Polskie Radio
Section05
Piotr Dmitrowicz

"Historyczne wydarzenie tygodnia". Piotr Dmitrowicz o tragicznych wydarzeniach Grudnia '70

17 grudnia 1970 r. ok. godz. 6 w okolicach przystanku kolejowego Gdynia Stocznia wojsko i milicja otworzyły ogień do zdążających do zakładu pracy stoczniowców, którzy posłuchali apelu wicepremiera PRL Stanisława Kociołka, aby wrócić do pracy. Zastrzelono 16 bezbronnych osób. O tych tragicznych wydarzeniach Tadeusz Płużański rozmawiał z  Piotrem Dmitrowiczem, dyrektorem Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Tadeusz Płużański Grudzień 1970 PRL

PR24 Prof. Żaryn: deklaracje nowej większości sejmowej dot. polityki pamięci są niepokojące

- Deklaracje nowej większości sejmowej są bardzo niepokojące, jeśli chodzi o kwestie dalszego trwania nie tylko polityki pamięci, ale także narodu polskiego, czyli pewnej wspólnoty, która jest podtrzymywana także narzędziami będącymi w posiadaniu państwa. Bo - moim zdaniem - trzeba to widzieć w szerszej perspektywie - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk prof. Jan Żaryn. Gościem audycji był również historyk Piotr Dmitrowicz. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA historia Polski polityka historyczna polityka Jan Żaryn

PR24 Rocznica krwawej niedzieli na Wołyniu. Dmitrowicz: pojednanie jest możliwe, ale Ukraińcy muszą stanąć w prawdzie

- Ta wielka solidarność, którą okazujemy Ukraińcom, wyda w przyszłości bardzo dobre owoce - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk Piotr Dmitrowicz pytany, czy pojednanie polsko-ukraińskie jest możliwe w kontekście rzezi wołyńskiej. Zaznaczył, że Ukraińcy muszą stanąć w prawdzie i musi być jasno powiedziane, że 80 lat temu na Wołyniu doszło do zaplanowanej akcji ludobójczej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Łukasz Sobolewski relacje polsko-ukraińskie Rzeź Wołyńska historia Polski Ukraina infografika

Festiwal powodował, że Jarocin stawał się miastem kolorowym, ciekawym, fajnym

Wszystko zaczęło się w 1970 roku od regionalnej imprezy muzycznej pod nazwą Wielkopolskie Rytmy Młodych. Dekadę później zmieniła się ona na Ogólnopolski Festiwal Młodej Generacji, a od 1983 roku istniała pod szyldem Festiwal Muzyków Rockowych. W dusznych latach stanu wojennego i tuż po nim Jarocin stał się oazą wolności i buntu, choć pod mniej lub bardziej dyskretną "opieką" komunistycznych służb.
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki MUZYKA Jarocin historia Polski IPN

Świat w obliczu Holocaustu. Desperacki gest Szmula Zygielbojma

W nocy z 11 na 12 maja 1943 roku samobójstwo popełnił Szmul Zygielbojm, członek Rady Narodowej przy rządzie londyńskim. Był to jego protest przeciwko obojętności świata wobec prowadzonej przez Niemców zagłady Żydów. Gośćmi "Klubu Trójki" byli Mariusz Olczak, dyrektor Archiwum Akt Nowych, i doktor Tomasz Domański z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Klub Trójki Holokaust

Ataki na Jana Pawła II. Dmitrowicz: to uderzenie w Kościół i wspólnotę, granica została przekroczona

- Bardzo mocne, emocjonalne reakcje pokazały, że pewna granica bezpardonowych i nieuczciwych ataków na Jana Pawła II, ale też na cały Kościół i na ludzi wierzących, została przekroczona. Odbieram to również z takiej perspektywy, że jest to uderzenie we wspólnotę tych wszystkich, dla których Jan Paweł II to człowiek niezwykle ważny, jeśli nie najważniejszy - podkreślił w Polskim Radiu 24 historyk Piotr Dmitrowicz.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Paweł II Kościół katolicki

Kedyw – superfachowcy od wojennych akcji dywersyjnych

Akcja pod Arsenałem, zamach na Franza Kutscherę czy zdobycie 100 milionów złotych z Banku Emisyjnego. Szereg brawurowych akcji przeprowadzonych przez elitarne oddziały AK przynosiły ulgę i dawały nadzieję polskiemu społeczeństwu. 22 stycznia 1943 roku komendant główny AK gen. Stefan Rowecki "Grot" wydał rozkaz o powołaniu Kierownictwa Dywersji, tzw. Kedywu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kedyw II wojna światowa Powstanie Warszawskie Stefan Grot-Rowecki

Nowoczesny język i multimedia kluczem do zainteresowania historią

Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski nie ukrywa, że opowiadanie o przeszłości może być trudne. – Łatwiejsze jest opowiadanie o tej historii bliższej. Jak mówimy o XX wieku, zwłaszcza o drugiej połowie XX wieku, o opozycji, Solidarności, nawet o II wojnie światowej, to mamy świadków historii: rodziców, dziadków. Pamięć doświadczenia naszych bliskich pomaga nam się wczuć w pewne dylematy, przez co historia najnowsza jest dla nas dużo prostsza do zrozumienia – zauważa gość "Klubu Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Robert Kostro Muzeum Historii Polski historia Polski