Polskie Radio
Section05
Piotr Dmitrowicz

PR24 Rocznica krwawej niedzieli na Wołyniu. Dmitrowicz: pojednanie jest możliwe, ale Ukraińcy muszą stanąć w prawdzie

- Ta wielka solidarność, którą okazujemy Ukraińcom, wyda w przyszłości bardzo dobre owoce - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk Piotr Dmitrowicz pytany, czy pojednanie polsko-ukraińskie jest możliwe w kontekście rzezi wołyńskiej. Zaznaczył, że Ukraińcy muszą stanąć w prawdzie i musi być jasno powiedziane, że 80 lat temu na Wołyniu doszło do zaplanowanej akcji ludobójczej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Dmitrowicz Łukasz Sobolewski relacje polsko-ukraińskie Rzeź Wołyńska historia Polski Ukraina infografika

Festiwal powodował, że Jarocin stawał się miastem kolorowym, ciekawym, fajnym

Wszystko zaczęło się w 1970 roku od regionalnej imprezy muzycznej pod nazwą Wielkopolskie Rytmy Młodych. Dekadę później zmieniła się ona na Ogólnopolski Festiwal Młodej Generacji, a od 1983 roku istniała pod szyldem Festiwal Muzyków Rockowych. W dusznych latach stanu wojennego i tuż po nim Jarocin stał się oazą wolności i buntu, choć pod mniej lub bardziej dyskretną "opieką" komunistycznych służb.
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki MUZYKA Jarocin Piotr Dmitrowicz historia Polski IPN

Świat w obliczu Holocaustu. Desperacki gest Szmula Zygielbojma

W nocy z 11 na 12 maja 1943 roku samobójstwo popełnił Szmul Zygielbojm, członek Rady Narodowej przy rządzie londyńskim. Był to jego protest przeciwko obojętności świata wobec prowadzonej przez Niemców zagłady Żydów. Gośćmi "Klubu Trójki" byli Mariusz Olczak, dyrektor Archiwum Akt Nowych, i doktor Tomasz Domański z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Klub Trójki Piotr Dmitrowicz Holokaust

Józef Marcinkiewicz – geniusz, którego nie zdążył poznać świat

Józef Marcinkiewicz był jednym z najwybitniejszych matematyków w okresie międzywojnia. Genialny naukowiec został zamordowany przez Sowietów w Charkowie w ramach zbrodni katyńskiej. W "Klubie Trójki" przypominamy postać i życie Józefa Marcinkiewicza – polskiego geniusza wymazanego przez komunistów z kart historii.
Zobacz więcej na temat:  zbrodnia katyńska II wojna światowa Piotr Dmitrowicz Trójka Klub Trójki

Ataki na Jana Pawła II. Dmitrowicz: to uderzenie w Kościół i wspólnotę, granica została przekroczona

- Bardzo mocne, emocjonalne reakcje pokazały, że pewna granica bezpardonowych i nieuczciwych ataków na Jana Pawła II, ale też na cały Kościół i na ludzi wierzących, została przekroczona. Odbieram to również z takiej perspektywy, że jest to uderzenie we wspólnotę tych wszystkich, dla których Jan Paweł II to człowiek niezwykle ważny, jeśli nie najważniejszy - podkreślił w Polskim Radiu 24 historyk Piotr Dmitrowicz.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Dmitrowicz Jan Paweł II Kościół katolicki

Rzeczpospolita – państwo bez stosów. 450 lat aktu konfederacji warszawskiej

450 lat temu doszło do uchwalenia aktu konfederacji warszawskiej – wyjątkowego w ówczesnej Europie dokumentu, który gwarantował tolerancję religijną w Rzeczypospolitej. Na tle pogrążonej w wojnach religijnych Europie Polska stała się "państwem bez stosów". Tekst konfederacji został w 2003 roku wpisany na listę UNESCO Pamięć Świata.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Dmitrowicz historia Polski HISTORIA

Kedyw – superfachowcy od wojennych akcji dywersyjnych

Akcja pod Arsenałem, zamach na Franza Kutscherę czy zdobycie 100 milionów złotych z Banku Emisyjnego. Szereg brawurowych akcji przeprowadzonych przez elitarne oddziały AK przynosiły ulgę i dawały nadzieję polskiemu społeczeństwu. 22 stycznia 1943 roku komendant główny AK gen. Stefan Rowecki "Grot" wydał rozkaz o powołaniu Kierownictwa Dywersji, tzw. Kedywu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kedyw II wojna światowa Powstanie Warszawskie Stefan Grot-Rowecki Piotr Dmitrowicz

Nowoczesny język i multimedia kluczem do zainteresowania historią

Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski nie ukrywa, że opowiadanie o przeszłości może być trudne. – Łatwiejsze jest opowiadanie o tej historii bliższej. Jak mówimy o XX wieku, zwłaszcza o drugiej połowie XX wieku, o opozycji, Solidarności, nawet o II wojnie światowej, to mamy świadków historii: rodziców, dziadków. Pamięć doświadczenia naszych bliskich pomaga nam się wczuć w pewne dylematy, przez co historia najnowsza jest dla nas dużo prostsza do zrozumienia – zauważa gość "Klubu Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Dmitrowicz Robert Kostro Muzeum Historii Polski historia Polski

Piotr Dmitrowicz: Jan Paweł II upomniał się o "milczący Kościół"

- Inauguracja tego pontyfikatu to był niesamowity dzień i zapowiedź tego, czym ten pontyfikat będzie. To słowa Jana Pawła II "nie lękajcie się" skierowane do wszystkich na świecie, ale przede wszystkim, jak sam papież mówił, chciał być głosem tych najsłabszych, którzy nie mają możliwości mówienia, obrony - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny PRL Polskie Radio 24 POLSKA historia Polski Kościół katolicki Jerzy Popiełuszko Jan Paweł II Piotr Dmitrowicz