Redakcja Polska

Koszalin w 2023 roku chce przyjąć pięć rodzin repatriantów z Kazachstanu

31.01.2022 12:08
Koszalin w 2023 roku chce przyjąć pięć rodzin repatriantów z Kazachstanu – poinformował sekretarz miasta Tomasz Czuczak. Na zaproszenie dwóch zgodę wyraził prezydent Koszalina Piotr Jedliński, a rada miejska przyjęła uchwały o przyznaniu wskazanym rodzinom mieszkań komunalnych.
Skórkowice, 30.10.2017 r. Siedmioosobowa rodzina Pukasów, która przyjechała do Polski z Kazachstanu
Skórkowice, 30.10.2017 r. Siedmioosobowa rodzina Pukasów, która przyjechała do Polski z KazachstanuPAP/Grzegorz Michałowski

Zgodnie z decyzją prezydenta Koszalina i z przyjętymi na ostatniej sesji uchwałami o przyznaniu dwóm rodzinom repatriantów z Kazachstanu mieszkań komunalnych miasto zapewni im warunki do osiedlenia się.

Obie rodziny, wskazane imiennie przez samorząd Koszalina, będą mogły przyjechać do Koszalina (woj. zachodniopomorskie) w 2023 r.

W bieżącym roku zaproszone do przyszłorocznego przyjazdu z Kazachstanu mają być jeszcze trzy polskie rodziny. W tej sprawie jednak nie ma jeszcze oczekiwanej zgody prezydenta Jedlińskiego, a co za tym idzie, także stosownych uchwał rady miejskiej.

Pomoc materialna

Repatrianci przyjeżdżający do Koszalina na zaproszenie samorządu mogą liczyć na mieszkanie komunalne, które jest im wynajmowane na czas nieokreślony, nie krótszy niż dwa lata. Jest ono wyposażone m.in. w centralne ogrzewanie, ciepłą wodę, łazienkę, kuchnię, sprzęt AGD, RTV, meble i w środki czystości.

Miasto m.in. przez pierwsze trzy miesiące opłaca czynsz, pokrywa koszty związane z uzyskaniem polskich dokumentów, nauką języka polskiego, a także pomoże w załatwianiu spraw urzędowych i w uzyskaniu zatrudnienia.

Zapewniając lokal mieszkalny imiennie wskazanym repatriantom, Koszalin może liczyć na dotację z budżetu państwa. Stosowne porozumienie podpisywane jest z wojewodą zachodniopomorskim. Uchwały o przyznaniu komunalnego lokum są też niezbędne w procedurze wydania wizy krajowej w celu repatriacji.

Pierwsi repatrianci w Koszalinie

Pierwszą trzyosobową rodzinę repatriantów z Kazachstanu Koszalin przyjął w maju 2017 r. Dotychczas miasto pomogło w osiedleniu się kilkunastu polskim rodzinom, łącznie ok. 40 osobom. W ocenie Czuczaka pokazuje to, że repatrianci są zainteresowani osiedleniem się w Koszalinie.

W 1936 r. kilkadziesiąt tysięcy Polaków z terenów dzisiejszej Ukrainy władze sowieckie deportowały do Kazachstanu. Pierwsi polscy repatrianci do ojczyzny wracali na własną rękę. W 1996 r. Rada Ministrów opracowała program repatriacyjny, który po poprawkach wszedł w skład ustawy o cudzoziemcach z 1997 r. Program ten był skierowany przede wszystkim do osób narodowości polskiej i pochodzenia polskiego, które zamieszkiwały azjatyckie tereny byłego ZSRR. Warunkiem procedury reparacyjnej było zaproszenie od zarządu gminy w Polsce.

W 2000 r. Sejm uchwalił pierwszą ustawę repatriacyjną, która następnie była nowelizowana. Zgodnie z danymi MSWiA w latach 2015-2020 do Polski przyjechało w ramach procedury repatriacyjnej ponad 3,3 tys. repatriantów i członków ich najbliższych rodzin. 


IAR/PAP/dad

Polonia z Pensylwanii w wiecu wzywającym do mocniejszego poparcia dla Ukrainy

31.01.2022 10:50
Amerykańscy Polacy z Pensylwanii przyłączyli się w niedzielę do tamtejszej społeczności ukraińskiej i kilku innych krajów w wezwaniu administracji USA o bardziej zdecydowaną pomoc dla Ukrainy. W filadelfijskim zgromadzeniu uczestniczyło ok. 300 osób.

"Łódź Artura Rubinsteina" na wystawach online Biblioteki Wojewódzkiej w Łodzi

31.01.2022 11:34
Dwie wystawy przybliżające postać Artura Rubinsteina i związki wybitnego pianisty z Łodzią przygotowała Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Łodzi. Można je oglądać w internecie i składają się na nie archiwalne artykuły z łódzkiej prasy poświęcone urodzonemu w Łodzi artyście.