Redakcja Polska

Dyplomatyczne Otwarcie Roku 2023. Spotkanie świata biznesu z korpusem dyplomatycznym

10.02.2023 12:06
Zgodnie z tradycją, już po raz ósmy Krajowa Izba Gospodarcza zorganizowała Dyplomatyczne Otwarcie Roku - okolicznościowe spotkanie świata biznesu i samorządu gospodarczego z członkami korpusu dyplomatycznego. W tym roku wydarzenie odbyło się pod hasłem: Ku lepszej przyszłości/ Towards a brighter future.
Audio
  • Polskie Radio dla Zagranicy od lat patronuje Dyplomatycznemu Otwarciu Roku. Relację z uroczystości przygotował Klaudiusz Madeja [posłuchaj]
Źródło:
Źródło: Mat. organizatora

Dyplomatyczne Otwarcie Roku jest platformą do prezentacji planów dotyczących międzynarodowej współpracy gospodarczej oraz zaangażowania poszczególnych jednostek administracji centralnej i samorządowej, w tym także samorządu gospodarczego. Poprzez promocję polskiej gospodarki wśród ambasadorów akredytowanych w Polsce, Krajowa Izba Gospodarcza pomaga w kreowaniu pozytywnego środowiska dla polskich przedsiębiorców, inwestorów i eksporterów.

Dyplomatyczne Otwarcie Roku stanowi również okazję do zaprezentowania walorów turystycznych, kulturowych, a przede wszystkim potencjału inwestycyjnego polskich regionów.  Szczególnie cenna jest w tym zakresie ścisła współpraca z Urzędami Marszałkowskimi, która ma na celu rozwój regionalnej przedsiębiorczości oraz zachęcanie lokalnych firm do prowadzeniem biznesu na rynkach zagranicznych.

Podczas tegorocznego DOR, Województwo Podkarpackie jako partner strategiczny szeroko zaprezentuje swój potencjał gospodarczy i kulturowy. Swoje oferty przedstawią również Mazowsze, Podlasie i Śląsk. Obecne będą także regiony:  kujawsko-pomorski i lubelski. 

Naprzeciw zmieniającemu się światu

Nikt nie ma wątpliwości, że ostatnie lata obfitowały w wyzwania dla światowej, jak i polskiej gospodarki. Ledwo wyszliśmy obronną ręką z pandemii, żeby zmierzyć się z dramatem wojny za naszą wschodnią granicą, oraz jej wszystkimi bezpośrednimi konsekwencjami. Inflacyjne rekordy i widmo wszechobecnych podwyżek towarzyszyły nam do ostatnich dni 2022 roku.

Nie bez powodu hasłem tegorocznego Dyplomatycznego Otwarcia Roku jest „Ku lepszej przyszłości”. Po dwóch ciężkich latach dla polskiej gospodarki, chcemy wyjść do biznesu i dyplomatów z pozytywnym przekazem i skupić się nie tyle, na reagowaniu na bieżące problemy, ale zastanowić się nad tym jaką rzeczywistość chcemy wspólnie kreować. Polski przedsiębiorca wielokrotnie już dał się poznać jako ten, który wyprzedza światowe trendy i łatwo się do nich adaptuje. Nasze firmy nie tylko są w awangardzie rozwoju, ale zasługują na to, żeby ich głos był słyszalny na innych kontynentach – mówi prezes Krajowej Izby Gospodarczej, Marek Kłoczko.

Krajowa Izba Gospodarcza jako lider polskiego środowiska biznesu z optymizmem patrzy na nadchodzące miesiące, zwłaszcza, że czekają nas poważne wyzwania. Jednym z nieodwracalnych trendów, które obnażyła najpierw pandemia a potem wojna w Ukrainie, jest potrzeba dywersyfikacji łańcuchów dostaw. Coraz częściej mówimy też o końcu procesu globalizacji, na rzecz mniejszych, lokalnych ekosystemów. Jednocześnie, niezmiennie to eksport jest siłą napędową naszej gospodarki, nie tylko do krajów Unii Europejskiej, ale również na rynki afrykańskie czy azjatyckie.

Nie bez znaczenia będą też zmiany przepisów na poziomie Unii Europejskiej, które wymuszą na przedsiębiorcach realizacje i raportowanie polityk zrównoważonego rozwoju. Zagadnienia ESG będą miały istotne konsekwencje dla utrzymywania konkurencyjności naszych firm, oraz zachowania dotychczasowej pozycji w krajowych i europejskich łańcuchach dostaw.

Zdajemy sobie sprawę z wielu zagrożeń w obliczu, których stoi polski przedsiębiorca. Jednak ważne, żeby każda firma, niezależnie od wielkości i sektora, pamiętała, że nie jest pozostawiona sama sobie. Krajowa Izba Gospodarcza to serce polskiego biznesu. Jesteśmy zawsze gotowi udzielić wsparcia polskim przedsiębiorcom i niezmiennie pracujemy nad kolejnymi narzędziami, które odpowiedzą na potrzeby i wyzwania zmieniającego się rynku – komentuje ambasador Jerzy Drożdż, dyrektor Biura Współpracy z Zagranicą Krajowej Izby Gospodarczej.

Dyplomatyczne Otwarcie Roku  zostało objęte honorowym patronatem Ministra Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Ministra Klimatu i Środowiska. 

O Krajowej Izbie Gospodarczej

Krajowa Izba Gospodarcza poprzez działalność Biura Współpracy z Zagranicą wspiera polskich przedsiębiorców na arenie międzynarodowej oraz działa aktywnie na rzecz promocji gospodarczej Polski. KIG jest członkiem Eurochambres (Stowarzyszenia Europejskich Izb Przemysłowo – Handlowych) i ICC (Międzynarodowej Izby Handlowej w Paryżu). 

Działamy w zakresie poprawy wizerunku Polski na świecie oraz od lat aktywnie uczestniczymy w działaniach na rzecz rozwoju dyplomacji gospodarczej. Efektywna pomoc polskim firmom w internacjonalizacji możliwa jest dzięki dobrej współpracy KIG z korpusem dyplomatycznym w Polsce oraz placówkami polskimi za granicą, a także ministerstwami, organizacjami gospodarczymi oraz stowarzyszeniami. Posiadamy także, podpisane umowy o współpracy z większością narodowych izb gospodarczych na świecie 

W ostatnim roku KIG regularnie organizowała wydarzenia promocyjne, takie jak zagraniczne misje gospodarcze, fora biznesu, spotkania B2B, a także szkolenia tematyczne w formule on-line. Uczestniczyliśmy z polskimi przedsiębiorcami w wydarzeniach zwłaszcza na rynkach afrykańskich i Bliskiego Wschodu.

Polskie Radio dla Zagranicy od lat patronuje Dyplomatycznemu Otwarciu Roku. Relację z uroczystości przygotował Klaudiusz Madeja.


Źródło: materiały prasowe

Ambasada RP w Wielkiej Brytanii zachęca do udziału w 7. edycji Polish Heritage Days

09.02.2023 13:20
Zaczęło się przyjmowanie wniosków o dofinansowanie inicjatyw w ramach siódmej edycji Dni Polskiego Dziedzictwa w Wielkiej Brytanii (Polish Heritage Days, PHD) - poinformowała ambasada RP w Londynie.

Prezydenci Duda i Zełenski spotkali się w Rzeszowie. Rozmowy m.in. o bezpieczeństwie w regionie

10.02.2023 09:58
W czwartek prezydenci Polski i Ukrainy: Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski spotkali się w Rzeszowie; prezydent Zełenski zrelacjonował swoją ostatnią aktywność dyplomatyczną w Brukseli i innych stolicach europejskich; rozmowy dotyczyły też bezpieczeństwa w regionie - przekazał PAP szef BPM Marcin Przydacz.

Promocja polskiej nauki w nowojorskim konsulacie RP

10.02.2023 11:22
Polska nauka, jej promocja, mobilność i oferta instytucji przyznających granty były w czwartek przedmiotem konferencji w konsulacie RP w Nowym Jorku. Jej uczestnicy mieli też okazję do networkingu i wymiany poglądów.