Redakcja Polska

IPN udostępnił w internecie Bazę Ofiar Zbrodni Wołyńskiej

08.07.2020 15:23
Ponad 17 tysięcy wpisów dotyczących ofiar rzezi wołyńskiej liczy internetowa baza, którą udostępnił Instytut Pamięci Narodowej. Prezes IPN Jarosław Szarek mówił podczas prezentacji bazy, że jest to próba przywrócenia pamięci o osobach, które zostały zamordowane przez nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej.
Audio
  • IPN udostępnił w internecie Bazę Ofiar Zbrodni Wołyńskiej [posłuchaj]
Krzyże na polskim cmentarzu w Ostrówku
Krzyże na polskim cmentarzu w OstrówkuPAP/Darek Delmanowicz

Instytut Pamięci Narodowej, w związku z przypadającym w sobotę, 11 lipca, Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej zaprezentował listę ofiar Zbrodni Wołyńskiej dostępną online. Znajduje się w niej ponad 17 tysięcy wpisów dotyczących ofiar, miejsc i okoliczności zbrodni.

Głównym celem projektu jest upamiętnienie ofiar zbrodni ludobójstwa dokonanego na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1939-1945, przez ukraińskich nacjonalistów. Chodzi o osoby, które w zdecydowanej większości nie mają godnego pochówku - Instytut chce ustalić personalia tych osób, a po części też zweryfikować liczbę osób zamordowanych. 

Prezes IPN Jarosław Szarek mówił podczas prezentacji bazy, że jest to próba przywrócenia pamięci o osobach, które zostały zamordowane przez nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej.

Obecnie w bazie są wpisy dotyczące wyłącznie dawnego województwa wołyńskiego, ale, jak wyjaśniał dyrektor lubelskiego oddziału IPN Marcin Krzysztofik, będzie ona rozbudowywana.

Jarosław Szarek podkreślał, że ta baza nie jest symbolicznym aktem oskarżenia. Baza została uruchomiona na kilka dni przed przypadającym w sobotę, 11 lipca, Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej. Baza jest dostępna na prowadzonym przez IPN portalu zbrodniawolynska.pl.

11 i 12 lipca minie 77 lat od kulminacji zbrodni wołyńsko-galicyjskiej, w wyniku której w latach 40. ubiegłego wieku członkowie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) zamordowali na Wołyniu i we wschodniej Galicji, według szacunków IPN, około 100 tysięcy Polaków - mężczyzn, kobiet i dzieci.

IAR/ks


Ukraina: na okupowanym przez Rosję Krymie trwają aresztowania Tatarów

07.07.2020 12:02
Na zajętym przez Rosję Krymie trwają aresztowania przedstawicieli mniejszości tatarskiej. Dziś rosyjskie służby zatrzymały sześciu Krymskich Tatarów. Na półwyspie od początku okupacji rosyjskie władze stosują polityczne represje.

Wojsko Polskie otrzyma kolejne karabinki Grot

07.07.2020 13:38
Wojsko otrzyma kolejną partię karabinków Grot; 18 tys. sztuk tej broni trafi do wszystkich rodzajów wojsk; w środę w podpisaniu umowy weźmie udział minister obrony Mariusz Błaszczak – zapowiedział we wtorek MON.

Wilno: uczczono pamięć uczestników operacji "Ostra Brama"

07.07.2020 15:54
7 lipca przypada 76. rocznica operacji "Ostra Brama", która nazywana jest też powstaniem wileńskim. Na cmentarzu na Rossie odbyły się skromne, symboliczne uroczystości zorganizowane przez polską ambasadę na Litwie. W uroczystości wzięli udział m.in. harcerze wileńscy oraz polscy kombatanci i dyplomaci.