Redakcja Polska

Vera Jourova: stan wyjątkowy pokazuje powagę kryzysu migracyjnego

01.09.2021 08:30
- Stanu wyjątkowego nie wprowadzono nawet podczas pandemii, to pokazuje powagę kryzysu migracyjnego - powiedziała wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova. Podkreśliła, że należy zapewnić bezpieczeństwo tym, którzy już dostali się na terytorium UE.
Vera Jourova podczas wizyty w Gdańsku
Vera Jourova podczas wizyty w GdańskuUnia Europejska 2021

Premier Mateusz Morawiecki poinformował po wtorkowym posiedzeniu rządu, Rada Ministrów wystąpiła do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego na okres 30 dni w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli na części województw podlaskiego i lubelskiego. Pas ten obejmie 183 miejscowości (115 w woj. podlaskim i 68 w woj. lubelskim) bezpośrednio przylegające do granicy z Białorusią.

Podczas wtorkowego spotkania z dziennikarzami w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku Jourova podkreśliła, że "wprowadzenie stanu wyjątkowego to bezprecedensowa sytuacja w Polsce".

Stanu wyjątkowego nie wprowadzono nawet podczas pandemii, więc rozumiem, że to pokazuje powagę kryzysu migracyjnego. Ludzie na granicy Polski i Białorusi są uwięzieni w tragicznej sytuacji, trzeba dbać o to, aby zapewnić tym ludziom wsparcie humanitarne, ale sytuacja jest bardzo skomplikowana, dlatego ufam polskiemu rządowi, że rozwiąże sytuację”- odpowiedziała Jourova na pytanie Wirtualnej Polski.

"To proceder szmuglowania ludzi za pieniądze"

Wiceszefowa KE podkreśliła, że ma świadomość, iż ludzie koczujący na granicy z Białorusią są "ofiarami reżimu Alaksandra Łukaszenki, który zorganizował proceder szmuglowania ludzi za pieniądze".

- Jest dla mnie jasne, że jako Unia musimy dbać o szczelność granic, ale także zapewnić bezpieczeństwo i humanitarne traktowanie tym, którzy już się na nasze terytorium dostali. Potrzebujemy systemowych rozwiązań, a nie działań ad hoc - dodała Jourova. "Nie można pozwolić tym ludziom umrzeć" - zaznaczyła.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński zapowiedział, że restrykcje na obszarze przygranicznym minimalnie dotyczyć będą mieszkańców miejscowości objętych stanem wyjątkowym; wprowadzą natomiast istotne ograniczenia dla osób z zewnątrz. Jak mówił, nie będzie "żadnych wycieczek, żadnych happeningów i manifestacji". 


PAP/IAR/ho

Andrzej Duda do Białorusinów: Solidarność jest nie tylko symbolem, ale wyznacznikiem polskiej polityki

31.08.2021 14:01
Solidarność stała się nie tylko symbolem, ale i wyznacznikiem polskiej polityki, jej słowem-kluczem – powiedział prezydent Andrzej Duda, zwracając się do Białorusinów w 41. rocznicę Porozumień Sierpniowych. „Nigdy nie przestaniemy was wspierać” – zapewnił.

70 proc. dorosłych w UE w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19. Szefowa KE: musimy zrobić więcej

31.08.2021 15:18
Szefowa Komisji Europejskiej poinformowała, że 70 procent dorosłych w Unii jest już w pełni zaszczepionych przeciw koronawirusowi. Zdaniem Ursuli von der Leyen, taki procent wyszczepienia w sierpniu to sukces.

UE odpowie na instrumentalne wykorzystanie migracji w zagrożeniach hybrydowych

01.09.2021 08:15
Unia Europejska odpowie na instrumentalne wykorzystanie migracji w celach politycznych i do zagrożeń hybrydowych - tak brzmi fragment oświadczenia wynegocjowanego przez unijnych ministrów spraw wewnętrznych po nadzwyczajnej naradzie w Brukseli.