Redakcja Polska

PGNiG odkrył dwa nowe złoża gazu ziemnego w Wielkopolsce

27.10.2022 10:41
Złoża położone są w powiecie średzkim i kościańskim. Szacowane zasoby to około 600 milionów metrów sześciennych.
Prezes PGNiG: dwa nowe złoża, odkryte przez PGNiG w Wielkopolsce, to dodatkowa gwarancja bezpieczeństwa dostaw dla naszych odbiorców
Prezes PGNiG: dwa nowe złoża, odkryte przez PGNiG w Wielkopolsce, to dodatkowa gwarancja bezpieczeństwa dostaw dla naszych odbiorcówTwitter/PGNiG

PGNiG szacuje, że proces zagospodarowania nowych złóż, po którym rozpocznie się ich eksploatacja, potrwa około 3 lata. Łączne wydobycie ma sięgnąć około 20 milionów metrów sześciennych rocznie. PGNiG podkreśla, że złoża zawierają gaz zaazotowany o wysokiej, jak na ten rejon Polski, zawartości metanu, wynoszącej ponad 75 procent. 

"Dwa nowe złoża, odkryte przez PGNiG w Wielkopolsce, to dodatkowa gwarancja bezpieczeństwa dostaw dla naszych odbiorców. Wydarzenia ostatniego roku dobitnie pokazały, jak ważną rolę może pełnić własne wydobycie gazu w zabezpieczeniu potrzeb energetycznych kraju" - powiedziała cytowana w komunikacie prezes spółka Iwona Waksmundzka-Olejniczak.

Poszukiwania rozpoczęły się w lecie 2022 roku.

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: gaz ziemny PGNiG Wielkopolska

"Spiegel": rząd Merkel był naiwny, zlekceważył przestrogi Polski i Ukrainy

13.10.2022 11:19
Raport dotyczący gazociągu Nord Stream 2 pokazuje, że rząd Niemiec kierowany przez kanclerz Angelę Merkel był bardzo naiwny w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa dostaw gazu – opisuje niemiecki tygodnik "Spiegel", który dotarł do nieujawnianego wcześniej raportu rządowego z grudnia 2021 roku.

"Spiegel": Berlin i Paryż prowadzą egoistyczną politykę energetyczną, osłabiając Europę

18.10.2022 12:56
Podczas gdy wiele państw ograniczyło już znacznie zużycie gazu, rządy w Berlinie i Paryżu myślą przede wszystkim o sobie, a ich egoizm osłabia Europę w walce z Putinem – pisze we wtorek dziennik "Spiegel", zauważając, że "najwyraźniej w Europie różnie pojmuje się ducha wspólnoty".

Sabotaż gazociągu Nord Stream. Wrześniowe wybuchy zniszczyły co najmniej 50 metrów instalacji

18.10.2022 18:17
Co najmniej 50 metrów gazociągu Nord Stream zostało zniszczonych we wrześniowych eksplozjach - informują śledczy z Danii i Szwecji. Miejscowe służby przedstawiły wstępne informacje z trwającego właśnie śledztwa. Rosja, która jest podejrzewana o dokonanie sabotażu gazowego, odrzuca wstępne wyniki dochodzenia.

Unia Europejska coraz bliżej uzgodnienia korytarza cenowego na gaz

26.10.2022 10:17
Wprawdzie wczorajsze spotkanie ministrów do spraw energii państw członkowskich w Luksemburgu nie przyniosło porozumienia, ale na stole jest już propozycja regulacji przygotowana przez Komisję Europejską.