Redakcja Polska

Chicago: niedzielne uroczystości Narodowego Święta Niepodległości

10.11.2019 09:57
Amerykańska Polonia w weekend organizuje uroczystości związane z Narodowym Świętem Niepodległości. Duża część z nich odbywa się w Chicago. Zapowiedziana jest wizyta oficjalnej delegacji z Polski.
Audio
  • Amerykańska Polonia w weekend organizuje uroczystości związane z Narodowym Świętem Niepodległości (IAR)
Niepodległość ojczyzny świętuje także Polonia w stanach Missouri, Wisconsin i Michigan.
Niepodległość ojczyzny świętuje także Polonia w stanach Missouri, Wisconsin i Michigan.PAP/EPA/Photoshot/Wang Ping

W polonijnych parafiach odbywają się msze święte za ojczyznę. W modlitwie Polskiej Misji Duszpasterskiej Świętej Trójcy ma uczestniczyć delegacja z Polski. Wśród gości jest prezes Instytutu Pamięci Narodowej - Jarosław Szarek.

Z kolei w parafii św. Stanisława Kostki odbędzie się ceremonia złożenia kwiatów pod historyczną tablicą. Jest ona poświęconą 842. młodym Polakom z Ameryki, którzy jako ochotnicy walczyli w pierwszej wojnie światowej. Do Narodowego Święta Niepodległości nawiązuje także część programu Festiwalu Filmów Emigracyjnych "Emigra". Wśród filmów jest dokument "Żołnierze niechciani" - o Błękitnej Armii.

Świętowanie 101 rocznicy odzyskania niepodległości uczniowie kilkudziesięciu chicagowskich szkół rozpoczęli w sobotę o godzinie 11.11 odśpiewaniem hymnu narodowego. W niedzielę w Chicago o tej samej godzinie odbędzie się Bieg Niepodległości.

Uroczystości zakończą się w poniedziałek obchodami Dziedzictwa Polskiego na jednej z lokalnych uczelni.

IAR/dad

Parada z okazji 100-lecia niepodległości w Chicago

04.09.2018 06:00
W paradzie uczestniczyły polonijne kluby motocyklowe z Chicago oraz przyjaciele z amerykańskich grup.

Amerykanie będą obchodzić polskie Święto Niepodległości. Jest specjalna uchwała

01.11.2018 19:44
11 listopada będzie w Nowym Jorku Dniem Niepodległości Polski. Taką uchwałą nowojorscy radni uczcili dziś polskie święto.

Polacy odwiedzają groby związane z polskością w Chicago

02.11.2019 09:33
Dzień Zaduszny to w tym roku dla amerykańskiej Polonii główny czas na modlitwę za zmarłych i odwiedzanie grobów, gdzie spoczywają bliscy. Jest to związane z tym, że 1 listopada w Stanach Zjednoczonych nie jest dniem wolnym od pracy. Mimo to Polacy za oceanem, licznie pojawiają się na cmentarzach.