Redakcja Polska

Polskie Gromy dla estońskich sił zbrojnych. Szef MON zapowiedział kontrakt

05.09.2022 11:29
Za kilka dni zostanie podpisany ważny kontrakt - Mesko dostarczy zestawy polskich przenośnych pocisków przeciwlotniczych typu Piorun dla estońskich sił zbrojnych - poinformował wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak w wywiadzie dla portalu i.pl.
Szef MON: podpiszemy kontrakt na Pioruny z Estonią
Szef MON: podpiszemy kontrakt na Pioruny z EstoniąMichal Kosc / Forum

- W najbliższym czasie, za dosłownie kilka dni, zostanie podpisany ważny kontrakt pomiędzy polskim przemysłem zbrojeniowym a Estonią. Fabryka Mesko dostarczy zestawy polskich przenośnych pocisków przeciwlotniczych typu Piorun dla estońskich sił zbrojnych. Zestawy Piorun przeznaczone są do zwalczania nisko lecących statków powietrznych takich jak samoloty, śmigłowce czy drony - powiedział wicepremier.

Po uwadze, że Pioruny sprawdziły się podczas wojny na Ukrainie, szef MON został zapytany, czy w związku z tym zainteresowanie polskim sprzętem za granicą rośnie.

- Warto podkreślić, że jest to uzbrojenie, które w pierwszych dniach rosyjskiej agresji Polska przekazała Ukrainie i które jest przez naszych ukraińskich przyjaciół bardzo chwalone. Bo Pioruny są skuteczne i nowoczesne. Podpisanie tego kontraktu to doskonała wiadomość z kilku powodów. Pierwszy to fakt, że Estończycy stawiają na sprzęt, który sprawdza się na współczesnym polu walki i zbiera doskonałe opinie użytkowników. Po drugie, jest to polska technologia, polski produkt, zdobywający międzynarodowe uznanie, sprawdzony w najtrudniejszych warunkach bojowych, odpowiadający wymogom współczesnego teatru wojennego. I po trzecie, daje to mocne podstawy do rozszerzenia wachlarza przyszłych kontraktów z innymi partnerami - odpowiedział.

Jak dodał, "wierzę, że kolejne kraje także będą rozbudowywać swój potencjał w oparciu o sprawdzone zdolności naszego przemysłu obronnego".

Kolejne zakupy dla polskiego wojska

Mariusz Błaszczak zwrócił też uwagę, że Pioruny dobrze służą przede wszystkim żołnierzom Wojska Polskiego. - W czerwcu br. zatwierdziłem umowę, zwiększającą liczbę zamówionych dla naszego wojska przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun do 3.5 tys. pocisków i 600 mechanizmów startowych - przypomniał.

Szef MON przypomniał też, że w poniedziałek podczas targów MSPO w Kielcach podpisana zostanie umowa na dostawę kolejnych dwóch dywizjonowych modułów ogniowych Regina z 48 samobieżnymi armatohaubicami Krab oraz wozami dowodzenia i zabezpieczenia.

PAP/dad

Generał Hodges: musimy być gotowi na koniec Federacji Rosyjskiej w obecnym kształcie

05.09.2022 10:08
Sądzę, że obserwujemy początek końca Federacji Rosyjskiej w obecnym kształcie; musimy być na to przygotowani, ponieważ nie byliśmy gotowi na rozpad ZSRR - ocenił w niedzielę wieczorem na Twitterze emerytowany amerykański generał Ben Hodges, były dowódca wojsk USA w Europie.

ISW potwierdza sukcesy ukraińskiej kontrofensywy na południu kraju

05.09.2022 09:51
Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) potwierdza postępy strony ukraińskiej na wschodzie i południu kraju. "Siły ukraińskie idą naprzód w kilku kierunkach w obwodzie chersońskim i zdobyły obszar za rzeką Doniec w obwodzie donieckim" - podaje ISW.

Mateusz Morawiecki rozmawiał z Kamalą Harris. Wiceprezydent USA docenia pomoc Polski Ukrainie

05.09.2022 10:59
Cywilna energetyka jądrowa była jednym z tematów rozmowy wiceprezydent USA Kamali Harris z premierem Mateuszem Morawieckim. Według komunikatu Białego Domu amerykańska wiceprezydent podziękowała Polsce za wsparcie Ukrainy, w tym przyjęcie milionów uchodźców.