X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

W Wielkiej Brytanii popularność zdobywa podcast o roli władz polskich w ratowaniu Żydów

26.01.2021 08:29
Przed przypadającym w środę, 27 stycznia, Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu popularny brytyjski podcast historyczny History Hit opublikował odcinek poświęcony roli Rządu RP na Uchodźstwie w ratowaniu Żydów w czasie II wojny światowej.
Źródło: Instytut Pileckiego
Źródło: Instytut PileckiegoTwitter/@InstPileckiego

- Rząd RP na Uchodźstwie odegrał istotną rolę w czasie II wojny światowej, zwłaszcza pomagając społeczności żydowskiej w najciemniejszych dniach Holokaustu - mówi twórca History Hit, brytyjski historyk i znany prezenter telewizyjny Dan Snow.

W podcaście opowiada on o informacjach, które polski rząd w Londynie przekazywał Zachodowi na podstawie m.in. raportów Jana Karskiego i Witolda Pileckiego z getta warszawskiego i Auschwitz. Jak mówi Snow, "kulminacją tych wysiłków była publikacja w grudniu 1942 r. „Masowej eksterminacji Żydów w okupowanej przez Niemców Polsce”", pierwszego oficjalnego dokumentu rządowego informującego zachodnią opinię publiczną o Holokauście w okupowanej przez Niemców Polsce.

Wysiłki polskich dyplomatów

Mówi on również o wysiłkach polskich dyplomatów w innych krajach - Henryka Sławika w Budapeszcie, Aleksandra Ładosia w Bernie i Tadeusza Romera w Tokio i Szanghaju, którzy wystawiali Żydom fałszywe dokumenty i umożliwiali im ucieczkę ich do bezpiecznych krajów.

Dan Snow wspomina też organizację Żegota, która stanowiła organ polskiego państwa na uchodźstwie, oraz jej kierowniczkę referatu dziecięcego, pielęgniarkę Irenę Sendler, która "ocaliła setki żydowskich dzieci ukrywając je u polskich rodzin, w sierocińcach i klasztorach". Jak podkreśla historyk, w Polsce "karą za to była śmierć, nie tylko dla osób pomagających, ale i dla ich rodzin, lecz mimo tego tysiące Polaków ryzykowało wszystko, aby pomóc Żydom".

- Wysiłki polskiego rządu na uchodźstwie pomogły uratować życie tysiącom Żydów, a jego działania pomogły ukształtować międzynarodową reakcję na Holokaust, zapewniając, że sprawcy zostaną ukarani - kończy Snow.

Najpopularniejszy podcast historyczny

Istniejący od 2015 r. History Hit to najpopularniejszy brytyjski podcast historyczny. Według jego strony internetowej, co miesiąc słucha lub ogląda go prawie milion osób. Film poświęcony roli polskich władz na uchodźstwie w ratowaniu Żydów stworzony został we współpracy z ambasadą RP w Londynie.


PAP/dad

"Solidarni z Białorusią". NAWA pomaga białoruskim naukowcom i studentom

19.01.2021 09:05
Pod koniec minionego roku Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej, odpowiadając na swoistą potrzebę chwili zorganizowała dodatkowy kurs języka polskiego on-line dla ponad pięciuset studentów z Białorusi, którzy studiują lub planują podjęcie studiów, czy też pracy w Polsce. Zajęcia on-line  prowadzili wykładowcy z wyspecjalizowanych szkół nauczających polskiego jako obcego. Jego uczestnicy nie tylko wzmocnili swoje kompetencje językowe, ale także poznali lepiej polską kulturę, obyczaje i historię.

Setna rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Serwis specjalny Polskiego Radia

23.01.2021 15:04
Obchodzimy setną rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli pokolenia Kolumbów. Z tej okazji portal PolskieRadio24.pl przygotował serwis internetowy poświęcony życiu i twórczości poety.

Lektorzy języka polskiego NAWA ambasadorami polskości za granicą

25.01.2021 11:11
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej współpracuje z ponad 80. uniwersytetami na całym świecie. Co roku w ramach Programu Lektorzy NAWA organizuje nabór osób, które są delegowane  do pracy w  zagranicznych uczelniach.