Redakcja Polska

Gaz-System: mamy kontrakty na 80 proc. mocy przesyłowych Baltic Pipe

03.06.2022 13:57
Gaz-System ma kontrakty na 80 proc. mocy przesyłowych gazociągu Baltic Pipe, który zostanie uruchomiony w październiku - przekazał w piątek prezes krajowego operatora systemu przesyłu gazu Tomasz Stępień. Na pozostałe 20 proc. przeprowadzimy aukcje w tym roku - dodał.
Do zwiększenia się bezpieczeństwa energetycznego Polski ma przyczynić się m.in. Baltic Pipe
Do zwiększenia się bezpieczeństwa energetycznego Polski ma przyczynić się m.in. Baltic Pipe Shutterstock/INSAGO

Prezes Gaz-Systemu powiedział na konferencji "Perspektywy rozwoju sektora energii 2040", że spółka ma już kontrakty na 80 proc. mocy przesyłowych Baltic Pipe. Gazociąg łączący przez Danię złoża na norweskim szelfie z polskim systemem gazowym ma zostać uruchomiony w październiku br.

Stępień dodał, że kontrakt na dostawę gazu leży w gestii innych podmiotów.

Baltic Pipe ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System. Według planów trasa przesyłu ma zacząć działać 1 października 2022 r., a pełną przepustowość osiągnąć z początkiem 2023 r.

Po uruchomieniu w październiku Baltic Pipe będzie miało przepustowość rzędu 2-3 mld m sześc. gazu rocznie. W 2023 r. gazociąg osiągnie swą maksymalną moc, czyli 10 mld m sześc. gazu rocznie.

20 maja PGNiG PGNiG poinformowało o zarezerwowaniu przez spółkę zdecydowanej większości przepustowości gazociągu Baltic Pipe. Wielkość rezerwacji została określona na podstawie potrzeb bilansowych PGNiG, związanych z decyzją o nieprzedłużaniu kontraktu jamalskiego - zaznaczono.

Wiceprezes PGNiG Robert Perkowski informował w maju br., że spółka chce w 2023 roku sprowadzić za pośrednictwem Baltic Pipe 4,5 mld metrów sześciennych gazu, a w kolejnych latach zwiększać wykorzystanie tego gazociągu w miarę potrzeb.


PAP/dad

Piotr Gliński: odsłonięcie lwów na Cmentarzu Orląt Lwowskich to gest symboliczny

03.06.2022 12:15
Odsłonięcie lwów na Cmentarzu Orląt Lwowskich to gest symboliczny – zmierzający do pojednania dwóch narodów i pozytywnych interpretacji dotyczących naszej współpracy, naszych relacji - powiedział polskatimes.pl wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Polacy największymi w Europie Środkowo-Wschodniej zwolennikami członkostwa w NATO

03.06.2022 13:12
Polacy są największymi w Europie Środkowo-Wschodniej zwolennikami członkostwa w NATO. Wynika to z sondażu przeprowadzonego przez agencję Focus na potrzeby odbywającego się w Bratysławie forum Globsec. Badanie skupiło się także na polityce poszczególnych państw wobec wojny na Ukrainie.

"100 dni chwały i niepewności". Premier Mateusz Morawiecki w FAZ o wojnie na Ukrainie

03.06.2022 13:19
"Sto dni chwały Ukrainy to jednocześnie sto dni ogromnej niepewności. Każdego dnia Ukraińcy muszą zadawać sobie pytanie, czy rzeczywiście mogą liczyć na wolną i demokratyczną Europę" - pisze w piątek premier RP Mateusz Morawiecki w tekście opublikowanym w piątek na łamach dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung".