Redakcja Polska

W PKO Bank Polski ruszył program ugód dla kredytobiorców frankowych

04.10.2021 10:44
W poniedziałek w PKO BP ruszył program ugód dla kredytobiorców frankowych. Rozwiązanie zakłada konwersję waluty kredytu na złote tak, jakby od początku był to kredyt złotowy – poinformował bank w komunikacie.
Frank szwajcarski - zdjęcie ilustracyjne
Frank szwajcarski - zdjęcie ilustracyjneshutterstock, Korneeva Kristina

"Rozwiązanie przygotowane przez bank pozwala na zawarcie ugody w krótszym czasie niż w przypadku rozstrzygnięć przed sądami powszechnymi. W trakcie postępowania mediacyjnego przed Sądem Polubownym przy KNF klient pozna wszystkie parametry finansowe propozycji, w tym wysokość salda po konwersji oraz kwotę ewentualnej nadpłaty, którą zwróci mu bank. Proces jest bezkosztowy i przyjazny dla klienta" - napisano w poniedziałkowym komunikacie PKO BP.

Jak dodano, wniosek składa się przez internet w serwisie transakcyjnym banku. Również spotkania mediacyjne odbywają się online. "Wizyta klientów w oddziale będzie niezbędna dopiero przy podpisywaniu ugody. Koszty sądowe mediacji ponosi bank" - wskazano.

Rozwiązanie dla klientów indywidualnych

Bank zastrzegł, że rozwiązanie jest proponowane klientom indywidualnym, których kredyt mieszkaniowy był udzielony we frankach szwajcarskich i którzy nadal ten kredyt spłacają. Warunkiem skorzystania z tej formy pomocy jest kredyt wzięty na własne cele mieszkaniowe.

"Mediacja odbywa się przed Sądem Polubownym przy KNF. W jednym wniosku o mediację klient może wskazać tylko jedną umowę kredytową. Z propozycji ugód nie mogą skorzystać klienci, których kredyt został już spłacony, wypłacony w całości w CHF lub którzy skorzystali z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców" – napisano w komunikacie PKO BP.

Jak będzie rozliczony kredyt?

Jak podał bank, kredyt walutowy, po przekształceniu na złotowy, będzie rozliczony tak, jakby od daty zawarcia umowy był zaciągnięty w złotych. Pozostałe parametry pozostają bez zmian, m.in.: okres kredytowania, forma spłaty oraz poniesione opłaty, prowizje i składki ubezpieczeniowe.

"Do wyliczenia kwoty kredytu przeliczonego na złotych zostanie przyjęte oprocentowanie według zmiennej stopy procentowej na dzień zawarcia umowy. Oprocentowanie zostanie ustalone jako suma wskaźnika referencyjnego WIBOR 3M i marży. Szczegółowe wyliczenia bank przekaże klientom na kilka dni przed posiedzeniem mediacyjnym w Sądzie Polubownym" - wyjaśniono w komunikacie.

Wymagana umowa o mediację

Podano, że klienci, którzy chcą skorzystać z rozwiązania proponowanego przez PKO Bank Polski, muszą podpisać umowę o mediację. Mogą zrobić to w serwisie transakcyjnym banku. Po podpisaniu umowy przez kredytobiorców i bank, umowa jest przesyłana on-line do Sądu Polubownego. Kolejny krok to wyznaczenie przez sąd terminu spotkania mediacyjnego oraz określenie sposobu, w jaki się odbędzie. Jeśli strony dojdą do porozumienia, to efektem końcowym jest także ugoda podpisywana przez kredytobiorców i bank. W tym przypadku konieczna będzie wizyta we wskazanym oddziale banku.

"To rozwiązanie pozwala w pełni wyeliminować ryzyko walutowe, bez ponoszenia dodatkowych kosztów, szybciej niż w sądzie i z pewnym wynikiem. Chcemy, aby skorzystało z niego jak najwięcej naszych klientów i wierzymy, że to przełom w dyskusji na temat kredytów walutowych" - powiedział cytowany w komunikacie prezes PKO BP Jan Emeryk Rościszewski.


PAP/dad

Białoruska propaganda wciąż o wywiadzie "wybitnego polityka" Łukaszenki dla CNN

03.10.2021 13:18
Na Białorusi nie cichnie ekscytacja wokół wywiadu Alaksandra Łukaszenki dla CNN. Państwowa machina medialna jest oburzona, że CNN zamieścił tylko 8 minut rozmowy i zarzuca prowadzącemu nieprofesjonalność. "Stracona szansa na wybitny wywiad z wybitnym politykiem" – przekonują media.

Niemiecka europosłanka: działania Putina dowodzą, że obawy Polaków były uzasadnione

03.10.2021 15:51
Działania Władimira Putina prowadzące do wzrostu cen gazu dowodzą, że wszystkie obawy artykułowane od dawna przez Polaków były niestety uzasadnione - przyznaje europosłanka niemieckich Zielonych Viola von Cramon.

Wiceszef MSZ: na ten moment nie widzimy sensu dalszych negocjacji z Czechami ws. Turowa

04.10.2021 09:42
Na ten moment nie widzimy sensu dalszych negocjacji z Czechami w sprawie kopalni Turów, bo one nie przynoszą żadnego pozytywnego skutku - stwierdził w poniedziałek wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Według niego, Polska zrobiła absolutnie wszystko, by wypracować dobre porozumienie.