Redakcja Polska

Samolot z bronią z USA ominął Niemcy - donosi ukraińska prasa

26.01.2022 10:05
W Kijowie wylądował we wtorek samolot z kolejną partią pomocy wojskowej od USA dla ukraińskich sił zbrojnych - poinformowała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar. Tymczasem jak zauważają ukraińskie media, amerykański samolot z pomocą wojskową po drodze do Kijowa ominął Niemcy. 
Audio
  • Według doniesień ukraińskiej prasy, amerykański samolot z pomocą wojskową po drodze do Kijowa ominął Niemcy. Materiał Pawła Buszki (IAR)
Rozładunek sprzętu wojskowego, który przyleciał na Ukrainę z USA.
Rozładunek sprzętu wojskowego, który przyleciał na Ukrainę z USA.PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

W ukraińskiej stolicy w ostatnich dniach wylądował trzeci już samolot z uzbrojeniem z USA. Pomoc wojskową drogą lotniczą dostarczyła też Wielka Brytania. "Kolejna dostawa międzynarodowej technicznej pomocy USA dla sił zbrojnych Ukrainy już jest na Ukrainie" - napisała Malar na Facebooku. Jak dodała, pomoc obejmuje nowoczesny sprzęt i amunicję obronnego charakteru.

Posłuchaj
00:41 11521544_1.mp3 Według doniesień ukraińskiej prasy, amerykański samolot z pomocą wojskową po drodze do Kijowa ominął Niemcy. Materiał Pawła Buszki (IAR)

 

"Wzmacniamy zdolności obronne!" - podkreśliła wiceminister. Podziękowała za pomoc władzom USA i zaznaczyła: "Razem jesteśmy silniejsi, a świat bezpieczniejszy".

To kolejna partia pomocy od USA w ramach pakietu wsparcia dla Ukrainy o wartości 200 mln dolarów.

W poniedziałek w telewizji ICTV minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow powiedział, że pomoc, jaką otrzymuje jego kraj od międzynarodowych partnerów w obliczu możliwej rosyjskiej inwazji, "zawiera wiele ciekawych rzeczy, o jakich marzono wcześniej".

Niemcy odwrócili się od Ukrainy?

Z kolei Niemcy wciąż sprzeciwiają się dostarczaniu broni Ukrainie, blokują mechanizm sprzedaży broni w ramach NATO, zakazują też przekazywaniu Ukrainie niemieckiego uzbrojenia przez kraje trzecie.

Jak pisze portal Dzerkało Tyżnia, internetowy system flightradar pokazał, że trasa samolotu z USA przebiegała z pominięciem terytorium Niemiec. Amerykański Boeing z pomocą wojskową leciał na Ukrainę nad Danią, a następnie Polską. Jak czytamy - amerykański transportowiec przywiózł rakiety Javelin. W zeszłym tygodniu na Ukrainę, również z pominięciem Niemiec przyleciały brytyjskie samoloty, które przywiozły przeciwpancerne systemy NLAW.

"Koszty rosyjskiej agresji będą ogromne". Zdecydowane słowa szefa NATO po konferencji przywódców

25.01.2022 08:23
Jest zgoda, że kolejna rosyjska inwazja na Ukrainę będzie się wiązała z ogromnymi kosztami - napisał na Twitterze sekretarz generalny NATO.

Media na Ukrainie: stanowisko Berlina z każdym dniem coraz bardziej rozczarowuje Kijów

25.01.2022 12:29
Stanowisko Berlina z każdym dniem coraz bardziej rozczarowuje Kijów - ocenia we wtorek ukraiński portal NV.ua. Niemcy pozostają najbardziej lojalne wobec Rosji spośród krajów G7 - dodaje.

"Foreign Affairs": pełnoskalowe natarcie na Ukrainę najbardziej prawdopodobne

26.01.2022 07:49
Prezydent Rosji Władimir Putin dąży do przekształcenia Ukrainy w państwo upadłe - pisze amerykański magazyn "Foreign Affairs". Trzeba się przygotować na trzy możliwości rosyjskiego ataku na Ukrainę: aneksję lub formalne uznanie niepodległości Donbasu, ograniczoną inwazję na wschód kraju i okupacja tych terenów oraz - zdaniem magazynu najbardziej prawdopodobną - pełnoskalowe natarcie na wielu frontach skupiające się na niszczeniu wojska i infrastruktury.