Redakcja Polska

Wojciech Jakóbik: energetyka wojennym orężem Kremla

27.05.2022 16:50
Sektor energetyczny był w minionych latach wykorzystywany do stosowania nacisków ekonomicznych i politycznych. W czasie konfliktu z Ukrainą to także jedna z płaszczyzn działań wojennych.
Audio
  • Wojciech Jakóbik z BiznesAlert.pl o wojennym aspekcie rosyjskiego handlu surowcami energetycznymi. Rozmowa Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Dostawy gazu do Baltic Pipe zabezpieczone będą przez PGNiG z własnej produkcji ze złóż w Norwegii oraz gazu zakontraktowanego od producentów na Norweskim i Duńskim Szelfie Kontynentalnym - podało PGNiG.
Dostawy gazu do Baltic Pipe zabezpieczone będą przez PGNiG z własnej produkcji ze złóż w Norwegii oraz gazu zakontraktowanego od producentów na Norweskim i Duńskim Szelfie Kontynentalnym - podało PGNiG.Mircea Moira/Shutterstock

Ukraina apeluje do Niemiec o wstrzymanie lub znaczące ograniczenie przepływu gazu przez rurociąg Nord Stream 1. Napisał o tym w artykule na portalu Euractiv szef operatora gazociągów na Ukrainie (OGTSUA) Serhij Makogon.

Jak wskazał, działanie tego rurociągu jest - w świetle niemieckiego prawa - dozwolone, ale pod warunkiem, że wzmacnia bezpieczeństwo dostaw gazu do Europy. Jego zdaniem, Rosja naruszyła tę zasadę. Serhij Makogon zapewnił, że w razie zamknięcia pierwszego Nord Streamu, Ukraina jest gotowa zapewnić alternatywną trasę przesyłu gazu.

22 lutego - dwa dni przed atakiem Rosji na Ukrainę - zawieszono proces certyfikacji Nord Stream 2 łączącego Rosję z Niemcami po dnie Morza Bałtyckiego. Jak napisał Serhij Makogon, tamta decyzja nie miała dużego znaczenia, bo Nord Stream 2 jeszcze w pełni nie funkcjonował. Tymczasem istniejącą od 10 lat "jedynką" rosyjski gaz płynie nadal do Niemiec, omijając Ukrainę. "Nigdy nie było lepszego czasu, by go zamknąć" - dodał.

Jak dodał, gdyby taką decyzję podjąć już dziś, Kreml miałby dwie opcje: pozwolić Europie na stopniowe odchodzenie od rosyjskiego gazu, albo przekierować trasy dostaw tak, by gaz płynął też przez Ukrainę. Jego zdaniem, Rosja wybrałaby drugą opcję. "Im bardziej zależny od Ukrainy byłby tranzyt rosyjskiego gazu, tym mniej prawdopodobne byłoby bombardowanie przez Rosję naszej infrastruktury i wprowadzanie zakłóceń na rynku energii" - stwierdził.

Sytuacja rurociągu Nord Stream 1 to zaledwie jedno z powiązań energetycznych pomiędzy Rosją a Europą. Handel paliwami wpisuje się w szerszy kontekst decyzji zapadających w Moskwie.

O roli, jaką energetyka odgrywa w działaniach Kremla w dobie wojny, z Wojciechem Jakóbikiem, redaktorem naczelnym serwisu BiznesAlert.pl, rozmawiał Przemysław Pawełek.

IAR/PP


CNN: Stany Zjednoczone mogą wysłać na Ukrainę systemy rakietowe dalekiego zasięgu

27.05.2022 12:00
Stany Zjednoczone przygotowują się do wysłania zaawansowanych systemów rakietowych dalekiego zasięgu na Ukrainę na prośbę władz w Kijowie; może to zostać ogłoszone w przyszłym tygodniu - informuje w piątek CNN za anonimowymi przedstawicielami amerykańskiej administracji.

60 mln ton zboża czeka na eksport z Ukrainy. Problemem zablokowane porty i rozstaw kół wagonów

27.05.2022 11:47
Ukraina desperacko próbuje wyeksportować swoje ogromne zapasy zboża drogą lądową, rzeczną i kolejową, aby pomóc w zażegnaniu światowego kryzysu żywnościowego. Nie ma jednak szans na osiągnięcie swoich celów, jeśli nie zostanie zniesiona rosyjska blokada portów nad Morzem Czarnym - przekazał urzędnik państwowy.

Szef MSZ w Turcji: Rosję można skutecznie odstraszyć tylko poprzez naszą jedność

27.05.2022 14:39
Współpraca wojskowa i regionalna, zbliżający się szczyt NATO oraz zagrożenie ze strony Rosji były tematami rozmów ministrów spraw zagranicznych Polski, Turcji i Rumunii w Stambule. Zbigniew Rau podczas wizyty podkreślał, że Polska, Rumunia i Turcja wyrażają swoje polityczne, gospodarcze, wojskowe i humanitarne wsparcie dla Ukrainy.