Redakcja Polska

Rosja wpisała Aleksieja Nawalnego na listę terrorystów i ekstremistów

25.01.2022 12:22
Rosyjska służba finansowego monitoringu wpisała Aleksieja Nawalnego na listę terrorystów i ekstremistów. Wcześniej na tej samej liście znaleźli się jego współpracownicy.
Audio
  • Nawalny na liście terrorystów i ekstremistów. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Manifestacja poparcia dla Aleksieja Nawalnego w Moskwie
Manifestacja poparcia dla Aleksieja Nawalnego w MoskwieNickolayV/Shutterstock

Wpisanie na listę terrorystów i ekstremistów prowadzoną przez rosyjskie służby finansowego monitoringu oznacza blokadę kont bankowy, kart płatniczych i uniemożliwienie dokonywania przelewów.

Oprócz przetrzymywanego w kolonii karnej Aleksieja Nawalnego na "czarnej liście" Rosfinmonitoringu znaleźli się już na początku stycznia dwaj jego bliscy współpracownicy - Iwan Żdanow i Leonid Wołkow. Obaj w ubiegłym roku opuścili Rosję w obawie przed aresztowaniem. Jak podało radio Echo Moskwy, na liście terrorystów i ekstremistów jest jeszcze co najmniej 10 innych osób, które współpracują z liderem opozycji.

Latem 2021 roku moskiewski sąd uznał organizacje prowadzone przez Aleksieja Nawalnego za ekstremistyczne i zdelegalizował je. Kilka miesięcy później Komitet Śledczy Rosji wszczął postępowanie karne przeciwko opozycjoniście i jego współpracownikom w związku z kierowaniem ekstremistycznymi organizacjami.

Część współpracowników Aleksieja Nawalnego wyjechała z Rosji, obawiając się represji.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Rosja Aleksiej Nawalny

Raport Polskiej Akademii Nauk o szczepionce na koronawirusa. "Najlepiej przebadana ze wszystkich"

25.01.2022 09:51
"COVID-19 jest jedną z najlepiej poznanych chorób zakaźnych w historii medycyny, a szczepionka przeciwko tej chorobie jest jedną z najbardziej przebadanych" - napisał zespół ekspertów ds. COVID-19 przy prezesie PAN.

Węgry: odsłonięcie pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego

25.01.2022 11:49
Dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Adam Siwek odsłoni w miejscowości Balatonboglar na Węgrzech pomnik upamiętniający rotmistrza Witolda Pileckiego. Monument stanie na placu przed Domem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. W uroczystości udział weźmie również ambasador Polski na Węgrzech Jerzy Snopek, który jest inicjatorem budowy pomnika.