Polskie Radio
Section05
Turów

Jakub Wiech: Turów może spokojnie działać do roku 2026, ale potem potrzebna jest nowa decyzja środowiskowa i koncesje na wydobycie

- PGE ma dwa lata na przygotowanie nowej decyzji środowiskowej oraz koncesji aby kopalnia i elektrociepłownia Turów mogły nadal pracować po roku 2026 - powiedział Jakub Wiech redaktor naczelny portalu energetyka24.com,komentując wyrok WSA w Warszawie, w sprawie kopalni Turów  w programie "Ekspres Gospodarczy" w PR1.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ekologia prawo węgiel PGE

Zobowiązania kopalni Turów. PGE: wypełniamy na bieżąco

Kopalnia Turów na bieżąco wypełnia zobowiązania z decyzji środowiskowej, wydanej przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, poprzez realizację inwestycji i działań proekologicznych ograniczających jej wpływ na pobliskie tereny Polski, Czech i Niemiec - poinformowała spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Na wszystkie działania kopalni wynikające decyzji środowiskowej przeznaczono do tej pory ok. 56,6 mln zł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka PGE ochrona środowiska

Poprawa relacji z Polską, współpraca ws. Turowa i kwestie ochrony środowiska. Czeski minister proponuje spotkanie

- Współpraca między Republiką Czeską a Polską jest bardzo dobra również w dziedzinie ochrony przyrody i krajobrazu - ocenił Hladik w wywiadzie dla agencji CTK. - Poczyniliśmy znaczne postępy (...) i teraz Republika Czeska ma prawo do monitorowania hałasu, pyłu i wód gruntowych w pobliżu kopalni Turów i wejścia na jej teren - dodał.
Zobacz więcej na temat:  energetyka energia elektryczna energia prąd infrastruktura Czechy POLSKA ekologia polityka

Kary nakładane przez TSUE na Polskę są niezgodne z konstytucją. TK wydał wyrok

Jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie kar nałożonych na Polskę przez Trybunał Sprawiedliwości UE za ignorowanie orzeczeń dotyczących Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i kopalni Turów. TK uznał, że przepisy unijne, na podstawie których TSUE nałożył kary na Polskę, są niezgodne z konstytucją.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trybunał Konstytucyjny Trybunał Sprawiedliwości UE prawo Unia Europejska kary finansowe konstytucja Sąd Najwyższy kopalnia Turów

Trybunał Konstytucyjny zmienił datę ogłoszenia ważnego wyroku. Chodzi o sprawę kar finansowych nałożonych przez TSUE

Na 5 grudnia przełożone zostało przez Trybunał Konstytucyjny ogłoszenie wyroku w sprawie unijnych przepisów, na podstawie których Trybunał Sprawiedliwości UE nałożył kary na Polskę ws. kopalni Turów i byłej Izby Dyscyplinarnej SN – wynika z czwartkowej wokandy TK.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Trybunał Konstytucyjny Trybunał Sprawiedliwości UE Unia Europejska kary polityka kopalnia Turów Sejm prezydent

PR24 "Nie zamkniemy Turowa, dopóki nie będziemy mieli innych źródeł energii". Poseł PO o sporze z TSUE

- Musimy się dogadać z Czechami i UE co do dalszego funkcjonowania kopalni Turów. Na pewno nie zamkniemy kopalni, zanim nie będziemy mieli innych źródeł prądu, które zabezpieczą Polskę - mówił w Polskim Radiu 24 Artur Łącki (Platforma Obywatelska).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Polskie Radio 24 polityka POLSKA energia elektryczna energetyka Anna Moskwa Dorota Kania

PO konsekwentna w likwidacji polskiego przemysłu? Gasiuk-Pihowicz: po wyborach realizacja wyroków europejskich

W mediach społecznościowych można przeczytać informację o tym, że Kamila Gasiuk-Pihowicz zapowiedziała, że po wyborach zostaną wykonane wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA koalicja obywatelska Platforma Obywatelska Kamila Gasiuk-Pihowicz kopalnia Turów bezpieczeństwo energetyczne wybory w Polsce polityka Prawo i Sprawiedliwość

"Walka o Turów trwa nadal". Prezes PGE o decyzji WSA ws. kopalni

- Kopalnia i Elektrownia Turów pozostaną przez co najmniej 20 lat jednym z najważniejszych źródeł energii w Polsce. Dlatego od początku nie uznawaliśmy zasadności jakichkolwiek zarzutów skierowanych względem decyzji środowiskowej Kopalni Turów - powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka energia elektryczna energia prąd infrastruktura

Sąd administracyjny zawiesił postępowanie ws. decyzji środowiskowej GDOŚ. Minister Moskwa: walka o Turów trwa

Sąd administracyjny zawiesił postępowanie ws. decyzji środowiskowej GDOŚ dot. kopalni Turów do czasu formalnego zakończenia sprawy wniosku PGE GiEK o zmianę tej decyzji środowiskowej. Minister klimatu i środowiska przekazała, że "walka o Turów trwa".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA węgiel energia Anna Moskwa Ministerstwo Klimatu i Środowiska energetyka NSA GOSPODARKA

Premier Czech: Polska wywiązuje się z umowy ws. Turowa. "Podziemna bariera jest najlepszym możliwym rozwiązaniem"

Czeskiej Agencji Prasowej premier Petr Fiala powiedział, że "Polska wywiązuje się z umowy w sprawie kopalni Turów". Polityk odniósł się do informacji Czeskiej Służby Geologicznej, według której podziemna bariera wybudowana w celu ochrony wód gruntowych działa, jednak nie przyniosła na razie efektu po czeskiej stronie granicy.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Klimatu i Środowiska Czechy ŚWIAT Europa energetyka kopalnia Turów Petr Fiala