Redakcja Polska

Biały Dom: możliwe wykorzystanie zamrożonych aktywów Rosji do wsparcia Ukrainy

28.02.2024 09:48
Biały Dom nie wyklucza wykorzystania części rosyjskich funduszy zamrożonych w zachodnich bankach do sfinansowania zakupów uzbrojenia dla Ukrainy. Poinformował o tym we wtorek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby.
Wladimir Putin
Wladimir PutinShutterstock/Asatur Yesayants

Podczas wizyty w Sao Paulo amerykańska sekretarz skarbu Janet Yellen powiedziała, że Zachód powinien zająć się możliwością odblokowania zamrożonych aktywów Rosji, by pomóc Ukrainie. Pytany o tę wypowiedź John Kirby potwierdził, że Stany Zjednoczone rozważają taka możliwość. - To, o czym mówimy, to potencjalne wykorzystanie niektórych z tych zamrożonych aktywów do pomocy Ukrainie i wzmocnienia jej zdolności do obrony, ale także w odbudowie Ukrainy - powiedział rzecznik dodając, że Rosja musi ponieść odpowiedzialność za szkody, które wyrządziła na Ukrainie.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu zastrzegł, że prezydent Joe Biden będzie potrzebował ustawy Kongresu dającej mu takie uprawnienia. Chodzi łącznie o kwotę 300 miliardów dolarów. Większość tych środków znajduje się jednak w bankach w Niemczech, Francji oraz Belgii.


IAR/dad

Premier Tusk po spotkaniu z premierem Fialą: Polska i Czechy jednym głosem o sprawach regionu

27.02.2024 14:53
W Pradze premier Polski Donald Tusk spotkał się z premierem Czech Petrem Fialą. Po spotkaniu szef polskiego rządu podkreślał jednomyślność w kwestii wojny na Ukrainie. Dodał, że Polska i Czechy mówią jednym głosem od początku konfliktu i wyraził zadowolenie ze współpracy w najważniejszych kwestiach, na przykład dostaw amunicji. Petr Fiala zapewnił o dalszym wsparciu Ukrainy, podkreślając, że ten kraj walczy o wolność całej Europy. Jednocześnie polski premier zaznaczył, że "Polska nie przewiduje wysłania swoich oddziałów na teren Ukrainy". Nawiązał tym samym do wczorajszego szczytu przywódców europejskich w Paryżu.

Ukraina: zakończono śledztwo ws. zniszczenia "Mriji". Podejrzanym grozi do 15 lat więzienia

27.02.2024 19:11
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zakończyła śledztwo w sprawie zniszczenia samolotu "Mrija", podejrzanym grozi do 15 lat więzienia. SBU zebrała bezsporne dowody winy byłych urzędników Przedsiębiorstwa Państwowego Antonow, których niezgodne z prawem działania doprowadziły do ​​czasowego zajęcia przez Rosjan strategicznie ważnego lotniska w Hostomlu i zniszczenia samolotu AN-225 "Mrija". Śledczy Służby zakończyli postępowanie przygotowawcze i skierowali akt oskarżenia do sądu.

Grupa Wyszehradzka pozostaje podzielona w kwestii wojskowego wsparcia dla Ukrainy

27.02.2024 19:32
Węgry i Słowacja nie zamierzają zmieniać swojej polityki i - w przeciwieństwie do Polski oraz Czech - nie będą wysyłać uzbrojenia. Po spotkaniu w Pradze premierzy państw Wyszehradzkiej Czwórki zadeklarowali gotowość dalszej pomocy humanitarnej i finansowej dla Kijowa.