X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Bix Aliu: Polska niebawem stanie się 19. sojusznikiem USA korzystającym z pocisków Javelin

23.02.2021 15:22
Amerykanie i Polacy kontynuują wzmacnianie naszych wspólnych zdolności obronnych. Jestem dumny, że Polska już niebawem stanie się naszym 19. sojusznikiem korzystającym z przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin - podkreślił we wtorek charge d'affaires, pełniący obowiązki szefa amerykańskiej ambasady w Polsce Bix Aliu.
Amerykański żołnierz strzela z wyrzutni Javelin
Amerykański żołnierz strzela z wyrzutni Javelin Photo by Sgt. 1st Class Ben Houtkooper 34th Red Bull Infantry Division / Public domain

"Nie zwalniamy tempa. Amerykanie i Polacy kontynuują wzmacnianie naszych wspólnych zdolności obronnych. Javelin to kolejny etap. Jestem dumny, że Polska już niebawem stanie się naszym 19. sojusznikiem z systemem Javelin" - napisał Bix Aliu na Twitterze.

Zamieścił też wpis Ambasady USA w Warszawie, w którym poinformowano, że w Toruniu rozpoczęło się szkolenie żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej na instruktorów obsługi przeciwpancernych pocisków Javelin. "Jest to element kontraktu podpisanego między Polską a USA. Dzięki temu powstanie wykwalifikowana kadra, gotowa do szkolenia polskich operatorów Javelin" - podkreślono we wpisie ambasady.

W kwietniu zeszłego roku MON poinformowało, że zakończyło negocjacje w sprawie zakupu amerykańskich przenośnych zestawów przeciwpancernych Javelin. W marcu zgodę na sprzedaż Polsce do 79 wyrzutni i 180 pocisków, sprzętu towarzyszącego, amunicji szkolnej i szkoleń za maksymalnie 100 mln dol. zatwierdził Departament Stanu. Sprzedaż ma się odbyć w ramach programu FMS (Foreign Military Sales) – sprzedaży sojusznikom broni używanej przez amerykańskie wojsko.

Użytkownikiem broni mają być Wojska Obrony Terytorialnej. Pociski Javelin wybrano jako rozwiązanie odpowiadające rozwijanej w WOT koncepcji lekkiej piechoty i budowy zdolności przeciwpancernych tego rodzaju sił zbrojnych. Wybór Javelina, jako broni typu "wystrzel i zapomnij" do walki na dystansach kilkuset metrów, WOT uzasadniały prostotą obsługi i szkolenia, pozwalającymi utrzymać nawyki ochotników i rezerwistów. Według tej koncepcji Javelin ma uzupełnić, a nie zastąpić bardziej zaawansowane pociski Spike.

Polska zwróciła się do Stanów Zjednoczonych o sprzedaż nowej wersji, która pozwala niszczyć nie tylko cele opancerzone, ale również umocnienia i "siłę żywą", ma także ulepszoną głowicę naprowadzającą.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: USA Javelin

Niemcy: podpalono samochód pracownika polskiej ambasady w Berlinie

23.02.2021 11:47
Ambasada Polski w Niemczech potwierdziła Polskiej Agencji Prasowej, że w nocy z poniedziałku na wtorek doszło do podpalenia samochodu pracownika tej placówki dyplomatycznej.

Rosjanie wspierają finansowo organizacje broniące w zatrzymanych opozycjonistów

23.02.2021 12:15
Rosyjska politolog zebrała 3 miliony rubli, czyli ponad 33 tys. euro dla organizacji udzielających pomocy prawnej zatrzymanym opozycjonistom.

Marcin Przydacz o Nord Stream 2: kolejne narzędzie nacisku Putina

23.02.2021 13:55
Uzależniając Europę od rosyjskiego gazu, Niemcy dają Władimirowi Putinowi narządzie, którym będzie mógł on wpływać na rzeczywistość. Tak jak to działo się na Ukrainie czy Białorusi - powiedział w rozmowie z portalem energetyka24.com Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych.