Redakcja Polska

Sankcje UE na Rosję przedłużone. Dodatkowe embargo na ropę, węgiel i złoto

27.01.2023 17:33
Unia Europejska przedłużyła sankcje gospodarcze wobec Rosji o pół roku, czyli do końca lipca. Dziś zostały sfinalizowane wszystkie procedury. Przedwczoraj zielone światło dla przedłużenia dali ambasadorowie unijnych krajów - informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia, Beata Płomecka.
UE przedłużyła sankcje gospodarcze wobec Rosji do końca lipca
UE przedłużyła sankcje gospodarcze wobec Rosji do końca lipcaPAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Sankcje gospodarcze wobec Rosji Unia Europejska po raz pierwszy nałożyła w 2014 roku, po ataku na wschodnią Ukrainę i aneksji Krymu. W ubiegłym roku po rozpoczęciu pełnoskalowej agresji Unia zaczęła restrykcje rozszerzać i zaostrzać. W sumie do tej pory przyjęła dziewięć pakietów, które mają osłabić możliwości prowadzenia wojny przez Rosję.

Embargo na ropę, węgiel i złoto 

Unia wprowadziła między innymi embargo na import ropy, węgla i złota. Sankcje obejmują też technologie i towary podwójnego zastosowania, także ograniczenia w handlu. Ponadto zamknięta została europejska przestrzeń powietrzna dla rosyjskich samolotów.

Wspólnota zdecydowała także o odłączeniu kilku rosyjskich banków od systemu SWIFT, zakazała również nadawania kilku rosyjskim mediom propagandowym wspierających dezinformacje Kremla.

Do sankcji gospodarczych dołączona jest także czarna lista osób, których majątki w Europie zostały zablokowane. Obecnie jest na niej 1300 osób z Władimirem Putinem na czele. Jest liczna grupa polityków, ministrów, gubernatorów, wojskowych, propagandystów i dezinformatorów. Ta lista obowiązuje do połowy marca i aby ją przedłużyć potrzebna będzie jednomyślność wszystkich krajów. W tym przypadku spodziewane są problemy, bo Węgry zażądały usunięcia z listy sankcyjnej kilku rosyjskich oligarchów uzależniając od tego zgodę na przedłużenie restrykcji.

Posłuchaj
00:56 12170008_1.mp3 UE przedłużyła sankcje gospodarcze wobec Rosji do końca lipca (IAR)

IAR/dad

Polonia w Stanach Zjednoczonych wspiera Ukrainę. Wizyta Franka Spuli w Polsce

27.01.2023 11:00
Od 22 do 28 stycznia, na zaproszenie Dariusza Piotra Bonisławskiego, prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, przebywa w Polsce Frank Spula, prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej.

Prezydent Wołodymyr Zełenski dziękuje Polsce za decyzję o przekazaniu czołgów

27.01.2023 11:56
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował Polsce za decyzję o przekazaniu Ukrainie kilkudziesięciu czołgów.

Wojna na Ukrainie przynosi ogromne dochody rosyjskiej branży pogrzebowej

27.01.2023 14:28
Ostatnie lata to dla rosyjskich firm pogrzebowych czas ogromnych zysków. Najpierw pandemia koronawirusa, a następnie inwazja Kremla na Ukrainę doprowadziły do znacznego wzrostu zainteresowania usługami pogrzebowymi - poinformował w swojej analizie niezależny rosyjski portal Insider.