Redakcja Polska

Putin z mianem "dziadka z bunkra". "To cios w budowany od lat wizerunek"

11.11.2021 10:45
Władimir Putin w rosyjskich mediach zaczął być nawet nazywany "Dziadkiem z bunkra", z uwagi na styl rządzenia państwem z ukrycia. Skaza na jego wizerunku to nie tylko efekt niesprawnego zarządzania, ale też nieudanej walki z epidemią. – Zamiast rozwiązywać problemy Rosjan, woli się chować we własnych schronach – mówi portalowi tvp.info Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.
Prezydent Rosji Władimir Putin
Prezydent Rosji Władimir PutinForum/Reuters/Sputnik/Alexei Druzhinin/Kremlin

Jak przypomina portal TVP.Info, w ostatnich dniach doszło do serii spotkań Władimira Putina z Aleksandrem Łukaszenką. Choć często spotkania odbywały się w sprawach kluczowych dla Rosji i Białorusi, mowa choćby o spotkaniu dotyczącym dalszych relacji białorusko-rosyjskich, zaplanowano je jako wideokonferencję lub połączenia telefoniczne.

Sprawę dla portalu komentował Stanisław Żaryn, który uważa, że ta forma rozmowy między politykami potwierdza sygnały płynące od jakiegoś czasu z Rosji. - Sposób funkcjonowania Władimira Putina i jego najbliższego otoczenia wskazuje, jak mocno na rosyjskiego prezydenta oddziałuje epidemia COVID-19. Jego codzienny sposób funkcjonowania sugeruje wręcz irracjonalny strach przed chorobą - komentuje w rozmowie z portalem tvp.info Żaryn.

Portal zauważa, że krajowe spotkania z Putinem zostały ograniczone do niezbędnego minimum. Każda osoba, która chce się spotkać z prezydentem, musi przechodzić bardzo drobiazgową procedurę sanitarną, łącznie z kilkudniową kwarantanną. -  Prezydent do każdego kontaktu osobistego podchodzi z dużą obawą. W mediach zaczął być nawet nazywany "Dziadkiem z bunkra", z uwagi na styl rządzenia. Kieruje on administracją z ukrycia - wskazuje rzecznik.

Czerwona kartka

Zdaniem Żaryna styl działania Władimira Putina to czerwona kartka dla całej administracji rosyjskiej, w szczególności resortów, które odpowiadają za walkę z epidemią - "nawet prezydent swoim działaniem przyznaje, że Rosja nie radzi sobie ze zwalczaniem COVID-19 w kraju". -  Irracjonalne podejście Putina do kwestii bezpieczeństwa sanitarnego wskazuje na ogromne problemy w zwalczaniu epidemii - precyzuje.

- Codzienne funkcjonowanie głowy państwa to jednak również cios w budowany od wielu lat wizerunek Władimira Putina. Media rosyjskie, a także część mediów międzynarodowych, od zawsze prezentowały go jako wszechpotężnego przywódcę, człowieka twardą ręką dbającego o interesy Rosji, godnego zaufania, jednoczącego naród. Putin bardzo chętnie pozował mediom w czasie "męskich" czynności - walk judo, jazdy konnej, łowienia ryb, gry w hokeja - budując wizerunek silnego mężczyzny i polityka - komentuje rozmówca portalu TVP.Info.

Kwituje, że dziś niewiele zostało z tego wizerunku. - Obecnie okazuje się, że ten "potężny" Putin boi się epidemii, co kładzie się cieniem na jego wizerunku jako głowy państwa. Dziś Putin na każdego gościa patrzy przestraszony. Obawy o zdrowie zdają się ważniejsze niż oczywiste problemy wizerunkowe i polityczne związane z ostatnim funkcjonowaniem rosyjskiego przywódcy. Zamiast rozwiązywać problemy Rosjan, woli się chować we własnych schronach - mówi portalowi TVP.Info.

Źródło: portal TVP.Info

Wiceszef MSZ o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy: to testowanie Polski

10.11.2021 11:03
Na operację hybrydową musimy patrzeć przez pryzmat polityki bezpieczeństwa i chęci testowania przez Białoruś, a także przez Rosję reakcji państw członkowskich NATO i Unii Europejskiej - mówił wiceszef MSZ Marcin Przydacz. - Teraz ta operacja jest prowadzona przeciwko Polsce - dodał.

Trwa "Tydzień Patriotyczny" na Wawelu

11.11.2021 07:00
Zamek Królewski w Krakowie pragnie uczcić Narodowe Święto Niepodległości, po raz kolejny przygotowując szereg atrakcji dla zwiedzających w tych dniach Wzgórze Wawelskie. Gra terenowa, uczta „Odzyskane smaki”, występ chóru czy wreszcie możliwość oddania krwi w mobilnym punkcie krwiodawstwa – to wszystko czeka w Krakowie na osoby, które chcą oddać się refleksjom o patriotyzmie.

Prezydent: zwycięzcy, którzy odzyskali dla nas Rzeczpospolitą, do dziś są wzorcem dla wszystkich Polaków

11.11.2021 10:44
- 11 listopada to wyjątkowa data, jedno z najważniejszych, symbolicznych wydarzeń w roku o niezwykłym ładunku patriotycznym i ładunku historycznej pamięci - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia nominacji generalskich w Belwederze.