X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Węgry: odsłonięcie pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego

25.01.2022 11:49
Dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Adam Siwek odsłoni w miejscowości Balatonboglar na Węgrzech pomnik upamiętniający rotmistrza Witolda Pileckiego. Monument stanie na placu przed Domem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. W uroczystości udział weźmie również ambasador Polski na Węgrzech Jerzy Snopek, który jest inicjatorem budowy pomnika.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Forum/Lukasz Dejnarowicz

W roku 1939 w Balatonboglar powstał centralny ośrodek kształcenia polskiej młodzieży na Węgrzech pod nazwą Polski Obóz Młodzieżowy. Uczyły się tam dzieci Polaków, którzy trafili na Węgry po klęsce kampanii wrześniowej. Placówkę zlikwidowali Niemcy po zajęciu Węgier w marcu 1944 roku.

Odsłonięcie pomnika rotmistrza Pileckiego jest elementem współpracy Instytutu Pamięci Narodowej z instytucjami węgierskimi. Na dotychczasowy dorobek IPN składają się wspólne konferencje naukowe, publikacje, wystawy, wydarzenia związane z obchodami ważnych rocznic oraz opieka nad węgierskimi i polskimi miejscami pamięci.

Rotmistrz Witold Pilecki jest jednym z symboli II Rzeczypospolitej, państwa zniszczonego przez agresję sowieckiej Rosji i hitlerowskich Niemiec. Uczestniczył w walkach o niepodległość Polski, a po wybuchu II wojny światowej brał czynny udział w obronie Ojczyzny.

Od listopada 1939 roku współtworzył Tajną Armię Polską. W latach 1940-1943 tworzył w obozie koncentracyjnym Auschwitz organizację podziemną oraz dokumentował dramat więzionych i bestialstwo niemieckich oprawców.
Po wojnie zaangażował się w działalność niepodległościową. Aresztowany przez komunistów, poddany brutalnemu śledztwu, po sfingowanym procesie został skazany na śmierć i zamordowany 25 maja 1948 roku w warszawskim więzieniu na Mokotowie. Do dziś jego szczątki nie zostały odnalezione.


IAR/ho

Ukazała się książka poświęcona ucieczkom Polaków z obozu Auschwitz

23.01.2022 14:09
Ukazała się książka "Nas nie złamią. Jak Polacy uciekali z Auschwitz" pióra Mirosława Krzyszkowskiego i Bogdana Wasztyla. To rzecz o bohaterstwie uciekinierów, ale i heroizmie tych, którzy im pomagali – ruchu oporu, mieszkańcach ziemi oświęcimskiej – powiedział Wasztyl.

Polska flaga wróciła na Antarktydę po 42 latach

23.01.2022 14:30
Polska flaga wróciła na Antarktydę kontynentalną. Po 42 latach przerwy wznowiono działalność Polskiej Stacji Antarktycznej imienia Antoniego Dobrowolskiego i na maszt wciągnięto biało-czerwoną. Stało się to w 63. rocznicę rozpoczęcia działalności bazy.

Republikanie chcą przyspieszenia sprzedaży Abramsów do Polski. "To byłby ważny sygnał dla Kremla"

25.01.2022 08:57
Troje republikańskich kongresmenów wezwało Pentagon do szybszego zatwierdzenia sprzedaży Polsce czołgów Abrams. Jak stwierdzono w opublikowanym liście, decyzja w tej sprawie wysłałaby sygnał "zarówno NATO, jak i Kremlowi".