Redakcja Polska

Polska Agencja Kosmiczna zawarła porozumienie z NASA. Program Artemis z udziałem Polaków

26.10.2021 11:46
Polska Agencja Kosmiczna podpisała porozumienie z Narodową Agencją Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej Stanów Zjednoczonych, które daje Polsce możliwość udziału w wielostronnych programach NASA dotyczących eksploracji m.in. Księżyca i Marsa.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Shutterstock/Zakharchuk

Zawarte we wtorek tzw. Artemis Accords to międzynarodowe porozumienie określające ramy współpracy w cywilnej eksploracji i pokojowym wykorzystaniu Księżyca, Marsa oraz innych ciał niebieskich.

"Jest to kolejny ważny krok w budowaniu współpracy Polski ze Stanami Zjednoczonymi" - podkreśliła Polska Agencja Kosmiczna (POLSA).

Dynamiczny rozwój polskiego sektora kosmicznego

Porozumienie otwiera polskim instytucjom i przedsiębiorstwom możliwość uczestniczenia w prowadzonym przez NASA programie Artemis, dotyczącym powrotu ludzi na Księżyc i rozszerzenia eksploracji kosmosu. Polska dołączyła tym samym do innych sygnatariuszy Artemis Accords takich, jak: Australia, Brazylia, Kanada, Włochy, Japonia, Korea, Luksemburg, Nowa Zelandia, Ukraina, ZEA i Wielka Brytania.

Prezes POLSA Grzegorz Wrochna stwierdził, że polskie firmy i instytucje z sukcesami od lat współpracują m.in. z NASA, ESA, DLR JAXA i CNSA.

- Tylko w ciągu ostatnich 40 lat ponad 80 instrumentów zaprojektowanych i skonstruowanych przez polskich naukowców i inżynierów było wykorzystywanych w różnych międzynarodowych misjach kosmicznych - zaznaczył.

Dodał, że z kolei dekada uczestnictwa w Europejskiej Agencji Kosmicznej zaowocowała dynamicznym rozwojem polskiego sektora kosmicznego, w którym działa już ponad 350 polskich przedsiębiorstw.

Artemis Accords odwołuje się do Traktatu ONZ

Jak zapowiedziała Polska Agencja Kosmiczna, kolejnym krokiem w budowaniu polsko-amerykańskich relacji będzie Umowa Ramowa o Współpracy Kosmicznej między Rzeczpospolitą Polską a USA, nad którą obecnie trwają prace.

POLSA jest agencją wykonawczą Ministerstwa Rozwoju i Technologii powołaną w 2014 r. Jej zadaniem jest wspieranie polskiego przemysłu kosmicznego poprzez realizację priorytetów Polskiej Strategii Kosmicznej.

Zapisy Artemis Accords odwołują się do Traktatu ONZ o przestrzeni kosmicznej z 1967 r. i głównych konwencji ONZ, które stanowią podstawę międzynarodowego prawa kosmicznego.


PR24.pl/PAP/ho

Zobacz więcej na temat: kosmos NAUKA POLSA

140 lat temu urodził się Pablo Picasso, twórca kubizmu i jeden z największych artystów XX wieku

25.10.2021 16:59
Pablo Picasso przyszedł na świat 25 października 1881 roku w Maladze w Hiszpanii, jego "Guernica" jest uważana za jeden z najbardziej poruszających obrazów w historii malarstwa.

ONZ: Polska wraz z ponad 40 krajami potępiła działania Białorusi na granicy z UE

26.10.2021 09:15
Ponad 40 krajów należących do Organizacji Narodów Zjednoczonych potępiło we wspólnym oświadczeniu łamanie praw człowieka przez białoruski reżim, w tym wykorzystywanie migrantów do celów politycznych. Wśród sygnatariuszy jest Polska, która zabiegała o przyjęcie dokumentu.

Facebook odpowiedzialny za "społecznościową wojnę domową" w Polsce? Szokujące doniesienia mediów

26.10.2021 09:42
Facebook miał wywołać "społecznościową wojnę domową" w Polsce podczas kampanii wyborczej w 2019 roku - podało NBC News. Informacje ujawniono w ramach przecieku wewnętrznej korespondencji największego serwisu społecznościowego świata.