Redakcja Polska

Ambasada RP w Wielkiej Brytanii zachęca do udziału w 7. edycji Polish Heritage Days

09.02.2023 13:20
Zaczęło się przyjmowanie wniosków o dofinansowanie inicjatyw w ramach siódmej edycji Dni Polskiego Dziedzictwa w Wielkiej Brytanii (Polish Heritage Days, PHD) - poinformowała ambasada RP w Londynie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjnepxhere.com/CC0 Domena publiczna

Temtem przewodnim tegorocznej edycji będzie polsko-brytyjska współpraca przy złamaniu szyfru Enigmy, w związku z obchodami 80. rocznicy przybycia polskich kryptologów Mariana Rejewskiego i Henryka Zygalskiego do Wielkiej Brytanii. Ambasada zachęca polskie i brytyjskie organizacje do świętowania rocznicy i dzielenia się inspirującymi historiami z lokalnymi społecznościami.

Jak co roku, Dni Polskiego Dziedzictwa obejmą wydarzenia organizowane w maju na terenie Wielkiej Brytanii, których celem będzie promocja polskiej kultury, dziedzictwa przeszłych pokoleń, polskiego wkładu w życie kulturalne, gospodarcze i społeczne tego kraju, polonijnej solidarności społecznej, wzmacnianie wartości wspólnotowych w środowiskach lokalnych, a także podkreślenie pozytywnej roli, jaką polska społeczność pełni w Zjednoczonym Królestwie. W zeszłym roku w ramach PHD zorganizowano ponad 100 wydarzeń w całej Wielkiej Brytanii.

Dofinansowanie inicjatyw

Wnioski o dofinansowanie inicjatyw planowanych w ramach PHD należy składać do 26 marca, a wyniki zostaną ogłoszone 17 kwietnia. Wydarzenia w ramach PHD odbywają się przez cały maj, przy czym zwykle ich największe natężenie jest na początku miesiąca. Jednak w związku z zaplanowaną na 6 maja koronacją króla Karola III ambasada sugeruje, by rozważyć organizowanie wydarzeń po tej dacie.

- Kontynuujmy wspaniałą tradycję świętowania wszystkiego, co polskie. W tym roku obchodzimy 80. rocznicę przybycia do Wielkiej Brytanii polskich kryptologów, którzy wnieśli znaczący wkład w złamanie szyfru Enigmy i zwycięstwo aliantów podczas II wojny światowej. Ta rocznica może być inspiracją, ale liczymy też na wiele różnych innych pomysłów. Nasze dziedzictwo w Zjednoczonym Królestwie, nasze tradycje i osiągnięcia są ogromne - powiedział ambasador RP w Londynie Piotr Wilczek.

- Jeśli mają Państwo pomysł na wydarzenie, akcję, inicjatywę lub projekt poświęcony polskim osiągnięciom w jakiejś dziedzinie, zachęcam do uczestnictwa w Polish Heritage Days! Zachęcam również do informowania samorządów i lokalnych mediów o tych projektach, aby zainteresować nimi lokalne społeczności - dodał ambasador.


PAP/IAR/dad

Szczyt UE w Brukseli. Mateusz Morawiecki: podkreślamy konieczność konfiskaty rosyjskiego majątku

09.02.2023 10:23
Ta wojna musi się skończyć, Ukraina musi wygrać - powiedział w Brukseli premier Mateusz Morawiecki przed rozpoczęciem unijnego szczytu. Podkreślił, że na drodze do zwycięstwa Ukrainy niezbędne są kolejne, surowe sankcje wobec Rosji.

83 lata temu Sowieci rozpoczęli deportacje Polaków na Sybir

09.02.2023 11:55
W nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku rozpoczęła się pierwsza z czterech masowych deportacji. Tego dnia w głąb Związku Radzieckiego wywieziono około 140 tysięcy obywateli polskich.  

Holenderska gazeta: Sikorski otrzymuje rocznie 100 tysięcy dolarów z Emiratów

09.02.2023 12:40
Eurodeputowany PO Radosław Sikorski otrzymuje rocznie 100 tys. dolarów ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, ujawnił dziennik "NRC". "Jego zachowanie podczas głosowań w połączeniu z płatnościami budzi podejrzenia" – twierdzą rozmówcy dziennikarzy holenderskiej, liberalnej gazety.