Polskie Radio
Section05
omikron

Prof. Anna Boroń-Kaczmarska: nie ma opracowań, które mówiłyby o rychłym końcu pandemii

- Pandemia COVID-19 ma podobny przebieg do epidemii grypy hiszpanki, koronawirus SARS-CoV-2 nie wykazuje cech sezonowości. Czy dwa lata wystarczą na zakończenie pandemii? Trudno odpowiedzieć jednoznacznie, ale nie znalazłam ani jednego opracowania, które by mówiło, że omikron prawdopodobnie zakończy pandemię - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalista chorób zakaźnych. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 pandemia Koronawirus w Polsce omikron COVID-19

Jak rozmawiać z osobami, które nie noszą maseczki? Mediator odpowiada

Piąta fala pandemii COVID-19 za sprawą wariantu omikron zbiera swoje żniwo. To, co w tych dniach jest kluczowe, to nasza odpowiedzialność i pamiętanie o zasadzie "dystans, dezynfekcja, maseczka". Wiemy jednak, że wielu lekceważy ten wymóg. Jak rozmawiać z osobami, które nie noszą maski np. w środkach komunikacji miejskiej lub sklepie? Na to pytanie w audycji "Pora na Trójkę" odpowiedział mediator Robert Boch.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Piotr Firan Trójka COVID-19 obostrzenia maseczka maseczki szczepionka pandemia koronawirus Koronawirus w Polsce rozmowa dyskusja omikron agresja

"Krzywa zachorowań może wystrzelić pionowo". Maria Libura przestrzega przed Omikronem

 - Ta fala jest inna, szybsza. Bardzo dużo osób może być jednocześnie wyłączonych z funkcjonowania. Może dojść do sytuacji, że wzrosty zakażeń będą ograniczone wydolnością laboratoriów - mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Libura, ekspert ds. zdrowia z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 wirusy zdrowie pandemia koronawirus omikron COVID-19

Dr Posobkiewicz: w dużej masie zakażeń, która może nas czekać, musimy się liczyć z rosnącą liczbą zgonów

- Będziemy powoli zbliżać się do momentu, gdy masowe wykonywanie testów na koronawirusa, nie będzie mieć sensu. Będzie to wirus występujący na stałe w sezonie jesienno-zimowym, dlatego najlepiej się szczepić - mówił w Polskim Radiu 24 dr Marek Posobkiewicz, były Główny Inspektor Sanitarny.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA omikron pandemia zdrowie szczepienia COVID-19 Ministerstwo Zdrowia Polskie Radio 24

"Sytuacja zmienia się z dnia na dzień, teraz nie podejmujemy decyzji". Czarnek o ustaleniach ws. szkół

Minister Przemysław Czarnek w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie wziął w udział w spotkaniu dotyczącym rozpoczęcia konsultacji na temat praktycznego nauczania przedsiębiorczości w szkołach. Podczas spotkania zwrócił uwagę na "wszelkie niepokoje związane z piątą falą koronawirusa i omikronem, które nas wszystkich dotyczą".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Przemysław Czarnek Ferie zimowe Ministerstwo Edukacji i Nauki szkoła dzieci zdrowie COVID-19 omikron polityka Adam Niedzielski

Omikron skutecznie zakłóca największe gospodarki świata. Najbardziej może zaszkodzić jednemu kontynentowi

Omikron uderzy najsilniej w gospodarkę Azji i zakłóci światowe łańcuchy dostaw. Odczują to USA, gdzie należy się spodziewać podwyżki stóp procentowych, oraz Europa. Niemcom grozi spadek PKB - uważają analitycy PZU.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ANALIZA omikron COVID-19 Azja Europa USA wzrost gospodarczy inflacja sprzedaż detaliczna bezrobocie łańcuch dostaw PZU