Polskie Radio
Section05
omikron

Jedna szczepionka przeciwko COVID-19 i grypie? Dr Sutkowski: będą infekcjami sezonowymi

- W pakietach będziemy się mogli szczepić przeciwko kilku chorobom infekcyjnym. Podobnie zresztą jak szczepimy dzieci. Najpewniej będziemy mogli się szczepić w trójpakiecie, jednocześnie przeciwko COVID-19, grypie i pneumokokom - mówi na antenie Polskiego Radia 24 prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo POLSKA omikron grypa zdrowie wirusy szczepienia COVID-19

Szczepienia przeciwko COVID-19. Dla kogo nowe szczepionki?

Od piątku (16.09) wszystkie osoby powyżej dwunastego roku życia, które przeszły podstawowy schemat szczepienia i otrzymały pierwszą dawkę przypominającą, mogą przyjąć drugą dawkę przypominającą szczepionki przeciwko COVID-19. Jakim preparatem będą wykonywane szczepienia?
Zobacz więcej na temat:  Joanna Stankiewicz Karolina Rożej Waldemar Kraska Adam Niedzielski Ministerstwo Zdrowia koronawirus Koronawirus w Polsce zdrowie szczepionka omikron Grzegorz Cessak Joanna Zajkowska

KE zatwierdziła kolejne szczepionki przeciw COVID-19. Uwzględniają wariant Omikron

Komisja Europejska ostatecznie zatwierdziła pierwsze szczepionki przeciw COVID-19 uwzględniające wariant Omikron i dopuściła je na unijny rynek - poinformowała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Wiadomość przekazała komisarz do spraw zdrowia Stella Kyriakides. Chodzi o preparaty koncernu BioNTech i Pfizer oraz firmy Moderna. W czwartek zielone światło dla autoryzacji dała Europejska Agencja Leków.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Komisja Europejska koronawirus COVID-19 Unia Europejska szczepionka omikron szczepienia Beata Płomecka

EMA autoryzowała pierwsze szczepionki przeciw COVID-19 uwzględniające wariant Omikron. Kiedy trafią do obrotu?

Europejska Agencja Leków (EMA) autoryzowała pierwsze szczepionki przeciw COVID-19 uwzględniające wariant Omikron. Chodzi o preparaty koncernu Pfizer i BioNTech oraz firmy Moderna. O zatwierdzeniu i dopuszczeniu preparatów na unijny rynek zdecyduje Komisja Europejska. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  omikron COVID-19 koronawirus Europa szczepionka Unia Europejska ŚWIAT

Kiedy pojawi się szczepionka wzbogacona o wariant omikron? Prof. Horban wskazuje możliwy termin

Konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych, główny doradca premiera do spraw COVID-19, profesor Andrzej Horban, powiedział "Gazecie Pomorskiej", że szczepionka biwalentna przeciw COVID-19, czyli wzbogacona o wariant omikron, powinna pojawić się w Polsce na początku września. Jest ona w trakcie rejestracji w USA i UE. Naukowiec powiedział też, że być może jesienią będzie więcej zachorowań, ale będą one łagodne i nie powinny "zdominować naszego systemu opieki medycznej".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA COVID-19 omikron szczepienia społeczeństwo Andrzej Horban małpia ospa

Będzie nowa szczepionka przeciwko wariantowi omikron koronawirusa? Wiceszef MZ wskazał możliwy termin

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział, że prawdopodobnie na początku września pojawi się nowa szczepionka przeciwko wariantowi omikron koronawirusa. Jego zdaniem warto wykorzystać okres wakacyjny, aby przygotować się do ewentualnej jesiennej fali zachorowań.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo zdrowie COVID-19 omikron Waldemar Kraska szczepionka Koronawirus w Polsce koronawirus

Niepokojące prognozy dot. koronawirusa. Dr Sutkowski: na przełomie sierpnia i września będzie 10 tys. zakażeń

- Powinniśmy się zaszczepić [czwartą dawką szczepionki na koronawirusa - red.], a w szczególności powinny zrobić to te osoby, które są najbardziej wrażliwe na COVID-19, i stosować zasadę DDM - dystans, dezynfekcja, maseczki - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych. 
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce COVID-19 społeczeństwo Michał Sutowski POLSKA omikron

Duży wzrost liczby zakażeń w Unii. WHO jednoznacznie o siódmej fali koronawirusa

Kolejna fala pandemii COVID-19 pojawiła się w wielu krajach Unii Europejskiej, m.in. we Francji i Niemczech, a za wzrost zakażeń odpowiadają subwarianty omikronu - BA.4 i BA.5. Po kilku miesiącach spadków liczba nowych infekcji na całym świecie wzrosła czwarty tydzień z rzędu - przekazała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska pandemia COVID-19 koronawirus omikron WHO zdrowie społeczeństwo

Szczepienia na COVID-19 w Hiszpanii. Minister zdrowia: zostanie nimi objęta cała ludność

Minister zdrowia Hiszpanii Carolina Darias zapowiedziała, że czwartą dawką szczepionki przeciw COVID-19 zostanie objęta cała ludność, a szczepienie zacznie się jesienią od najstarszych grup wiekowych. - Czekamy na przybycie szczepionek dostosowanych do nowych wariantów koronawirusa - podkreśliła. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Hiszpania COVID-19 społeczeństwo szczepienia koronawirus omikron