Redakcja Polska

Noszenie masek kluczowe dla powstrzymania epidemii koronawirusa

21.06.2020 14:41
Noszenie maseczek bardzo skutecznie powstrzymuje przenoszenie się koronawirusa wywołującego COVID-19 z człowieka na człowieka – wynika z analizy, którą publikuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneshutterstock/FamVeld

Naukowcy pod kierunkiem prof. Renyi Zhanga z Texas A&M University analizowali ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym COVID-19 na podstawie trendów szerzenia się zakażeń oraz działań podjętych na rzecz powstrzymania epidemii w Chinach, we Włoszech i w Nowym Jorku. Jak wyliczyli, stosowanie maseczek na twarz ograniczyło liczbę zakażeń o ponad 78 tys. we Włoszech w okresie od 6 kwietnia do 9 maja i o ponad 66 tys. w Nowym Jorku w okresie od 17 kwietnia do 9 maja.

- Nasze wyniki jasno wskazują, że przenoszenie wirusa drogą powietrzną poprzez aerozole z dróg oddechowych jest dominującą drogą rozprzestrzeniania się wirusa. (...) Doszliśmy do wniosku, że noszenie masek w przestrzeni publicznej należy do najskuteczniejszych metod transmisji wirusa między ludźmi - komentuje Zhang.

Jego zdaniem ta niedroga interwencja łącznie z zachowaniem dystansu pomiędzy ludźmi i innymi procedurami stanowią metody dające największe prawdopodobieństwo powstrzymania pandemii COVID-19.

Zdaniem współautora pracy prof. Mario Moliny z University of California w San Diego, laureata Nagrody Nobla z chemii w 1995 r., najnowsze badanie pozwoliło ustalić bardzo wyraźnie, że noszenie masek nie tylko zapobiega przenoszeniu się kropelek z wirusem wydanych podczas kaszlu na niezakażone osoby, ale też jest kluczowe, by zapobiegać wdychaniu przez te osoby maleńkich kropelek emitowanych przez osoby chore podczas mówienia. Kropelki te mogą utrzymywać się w powietrzu przez kilkadziesiąt minut i przenosić na parę metrów.

Prof. Zhang podkreśla, że z pracy jego zespołu płynie jasny przekaz dla ludzi na całym świecie, że noszenie masek jest kluczowe w walce z epidemią. - Utrzymywanie dystansu i mycie rąk trzeba kontynuować, ale nie jest to wystarczająca ochrona – podsumowuje badacz. 

PAP/dad

Apel Światowego Ruchu Ukraińskich Patriotów do przywódców UE

21.06.2020 10:20
Już siódmy rok Ukraina i Ukraińcy prowadzą walkę w forpoczcie międzynarodowych wysiłków zmierzających do odparcia rosyjskiej agresji zbrojnej i rozpoczętej przez reżim Putina wojny hybrydowej przeciwko Europie, wartościom europejskim i euroatlantyckim oraz społeczeństwom demokratycznym na całym świecie - czytamy w apelu.

"To był plan eksterminacji polskich elit". Piotr Dmitrowicz o zbrodni w Palmirach

21.06.2020 10:48
- Mord na polskiej inteligencji w Palmirach jest odpowiednikiem tego, co Sowieci zrobili w Katyniu. Od 1939 roku, od momentu, kiedy Niemcy i Sowieci napadli na Polskę, jednym z elementów niszczenia państwa Polskiego było mordowanie polskich elit - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Dmitrowicz, historyk. 

USA przeniosą żołnierzy z Niemiec do Polski? Media typują tematy rozmów Duda-Trump

21.06.2020 10:01
Zdaniem Associated Press głównym tematem rozmowy Trump-Duda w Białym Domu 24 czerwca będzie plan przeniesienie do Polski części oddziałów amerykańskich wycofywanych z Niemiec.