Redakcja Polska

Szef MSZ Litwy: polska rolnicza blokada przypomina rosyjskie operacje hybrydowe

28.02.2024 14:04
Planowana przez polskich rolników blokada drogi na granicy polsko-litewskiej przypomina "jakiś rodzaj operacji hybrydowych" – ocenił w środę minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis.
Protest rolników na drodze S7 w okolicach podradomskiej Jedlanki.
Protest rolników na drodze S7 w okolicach podradomskiej Jedlanki. PAP/Piotr Polak

- To oczywiście przypomina pewne operacje hybrydowe, intensywnie wykorzystywane przez rosyjską propagandę - powiedział Landsbergis reporterom przed posiedzeniem gabinetu. - Mam nadzieję, że nasi partnerzy w Polsce również widzą to tak jak my i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby nie dopuścić do eskalacji - zaznaczył.

Zdaniem ministra "zaplanowane w przesmyku suwalskim działania nie przypominają już protestów, ale działania wymierzone w bezpieczeństwa narodowe Polski i Litwy". Przesmyk suwalski, to pas lądu o długości około 100 kilometrów na granicy polsko-litewskiej, wciśnięty pomiędzy rosyjską eksklawę Królewiec na zachodzie i Białoruś na wschodzie.

Protestujący polscy rolnicy planują przez tydzień blokować drogę na granicy litewsko-polskiej. Blokada miałaby rozpocząć się w piątek. Organizatorzy protestu uzasadniają go obawami, że część ukraińskiego zboża przewożonego tranzytem przez Polskę na Litwę wróci do kraju.


IAR/dad

Biały Dom: możliwe wykorzystanie zamrożonych aktywów Rosji do wsparcia Ukrainy

28.02.2024 09:48
Biały Dom nie wyklucza wykorzystania części rosyjskich funduszy zamrożonych w zachodnich bankach do sfinansowania zakupów uzbrojenia dla Ukrainy. Poinformował o tym we wtorek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby.

Ambasador RP w Rosji uczcił pamięć zamordowanego Borysa Niemcowa

28.02.2024 12:02
Ambasador Polski w Rosji uczcił pamięć zamordowanego w 2015 roku lidera rosyjskiej opozycji Borisa Niemcowa. Dziś mija 9 rocznica śmierci polityka. Założyciel opozycyjnej Partii Narodowej Wolności został zastrzelony przed północą 27 lutego na Wielkim Moście Moskworeckim w Moskwie, kilkadziesiąt metrów od murów Kremla.

Unia podwoi produkcję amunicji. Szefowa KE zapowiada "turboprzyśpieszenie" zbrojeniówki

28.02.2024 13:19
Unia Europejska do końca 2025 roku podwoi produkcję amunicji do poziomu ponad 2 milionów sztuk - poinformowała w Strasburgu przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen. Polityk zapowiedziała też szereg innych działań na rzecz zwiększenia zdolności obronnych Unii, w tym wspólne zakupy uzbrojenia i "turboprzyspieszenie" europejskiego przemysłu zbrojeniowego.