Polskie Radio
Section05
kredyty walutowe

Kredyty frankowe. TSUE stanął po stronie klientów ws. umów, ale konsumenckich

Unijny Trybunał Sprawiedliwości stanął po stronie klientów, którzy wzięli kredyty we frankach, ale konsumenckie. Do tej pory TSUE wydawał korzystne dla frankowiczów orzeczenia w sprawie kredytów hipotecznych. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Trybunał Sprawiedliwości UE Bruksela Beata Płomecka kredyt kredyty walutowe bank społeczeństwo kredyt walutowy

Eksperci: postawy konsumentów zależą nie tylko od inflacji, ale uspokojenia sytuacji politycznej

Wielu naszych rodaków podejmując decyzje konsumenckie bierze pod uwagę możliwość, ż wybory 15 października niczego nie rozstrzygną, bo będzie duży problem z utworzeniem nowego rządu lub będzie w tej sprawie wiosenna dogrywka - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": mecenas Paweł Pelc i Marek Kłoczko prezes KIG w PR24. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kredyty walutowe kredyt mieszkaniowy banki stopy procentowe Rada Polityki Pieniężnej fed NBP

Eksperci: ukraiński przemysł rolno-spożywczy jest wyzwaniem i trzeba zwiększyć naszą konkurencyjność

- Embargo na zboże z Ukrainy nie jest zaskoczeniem, tylko próbą ochrony polskiego rolnictwa, a skarga Kijowa do WTO może nie odnieść skutku, bo dotyczy przepisów wspólnotowych w ramach UE, choć ta forma ochrony interesów polskich rolników nie jest popierana przez Światową Organizację Handlu (WTO) - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza" w PR24: dr Piotr Maszczyk z SGH i dr Waldemar Kozioł z Wydziału Zarządzania UW.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kredyty walutowe banki embargo Ukraina zboże ceny paliw inflacja

Problemu "frankowiczów" nie da się rozwiązać ustawowo. Tak uważa szef KNF

Banki nie mogą liczyć na rozwiązanie ustawowe problemu kredytów frankowych i nie mogą opierać swojej strategii na nadziei, że takie rozwiązanie się pojawi - powiedział w środę na Forum Bankowym ZBP, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski. Z kolei wiceminister finansów Piotr Patkowski zapowiedział analizę reprezentatywności wskaźnika WIBOR.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA KNF banki frank szwajcarski kredyty walutowe Trybunał Sprawiedliwości UE