Redakcja Polska

Polska ma nowego ambasadora w Czechach. Dyplomata odniósł się do kwestii Turowa

21.12.2021 10:32
Mirosław Jasiński jest nowym ambasadorem Polski w Czechach. Dyplomata to jeden z inicjatorów podziemnego ruchu Solidarności Polsko-Czechosłowackiej. Na początku XXI w. (2001-2006) kierował Instytutem Polskim w Pradze, w ostatnich latach szefował wrocławskiej Galerii Miejskiej.
Audio
  • Mirosław Jasiński został ambasadorem RP w Pradze. Relacja Wojciecha Stobby (IAR)
Nowy ambasador RP w Pradze Mirosław Jasiński złożył listy uwierzytelniające na ręce prezydenta Czech Milosza Zemana
Nowy ambasador RP w Pradze Mirosław Jasiński złożył listy uwierzytelniające na ręce prezydenta Czech Milosza ZemanaPLinCzechia/Twitter

W poniedziałek Mirosław Jasiński złożył listy uwierzytelniające na ręce prezydenta Czech Milosza Zemana. Nowo mianowany ambasador w rozmowie z Polskim Radiem wyraził nadzieję, że krótko po exposé nowego premiera Czech, zaplanowanym na połowę stycznia, uda się zawrzeć porozumienie w sprawie kopalni Turów. - W ogólnym kształcie polsko-czeskiej współpracy Turów jest mimo wszystko sprawą incydentalną. Mam nadzieję, że szybko da się ją załatwić. Niewiele tam brakuje. To jest tylko kwestia woli politycznej, której zabrakło poprzedniemu rządowi - powiedział Mirosław Jasiński.

Posłuchaj
00:55 Mirosław Jasiński został ambasadorem RP w Pradze. Relacja Wojciecha Stobby (IAR).mp3 Mirosław Jasiński został ambasadorem RP w Pradze. Relacja Wojciecha Stobby (IAR)

Nowy rząd w Czechach. Odwołania do idei Havla

Dyplomata podkreślił, że w programie koalicji rządzącej w Czechach znalazło się odwołanie do tradycji polityki prowadzonej przez prezydenta Vaclava Havla. - Przypominam, że to Havel był jednym z inicjatorów Wyszehradu. Jest to więc dobry sygnał, że z powrotem zacznie się respektować te havlowskie drogowskazy - zaznaczył.


Według Mirosława Jasińskiego, wyzwaniem dla objętej przez niego placówki będzie przyszłoroczna prezydencja Czech w Radzie Unii Europejskiej, jako że część spotkań polityków ma odbyć się w Pradze.


IAR/dad

"Codzienne życie jest coraz trudniejsze". Piotr Rudyszyn o sytuacji gospodarczej w Czechach

17.12.2021 17:51
- Codzienne życie Czechów jest coraz trudniejsze - patrzą na swoich sąsiadów i widzą, że coś jest nie tak. (...) Właśnie to zostawia po sobie Babisz, który przez dwie ostatnie kadencje doprowadził czeską gospodarkę do bardzo słabej sytuacji - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Rudyszyn (Instytut Jagielloński).

Szczyt Trójkąta Lubelskiego. Andrzej Duda: trzeba zrobić wszystko, by zapobiec atakowi na Ukrainę

20.12.2021 17:18
Prezydent Andrzej Duda powiedział podczas wizyty na Ukrainie, że Polska i Litwa jako członkowie NATO powinny podejmować jak najwięcej inicjatyw zwiększających bezpieczeństwo w Europie środkowo-wschodniej. Prezydent spotkał się miejscowości Huta z prezydentami Litwy i Ukrainy, Gitanasem Nausedą i Wołodymyrem Zełenskim, w ramach Trójkąta Lubelskiego.

Polskie startupy w walce z cukrzycą

21.12.2021 08:28
Naukowcy z AGH stworzyli tzw. diabetomat, który - niczym alkomat - mierzy w wydychanym powietrzu poziom ciał ketonowych. Co ważne dla cukrzyków, robi to bezinwazyjnie - informuje we wtorek "Rzeczpospolita".

Ukraiński wywiad wojskowy: w Donbasie stacjonuje 600-800 rosyjskich oficerów i generałów

21.12.2021 10:23
Na części terytorium wschodniej Ukrainy, niekontrolowanej przez rząd w Kijowie, na stałe stacjonuje od 600 do 800 rosyjskich oficerów i generałów - poinformował wywiad ukraińskiego ministerstwa obrony.