Polskie Radio
Section05
kredyty walutowe

TYLKO U NAS Andrzej Kosztowniak: Europa będzie się musiała nauczyć żyć w najbliższych latach z inflacją

Politycy w Sejmie zgodnie przyznają, że wczorajsza podwyżka stóp procentowych o 0,5 proc. oznacza, że Rada Polityki Pieniężnej zmierza ku końcowi cyklu zacieśniania polityki monetarnej. Zdaniem PiS wczorajsza decyzja świadczy o odpowiedzialności RPP, natomiast w ocenie opozycji jest zapowiedzią zbliżającej się recesji.
Zobacz więcej na temat:  stopy procentowe NBP Rada Polityki Pieniężnej Sejm kredyty walutowe Adam Glapiński POLSKA

Frank tanieje. Jak wpłynie to na kredyty w tej walucie i ich oprocentowanie?

"Puls Biznesu" zauważa, że frank jest najtańszy od wybuchu wojny na Ukrainie. Jego zdaniem w przyszłości może być jeszcze tańszy. Na rynku walutowym widać osłabienie popytu na tzw. bezpieczne przystanie, co skutkuje m.in. osłabieniem franka szwajcarskiego. Helweci mogą wykorzystać sytuację do zerwania z polityką ujemnych stóp procentowych - pisze środowe wydanie dziennika.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA frank szwajcarski prognoza kredyty walutowe prasa strefa euro wojna na Ukrainie banki kredyt hipoteczny

Bój o kredyty frankowe trwa. PKO BP: podpisaniem ugody kończy się ponad 80 proc. spraw

Kredytobiorcy złożyli ponad 22 tys. wniosków o mediację umów w kredytach frankowych, zaciągniętych w banku PKO BP. Bank poinformował, że 7,5 tys. spraw zakończyło się podpisaniem ugody, a ponad 1,7 tys. mediacji oczekuje na podpisanie ugody. Na koniec III kwartału 2021 przeciw bankowi toczyło się 10,8 tys. postępowań sądowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse osobiste kredyty walutowe frank szwajcarski PKO BP KNF sąd

Eksperci: zdecydowane podwyżki stóp procentowych są konieczne

Kolejne i zdecydowane podwyżki stóp procentowych są niezbędne aby odsunąć widmo nadal rosnących w szybkim tempie cen. Wszyscy powinni pamiętać o tym podejmując decyzje finansowe w kolejnych miesiącach - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Marian Szołucha z Instytutu Prawa Gospodarczego i dr Maciej Bukowski, prezes Instytutu WiseEuropa i wykładowca UW.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA stopy procentowe Rada Polityki Pieniężnej NBP ceny paliw kredyty walutowe kredyt hipoteczny

Sąd Polubowny przy KNF pośredniczy w ugodach z frankowiczami. Wpłynęło już 8 tys. wniosków o mediację

Sąd Polubowny przy Komisji Nadzoru Finansowego ma coraz więcej pracy. Wpłynęło już tam prawie 8 tys. wniosków o mediację w ramach zawierania ugód dotyczących kredytów frankowych - powiedział przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski. Dodał, że sam fakt, iż klienci mogą korzystać z narzędzia, jakim jest mediacja, to duży sukces.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA KNF kredyty walutowe banki finanse osobiste frank szwajcarski