Redakcja Polska

Trwa 15. Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach

25.04.2023 12:25
Zgromadził on blisko 11 tysięcy uczestników - wśród nich są przedstawiciele rządu, biznesu, samorządu, unijni komisarze, naukowcy oraz eksperci z Polski i z zagranicy, w tym Ukrainy.
Audio
  • Dziś drugi dzień Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach
Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach Foto: PAP/Zbigniew Meissner

To największa impreza biznesowa w tej części Europy. Jednocześnie - jak mówi organizator kongresu i prezes Polskiego Towarzystwa Wspierania Przedsiębiorczości Wojciech Kuśpik - to ogromna platforma networkingowa i miejsce spotkań.

W kongresie w Katowicach bierze udział wielu przedstawicieli spółek energetycznych, a wśród podejmowanych tematów bardzo ważne miejsce zajmują właśnie kwestie energetyczne związane z bezpieczeństwem dostaw, a także transformacją i uniezależnieniem się od Rosji – dodaje Wojciech Kuśpik.

Tematem szczególnie istotnym podczas trzydniowego kongresu w Katowicach jest kwestia odbudowy Ukrainy po wojnie. Wojciech Kuśpik podkreśla, że nie można się przyzwyczaić do wojny na Ukrainie, natomiast należy rozmawiać o tym, jak odbudować ten kraj.

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys podkreśla konieczność udzielenia wsparcia przedsiębiorcom zainteresowanym odbudową Ukrainy. Zachętą dla firm zainteresowanych obecnością w Ukrainie byłyby gwarancje finansowe. Odbudowa Ukrainy będzie wymagała między innymi przebudowania układu transportowego w Europie wschodniej – dodaje Paweł Borys. Polska potrzebuje nowych połączeń gazowych, drogowych, kolejowych i lotniczych z Ukrainą.

15. Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach zakończy się w środę.

IAR/ep

Energia z węgla do momentu, aż pojawi się atom. Minister Moskwa przedstawiła plan aktualizacji energetyki

03.04.2023 13:11
Tak długo, jak nie pojawi się energetyka jądrowa w naszych mocach, tak długo nie będziemy mogli wycofywać mocy węglowych - poinformowała w poniedziałek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa na konferencji dotyczącej polskiego sektora energetycznego.

Polskie firmy już odbudowują Ukrainę

05.04.2023 13:54
Wizyta prezydenta Zełenskiego będzie dotyczyć m.in. powojennej odbudowy jego kraju. Kontrakty jednak już są realizowane, a polskie firmy wiedzą, jak je znaleźć – wskazuje w środę "Puls Biznesu".

Wołodymyr Zełenski w Warszawie: chcę, by Polska była głównym naszym partnerem w odbudowie

05.04.2023 17:46
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w Warszawie, że chce, by Polska była głównym partnerem Kijowa w odbudowie jego kraju po zakończeniu wojny. Wołodymyr Zełenski zaprosił polskich przedsiębiorców do przyjazdu na Ukrainę już teraz, po to, by zapoznawali się z sytuacją na miejscu i zapewnili sobie - jak mówił  lepszą pozycję na ukraińskim rynku.

Prezes Orlenu wskazał lokalizacje gdzie stanąć mogą reaktory modułowe SMR

17.04.2023 16:10
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek ogłosił w poniedziałek siedem wstępnych lokalizacji, w których spółka Orlen Synthos Green Energy mogłaby zbudować reaktory BWRX-300 projektu GE Hitachi. Do końca roku Orlen przedstawi dalsze potencjalne lokalizacje, by w sumie było ich 20.

Zawarto największy kontrakt w historii energetyki odnawialnej w Polsce

20.04.2023 14:37
PGE i Orsted podpisały w czwartek kontrakt z firmą Siemens Gamesa na dostawę 107 turbin o mocy 14 MW każda dla budowanej wspólnie farmy wiatrowej Baltica 2 w polskiej strefie na Bałtyku. Farma ma ruszyć do końca 2027 r. Wartości kontraktu nie podano.