Redakcja Polska

Gigantyczny mural z podobizną wiedźmina powstanie w Łodzi

11.09.2021 14:35
W centrum Łodzi na ścianie bloku mającego 70 metrów wysokości powstanie jeden z największych na świecie murali. Ogromne malowidło będzie przedstawiało Geralta z Rivii, czyli wiedźmina z sagi pióra łodzianina Andrzeja Sapkowskiego - poinformował Grzegorz Gawlik z łódzkiego magistratu.
Geralt z Rivii w kadrze z gry Wiedźmin: Dziki Gon
Geralt z Rivii w kadrze z gry "Wiedźmin: Dziki Gon"Wiki Commons/BANDAI NAMCO Entertainment Europe

Jak przekazano w urzędzie miasta, właśnie zaczęły się prace przy projekcie. Na trzech ogromnych ścianach łódzkiego osiedla zwanego Manhattanem powstanie obraz z wizerunkiem Geralta z Rivii, słynnego wiedźmina - łowcy potworów z serii powieści fantasy autorstwa łódzkiego pisarza Andrzeja Sapkowskiego.

- Gigantyczne malowidło powstanie na trzech elewacjach jednego z najwyższych budynków mieszkaniowych w Polsce. Biorąc pod uwagę wysokość ścian – ponad 70 metrów – będzie to największy mural w Polsce, jeden z największych murali na świecie. Podzielony na trzy ściany obraz, łącznie będzie miał prawie 2 tys. m kw. - podkreślił Gawlik .

- Geralt z Rivii to najbardziej znany na świecie bohater, a właściwie superbohater z Polski. Na wiedźmiński wszechświat - obok epickiej sagi Andrzeja Sapkowskiego - składają się także popularna gra komputerowa oraz serial z Henrym Cavillem grającego białowłosego Geralta - przekazał Gawlik

Autorem projektu muralu - jak poinformowano w łódzkim magistracie - jest Jakub Rebelka, malarz, autor komiksów i ilustrator. Jego murale oraz freski znajdują się m.in. w Muzeum Powstania Warszawskiego i Teatrze Narodowym w Warszawie.

Za kilka dni na rusztowaniach pojawią się artyści. Prace nad muralem zajmą około miesiąca. Odsłonięcie malowidła z wiedźminem zaplanowano w październiku, gdy rozpocznie się 32. edycja Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. 


PAP/dad

Rozpoczynają się tegoroczne zbiory jabłek w sadach

11.09.2021 11:57
Ruszają tegoroczne zbiory w największych sadach na terenie kraju. Do zebrania może być około 3,5 miliona ton jabłek. Polska to od lat największy producent i eksporter tych owoców w Unii Europejskiej.

To nie była łatwa droga. Proces beatyfikacyjny Prymasa Tysiąclecia trwał 30 lat

11.09.2021 12:38
Kardynał Stefan Wyszyński, nazywany Prymasem Tysiąclecia, był wybitnym mężem stanu, obrońcą praw człowieka, a także Kościoła i narodu. Jego proces beatyfikacyjny trwał 30 lat. Rozpoczął się w maju 1989 roku, osiem lat po śmierci kardynała. Zakończył jesienią 2019.

Premier Morawiecki dla FAZ: Polska i Unia muszą być zdolne do ochrony swoich granic

11.09.2021 13:18
Wschodnia granica Polski jest wschodnią granicą Unii Europejskiej. Polska i Unia muszą być zdolne do ochrony swoich granic – podkreślił premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie, udzielonym w sobotnim wydaniu dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung".