresyjny reżim rosyjski mordował ukraińskiego ducha – oświadczył marszałek Sejmu Szymon Hołownia, przemawiając w środę w Kijowie z trybuny Rady Najwyższej Ukrainy.

KE wszczyna procedurę nadmiernego deficytu wobec 7 krajów, w tym Polski

19.06.2024 15:16
Komisja Europejska wszczyna procedurę nadmiernego deficytu wobec 7 krajów, w tym Polski. Powodem jest przekroczenie dopuszczalnego poziomu 3 procent PKB. Dziś Komisja robi pierwszy krok, w ciągu kilkunastu dni formalnie zatwierdzi swoją decyzję, a w połowie miesiąca zatwierdzą ją ministrowie unijnych krajów. Oprócz Polski procedurą zostaną objęte także Belgia, Francja, Malta, Słowacja, Włochy i Węgry.