Polskie Radio
Section05
Turów

"KE nie dysponuje ani jedną opinią, która uzasadniałaby potrącanie kar za Turów". Zaskakujące pismo z Brukseli

"Komisja Europejska nie dysponuje żadnym dokumentem, opinią prawną, które uzasadniałyby potrącanie kar finansowych za Turów" - przekazał dziennikarz TVP Info Bartłomiej Graczak, który opublikował także odpowiedź służb prawnych KE na zapytanie w tej sprawie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska kopalnia Turów Komisja Europejska Europa fundusze unijne Trybunał Sprawiedliwości UE Turów

Premier Morawiecki: mamy stan finansów publicznych, który pozwala łagodzić ból inflacji

- Mamy dziś stan finansów publicznych, który pozwala nam łagodzić ten ból inflacji. Łagodzić w ten sposób, że utrzymujemy i - ku wściekłości naszych oponentów politycznych - dalej będziemy utrzymywać nie tylko trzynastą, ale też czternastą emeryturę, i wkrótce dojdzie do wypłat - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Turowie (Zachodniopomorskie).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki Turów inflacja COVID-19 emerytura polityka Prawo i Sprawiedliwość opozycja

Domy przysłupowe – dziedzictwo transgranicza woła o ocalenie

Schirgiswalde w Niemczech, Vysoka Lipa w Czechach, Bogatynia w Polsce – te trzy miasta w sąsiadujących ze sobą krajach łączy wspólne dziedzictwo architektoniczne w postaci domów przysłupowych. Wiele z tych znajdujących się po polskiej stronie niestety jest w fatalnym stanie. O ocalenie ich od zapomnienia walczą mieszkańcy województwa dolnośląskiego i miłośnicy regionu.
Zobacz więcej na temat:  Witold Lazar Trójka Piotr Słowiński dom dolnośląskie Dolny Śląsk Turów zabytki Czechy Niemcy

Premier o karach za Turów: przygotowujemy procedurę odwoławczą

- Jestem już po rozmowie z naszym ambasadorem w Brukseli, ze Stałym Przedstawicielstwem RP przy Unii Europejskiej. Przygotowujemy procedurę odwoławczą, żeby nic nie zapłacić - powiedział premier Mateusz Morawiecki pytany o kary ws. Turowa w kontekście decyzji KE o potrąceniu należności z funduszy unijnych dla Polski. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Turów kopalnia Turów polityka GOSPODARKA premier Mateusz Morawiecki Komisja Europejska kary

KE potrąci Polsce kary za Turów z funduszy unijnych. Kuźmiuk: absurdalne, wychodzi przed szereg

- Żądanie kar za niewykonanie absurdalnej decyzji, groźnej dla środowiska, nie powinno być realizowane - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk. Komisja Europejska poinformowała, że wysłała do polskich władz list o przystąpieniu do potrącenia z unijnych funduszy kar za sprawę Turowa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Turów Czechy Komisja Europejska Trybunał Sprawiedliwości UE ŚWIAT

KE poinformowała Polskę, że potrąci kary ws. kopalni Turów z płatności należnych Polsce z budżetu UE

Komisja Europejska poinformowała, że wysłała do polskich władz list o przystąpieniu do potrącenia z unijnych funduszy kar za sprawę Turowa. Spór Polski z Czechami dotyczący kopalni został w ubiegłym tygodniu zakończony i zawarto ugodę, ale Komisja chce spłaty kar, które we wrześniu ubiegłego roku, na wniosek Pragi, nałożyła wiceprezes unijnego Trybunału za kontynuowanie wydobycia w Turowie.
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska Turów Krajowy Plan Odbudowy

"Kompromis jest sukcesem". Michał Woś tłumaczy porozumienie ws. kopalni Turów

- Na poziomie merytorycznym Polska w tym sporze miała i ma  cały czas rację. Etap, na którym się znaleźliśmy i kompromis, który został zawarty, jest sukcesem - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Woś z Solidarnej Polski, pytany o sprawę orzeczenia ws. kopalni Turów. Gośćmi "Sztuki słuchania" byli także Hanna Gil-Piątek z Polski 2050, Artur Dziambor z Konfederacji i Rafał Bochenek z Prawa i Sprawiedliwości. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Małgorzata Raczyńska-Weinsberg Rafał Bochenek Artur Dziambor infografika górnictwo kopalnia Turów Turów Czechy

Koniec sporu ws. Turowa. Jabłoński: polski rząd pokazał, że nie ulega szantażom

- Trudno stwierdzić, czy porozumienie z Czechami jest spektakularnym sukcesem czy spektakularną porażką. Jednak to wydarzenie będzie kładło się cieniem na relacjach polsko-czeskich w przyszłości - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Bartosz Rydliński, wykładowca UKSW. Gośćmi audycji byli również prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog z KUL, oraz prof. Jacek Reginia-Zacharski, wykładowca UŁ. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Turów Czechy energetyka kopalnia Turów polityka Jerzy Jachowicz

Koniec sporu ws. Turowa. Paweł Sałek: będzie wniosek o nienaliczanie kar i nieegzekwowanie ich

– Sprawa kar będzie dalej wyjaśniana. Jest zapowiedź ze strony rządowej, że będzie wniosek o nienaliczanie i nieegzekwowanie kar – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta). Gośćmi Beaty Michniewicz byli również: Marzena Okła-Drewnowicz z Koalicji Obywatelskiej, Jarosław Sellin z Prawa i Sprawiedliwości oraz Piotr Zgorzelski z Polskiego Stronnictwa Ludowego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Beata Michniewicz polityka Turów Trybunał Sprawiedliwości UE Czechy Ukraina

"Muszą szczegółowo się rozliczać". Anna Moskwa o środkach przekazanych Czechom ws. Turowa

- Czesi muszą się szczegółowo rozliczać z wydatkowania przekazanych przez Polskę kwot - powiedziała w piątek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Minister w wywiadzie dla TV Trwam wskazała, że część z przekazanych przez stronę Polską 45 mln zł, Czesi mogą przeznaczyć na inwestycje po swojej stronie, pod warunkiem, że są one związane z przedmiotem zawartej umowy międzyrządowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Anna Moskwa Turów Czechy

"Sukces obydwu stron". Teresa Wójcik o porozumieniu z Czechami ws. Turowa

- Dobrze, że umowa została wynegocjowana. Mamy spokój ws. funkcjonowania dużego obiektu energetycznego, kilka tysięcy ludzi nie musi się martwić o swoje miejsca pracy, o ogrzewanie mieszkań i ciepłą wodę. Natomiast Czesi zyskali interesujące rozwiązania - mówiła w Polskim Radiu 24 ekspert ds. energetyki Teresa Wójcik. Unijny Trybunał Sprawiedliwości poinformował, że otrzymał wnioski Polski i Czech o zawarciu porozumienia w sprawie kopalni Turów.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Turów kopalnia Turów Czechy Trybunał Sprawiedliwości UE