Redakcja Polska

Media w Niemczech piszą o tańszym paliwie w Polsce i publikują słowniczek polskich nazw paliw

21.12.2021 13:04
Przy różnicach cenowych sięgających 30 centów za litr mieszkańcom wschodniej Brandenburgii opłaca się jeździć na stację benzynową w Polsce - pisze dziennik "Maerkische Allgemeine" i publikuje polskie nazwy paliw, "aby osoby niemówiące po polsku przypadkowo nie napełniły baku niewłaściwym paliwem".
Polskie stacje koncernów Orlen i Lotos
Polskie stacje koncernów Orlen i Lotosshutterstock

"W odpowiedzi na wysoką inflację w kraju, polski rząd tymczasowo obniża niektóre stawki podatkowe, na czym korzystają przede wszystkim kierowcy samochodów. Powinno to również napędzić transgraniczną turystykę paliwową" - pisze gazeta.

Zauważa, że obecnie "przy różnicach cenowych sięgających 30 centów za litr (lub 15 euro za 50-litrowy bak) mieszkańcom wschodniej Brandenburgii opłaca się dojeżdżać do polskiej stacji benzynowej".

"Maerkische Allgemeine" w trosce o to, aby "osoby nie mówiące po polsku przypadkowo nie napełniły baku niewłaściwym paliwem" publikuje też niemiecko-polski słowniczek. "Tak po polsku nazywają się paliwa: Super: Benzyna bezołowiowa 95, Super Plus: Benzyna bezołowiowa 98, Diesel: ON".

Gazeta "Nordkurier" pisze, że "Daniel Obajtek, szef największego polskiego koncernu naftowego, powiedział polskim mediom, że obniżki wyniosą około 6,5 centa za litr. Lider rynku Orlen posiada w Polsce ponad 1800 stacji paliw. Eksperci spodziewają się więc w najbliższych tygodniach wzmożonej turystyki paliwowej z Niemiec do Polski".

Czy podobne działania jak w Polsce są planowane również w celu ulżenia niemieckim konsumentom? Z tym pytaniem "Nordkurier" zwrócił się do ministerstwa finansów RFN, ale nie otrzymał odpowiedzi.

Media przypominają, że Polska jest obecnie zakwalifikowana jako obszar wysokiego ryzyka zakażenia koronawirusem - osoby niezaszczepione muszą przejść kwarantannę przez co najmniej pięć dni po powrocie do kraju. Jednakże "lokalny ruch graniczny" jest z tego wyłączony, ale pobyt w Polsce nie może trwać dłużej niż 24 godziny. W samochodzie osobowym oprócz napełnionego zbiornika można przewozić maksymalnie 20 litrów benzyny - przypomina stacja NDR.

PAP/dad

Polska ma nowego ambasadora w Czechach. Dyplomata odniósł się do kwestii Turowa

21.12.2021 10:32
Mirosław Jasiński jest nowym ambasadorem Polski w Czechach. Dyplomata to jeden z inicjatorów podziemnego ruchu Solidarności Polsko-Czechosłowackiej. Na początku XXI w. (2001-2006) kierował Instytutem Polskim w Pradze, w ostatnich latach szefował wrocławskiej Galerii Miejskiej.

Żołnierz, który uciekł na Białoruś, usłyszy zarzut dezercji 

21.12.2021 11:07
Emil Cz., żołnierz, który w ubiegłym tygodniu uciekł za granicę RP usłyszy zarzut dopuszczenia się kwalifikowanej postaci przestępstwa dezercji - poinformowała we wtorek rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Delegacja Pentagonu odwiedziła Ukrainę. "Rozmawiano o obronie powietrznej"

21.12.2021 12:46
Zespół przedstawicieli amerykańskiego resortu obrony odbył niedawno wizytę w Ukrainie, by zbadać jakie są potrzeby tego kraju w sferze obrony powietrznej - powiedział w poniedziałek rzecznik Pentagonu, John Kirby. Nie zdradził jednak szczegółów tej wizyty.