Redakcja Polska

Łatwiejszy wjazd z Białorusi do Polski. Premier zapowiedział nowe procedury

20.08.2020 08:34
- Chcemy zapewnić, że w najbliższym czasie będziemy prezentowali uproszczone procedury dla osób, które chcą wjechać do Polski z Białorusi - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył przy tym, że polski rząd chce kontynuować dotychczasową politykę wizową dotyczącą tego kraju.
Przejście graniczne
Przejście graniczne PAP/Marcin Bielecki

Premier podkreślił, że Polska była jednym z tych krajów Unii Europejskiej, w którym przyznano najwięcej wiz w 2019 roku dla obywateli Białorusi i tę politykę rząd chce kontynuować.

- Społeczność białoruska, która przyjeżdża do Polski, czy to studenci, czy pracownicy sezonowi, bardzo pomagają również polskiej gospodarce. Chcemy zapewnić, że będziemy w najbliższym czasie prezentowali procedury uproszczenia dla tych osób, które chcą wjechać do Polski z Białorusi np. przystąpić do procesu kształcenia na uczelniach wyższych. Teraz jest akurat ostatni dzwonek, kiedy można od października rozpoczynać studia i chcemy ten proces ułatwić - mówił szef rządu.

Dodał, że rządowi zależy, by powiązania pomiędzy społeczeństwem białoruskim i polskim były jak "najbardziej rozbudowane" i "żeby ta przyjaźń była zacementowana, również poprzez relacje międzyludzkie".

IAR/ho

Zobacz więcej na temat: Białoruś granica

Sytuacja na Białorusi tematem nadzwyczajnych rozmów przywódców UE

19.08.2020 08:48
Dziś w południe odbędzie się wideokonferencja unijnych przywódców na temat sytuacji na Białorusi. O zorganizowanie nadzwyczajnego szczytu w sprawie wydarzeń w tym kraju apelował premier Mateusz Morawiecki.

Sytuacja na Białorusi: Swiatłana Cichanouska apeluje do UE o nieuznawanie wyników wyborów

19.08.2020 11:10
Główna oponentka Alaksandra Łukaszenki w wyborach prezydenckich Swiatłana Cichanouska wezwała Unię Europejską, by nie uznawała wyników tych wyborów. Swój apel wygłosiła w języku angielskim.

Polacy z Wilna solidaryzują się z protestującymi Białorusinami i Polakami na Białorusi

19.08.2020 13:54
Zarząd Oddziału miasta Wilna Związku Polaków na Litwie wystosował apel solidarności z Polakami na Białorusi i całym narodem białoruskim protestującym po wyborach prezydenckich. Zaapelowano o udział w akcji poparcia dla dążeń Białorusinów, która odbędzie się w środę po południu przed ambasadą Białorusi w Wilnie.

Jest stanowisko państw UE ws. wyborów na Białorusi. Ta decyzja nie spodoba się Łukaszence

19.08.2020 16:45
Szef Rady Charles Michel poinformował, że Unia Europejska nie uznaje wyników wyborów prezydenckich na Białorusi. Unijni przywódcy 3 godziny dyskutowali podczas wideokonferencji na temat sytuacji zza wschodnią granicą Wspólnoty. O pilną naradę w tej sprawie zabiegał premier Mateusz Morawiecki.