Redakcja Polska

Bayraktar i premiery śmigłowców na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach

01.09.2022 09:30
Trwają ostatnie przygotowania do jubileuszowej 30. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO). Wydarzenie organizowane w Targach Kielce należy do największych imprez zbrojeniowych w Europie. We wrześniu w Kielcach sprzęt wojskowy zaprezentuje ponad 600 wystawców.
Bayraktar TB2
Bayraktar TB2 Autorstwa Ministry of Defence of Ukraine - https://armyinform.com.ua/2019/12/u-sichni-2020-go-eskadrylya-bajraktariv-rozpochne-bojovu-pidgotovku/, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=103368119

Trzecia wystawa przemysłu obronnego Europy, po targach w Paryżu i Londynie, odbędzie się od 6 do 9 września 2022 roku. Prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń zwrócił uwagę, że tegoroczna jubileuszowa edycja MSPO zapowiada się rekordowo. Udział w wydarzeniu weźmie 612 wystawców. Salon zajmie wszystkie hale wystawiennicze kieleckiego ośrodka. "Pozycje Salonu budowaliśmy przez ostatnie 30 lat i wiele wydarzeń z historii ugruntowało jej znaczenie na arenie międzynarodowej" – powiedział prezes Targów Kielce.

"Mam tu na myśli nie tylko kontrakty, które były zawierane w naszych murach przez liderów branży zbrojeniowej. Chodzi też o to, czego nie widać, a co jest warunkiem, aby Salon był wydarzeniem o światowym poziomie, czyli gigantyczną pracę logistyczną i organizacyjną, której się podejmujemy przed startem wydarzenia. Naszą sprawność pokazaliśmy, chociażby przez rozwój ośrodka, budowę nowych hal i co istotne umiejętności radzenia sobie z nagłymi kryzysami, których nie da się uniknąć" – zaznaczył.

"Tegoroczna jubileuszowa edycja faktycznie zapowiada się rekordowo. Udział w wydarzeniu weźmie około 40 delegacji zagranicznych i 612 wystawców. Zaprezentowane zostanie m.in. dziewięć śmigłowców" - dodał prezes Targów Kielce.

W tym roku w Kielcach będzie można zobaczyć szturmowy Boeing AH-64 Apache oraz Bell AH-1Z Viper, który nigdy nie był prezentowany w naszym kraju. Pojawi się także wielozadaniowy Bell UH-1Y Venom, także prezentowana podczas MSPO po raz pierwszy. Do Kielc przylecą również Boeing CH-47 Chinook oraz wielozadaniowy Black Hawka z Mielca, Robinson R-44 z Lotniczej Akademii Wojskowej oraz dwa włoskie śmigłowce – lekki śmigłowiec AW109 Trekker i średni AW149 ze Świdnika.

"W sobotę, kiedy organizowany będzie Dzień Otwarty MSPO, publiczność będzie mogła zobaczyć start i pokazowy przelot wszystkich śmigłowców" – zaznaczył Andrzej Mochoń.

Krajem przewodnim podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego będzie Turcja, która zaprezentuje w Kielcach wystawę narodową. Po raz pierwszy turecka branża obronna prezentowała się w Targach Kielce w 2013 roku.

"Wystawa Turecka, która była dziewięć lat temu pokazała i uświadomiła wielu osobom, jak wielki potencjał ma ten kraj. Obecnie, zdaniem ekspertów, Turcja jest w około 80 proc. samowystarczalna, jeśli chodzi o uzbrojenie. W tej chwili pracują nad własnymi myśliwcami piątej generacji, co umożliwi im dołączenie do światowej czołówki" - zwrócił uwagę.

"Sądzę, że Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego otwiera duże pole do kooperacji między polskimi firmami a parterami z Turcji. Turcy głośną mówią, że są tym zainteresowani, dlatego tu przybywają. Oni mogą nam dostarczyć technologie, których nie mamy, my natomiast jesteśmy członkiem Unii Europejskiej, więc wchodząc na rynek polski, będzie im łatwiej wejść także na rynek europejski. Turcję będzie reprezentować 27 wystawców – pokazane zostaną m.in. bezzałogowce Bayraktar, które odnoszą duże sukcesy podczas wojny w Ukrainie i które zakupiło też Wojsko Polskie" - dodał prezes Targów Kielce.

W Kielcach zaprezentują się również trzy firmy koreańskie, które mają dostarczyć Polsce tysiąc czołgów K2, 672 haubic samobieżnych K9A1 oraz 48 samolotów FA-50. Sprzęt wojskowy zaprezentują również firmy z Włoch, USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec czy Szwecji.

"Nie byłoby targów, gdyby nie to, że Polska, która jest położona w newralgicznym miejscu na świecie, ma spory potencjał obronny, a nasze siły zbrojne są bardzo liczącymi się w Europie. Proces modernizacji i wyposażania armii będzie ciągły, stąd możliwość spotkania w Kielcach jest istotna dla branży" – zwrócił uwagę Andrzej Mochoń.

30. edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego potrwa pięć dni. W Sobotę, 10 września zaplanowano Dzień Otwarty MSPO. Na Wystawie Sił Zbrojnych, zatytułowanej "Obrona ojczyzny to zaszczytny obowiązek każdego żołnierza", prezentowane będą pojazdy i maszyny obronne polskiej armii, a także spółek należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Uczestnicy będą mogli zobaczyć m.in. produkty skarżyskiego MESKO w tym przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe (PPZR) GROM i PIORUN. Na stoisku Grupy PGZ będzie można zapoznać się także m.in. z: samobieżnymi armatohaubicami Krab, kołowym transporterem opancerzonym Rosomak czy bezzałogowym statkiem powietrznym PGZ-19RA.

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w 2022 roku będzie świętował jubileusz 30-lecia. Partnerem strategicznym Salonu jest Polska Grupa Zbrojeniowa.


PAP/ho

Szef MON: rekordowy budżet na Siły Zbrojne RP w 2023 roku

30.08.2022 16:00
Rekordowy budżet na Siły Zbrojne RP w 2023 roku - oświadczył we wtorek wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak odnosząc się do przyjętego przez rząd projektu ustawy budżetowej na 2023 rok.

Zachodnie sankcje działają. Rosjanie tracą oszczędności i miejsca pracy

31.08.2022 14:39
Rosjanie tracą oszczędności i miejsca pracy. To efekt zachodnich sankcji, nałożonych na Rosję w związku z inwazją na Ukrainę.

83. rocznica wybuchu II wojny światowej. Uroczystości z udziałem prezydenta, premiera i szefa MON

01.09.2022 01:00
W czwartek przypada 83. rocznica wybuchu II wojny światowej. Rano odbyły się uroczystości na Westerplatte z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy i szefa MON Mariusza Błaszczaka oraz w Wieluniu, gdzie obecny był m.in. premier Mateusz Morawiecki.