Redakcja Polska

Sztuczna inteligencja z Polski w służbie sadowników z całego świata

01.08.2022 15:37
Nowoczesne rozwiązanie polskiej firmy Ribes Technologies ma ułatwić, a docelowo także zautomatyzować, proces oprysków krzewów i drzew owocowych.
Audio
  • Z Mironem Marczukiem ze startupu Ribes Technologies rozmawiał Przemysław Pawełek [POSŁUCHAJ]
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Fotokostic/Shutterstock.com

Polski startup Ribes Technologies proponuje wykorzystujące sztuczną inteligencję rozwiązanie pomagające sadownikom  stosować mniej pestycydów i szybciej wykrywać choroby owoców.

Zawiera ono moduł wizyjny, który ocenia, które z roślin są chore, a także nawożącego bota opryskującego. Tam, gdzie kamery nie zarejestrują chorób, chemia nie będzie stosowana.

Na obecnym poziomie rozwoju projektu niezbędny jest w procesie udział człowieka, ale w przyszłości proces analizy stanu roślin i opryski mogą przebiegać automatycznie. Choć rozwiązanie powstało w Polsce, to ma szansę zainteresować sadowników z całego świata.

Z Mironem Marczukiem, współzałożycielem startupu Ribes Technologies, rozmawiał Przemysław Pawełek.

Zobacz więcej na temat: rolnictwo sztuczna inteligencja

Łotwa zawiesiła umowę o małym ruchu granicznym z Rosją

01.08.2022 07:59
Władze Łotwy podjęły decyzję o zawieszeniu od 1 sierpnia umowy o uproszczonym przekraczaniu granicy przez obywateli Rosji, mieszkających w regionach przygranicznych - podało w poniedziałek niezależne Radio Swoboda.

Resort obrony Turcji: pierwszy statek z ukraińskim zbożem wypłynął z Odessy do Libanu

01.08.2022 09:23
Pierwszy statek z ukraińskim zbożem wypłynął w poniedziałek rano z portu w Odessie na mocy umowy o wznowieniu eksportu zablokowanego przez inwazję Rosji; statek kieruje się do Libanu – podała agencja AP, powołując się na ministerstwo obrony Turcji, która pośredniczyła w porozumieniu.

Grupa Lotos oficjalnie stała się częścią PKN Orlen. Sąd wpisał fuzję do KRS

01.08.2022 15:30
Połączenie PKN Orlen z Grupą Lotos zostało zarejestrowane. Według PKN Orlen, stosowny wpis został zamieszczony przez Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi XX Wydział Gospodarczy KRS w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. W wyniku fuzji udział Skarbu Państwa w połączonym koncernie wzrośnie do ok. 35 proc.