Redakcja Polska

Radomska fabryka broni zacieśnia współpracę z naukowcami z WAT

17.07.2021 08:42
Radomska fabryka broni "Łucznik" zacieśnia współpracę naukowo-dydaktyczną z naukowcami z Wojskowej Akademii Technicznej.
Karabinek Grot
Karabinek Grottwitter.com/terytorialsi

Władze radomskiej spółki od wielu lat współpracują z inżynierami i konstruktorami z tej wojskowej uczelni. Dzięki temu udało się między innymi opracować karabinek modułowy GROT - przypomina prezes "Łucznika" Piotr Szczepański. Dodaje, że każda licząca się na rynku zbrojeniowym spółka prowadzi współpracę z ośrodkami naukowymi. Dzięki temu można opracowywać nowatorskie rozwiazania dla armii.

Posłuchaj
00:20 11196701_1.mp3 Władze radomskiej spółki od wielu lat współpracują z inżynierami i konstruktorami z tej wojskowej uczelni. Dzięki temu udało się między innymi opracować karabinek modułowy GROT - przypomina prezes "Łucznika" Piotr Szczepański (IAR)

 

Rektor Wojskowej Akademii Technicznej, pułkownik Przemysław Wachulak zwrócił z kolei uwagę, że kolejna umowa o współpracy to możliwość dalszego rozwijania programów, które można realizować z konstruktorami z radomskiej fabryki broni.

Flagowym projektem radomskiej fabryki, który jest owocem współpracy z naukowcami z WAT, jest modułowy karabinek GROT. Zespół badawczo-rozwojowy opracował kilka wersji tej broni. Jest ona sukcesywnie dostarczana na wyposażenie wojska. Karabinków GROT używają między innymi żołnierze obrony terytorialnej.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: broń Radom wojsko

Amerykańskie czołgi Abrams dla Sił Zbrojnych RP. "Polska wybrała najlepszy i najbardziej zaawansowany technologicznie czołg na świecie"

17.07.2021 08:05
Ministerstwo obrony narodowej zapowiedziało pozyskanie przez Polskę czołgów podstawowych Abrams. Mowa o najnowszej wersji, M1A2 Abrams SEPv3, używanej od 2020 r. podstawowego czołgu amerykańskiej armii, który jest w służbie od początku lat 80. Czołg M1 Abrams cieszy się sławą "niezniszczalnego" i jest jednym z symboli potęgi amerykańskiej armii.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaprezentowało aplikację "Polak za granicą"

16.07.2021 15:07
Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaprezentowało aplikację "Polak za granicą". Podróżujący lub planujący podróż znajdą w niej m.in. informacje o tym, jakie ograniczenia epidemiczne obowiązują w innych państwach. Aplikację można pobrać w sklepach Play i Appstore.