Redakcja Polska

Polonia z Pensylwanii w wiecu wzywającym do mocniejszego poparcia dla Ukrainy

31.01.2022 10:50
Amerykańscy Polacy z Pensylwanii przyłączyli się w niedzielę do tamtejszej społeczności ukraińskiej i kilku innych krajów w wezwaniu administracji USA o bardziej zdecydowaną pomoc dla Ukrainy. W filadelfijskim zgromadzeniu uczestniczyło ok. 300 osób.
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnashutterstock.com/Larich

Na schodach przed prestiżowym Philadelphia Museum of Art polskie organizacje reprezentowały m.in. Komitet Smoleńsko-Katyński, Stowarzyszenie Domu Polskiego w Filadelfii i Kluby Gazety Polskiej.

Podczas zgromadzenia republikański członek Izby Reprezentantów USA Brian Fitzparick podkreślił, że aby odstręczyć prezydenta Rosji Władimira Putina od planów inwazji na Ukrainę, niezbędna jest presja ze strony Ameryki wraz z sojusznikami z NATO, UE oraz każdego miłującego wolność kraju na świecie.

„Muszą powiedzieć Putinowi, że będzie żałował, jeśli postawi jeden krok przez granicę z Ukrainą” – akcentował ustawodawca reprezentujący Filadelfię na Kapitolu.

Fitzparick zapewnił, że uczyni wszystko, aby wzmocnić nacisk Kongresu w celu powstrzymania Rosji przed atakiem. Do agresywnych działań Kremla zaliczył już budowę Nord Stream 2 zagrażającego niepodległości Ukrainy. Zwrócił uwagę, że stanowi to także niebezpieczeństwo dla innych państw, w tym Polski.

Konsul honorowy RP w Pensylwanii Deborah Majka przypomniała, że prezydent RP Andrzej Duda mówił w trakcie spotkania z ukraińskim przywódcą Wołodymyrem Zełenskim, że jego kraj może liczyć na pomoc Polski. Przytoczyła fragment wypowiedzi Dudy, że „Polska odrzuca koncepcję stref wpływów i opowiada się za pełną integracją euroatlantycką Ukrainy”.

Jak zauważył uczestniczący w manifestacji szef Komitetu Smoleńsko-Katyńskiego Tadeusz Antonik, mimo niesprzyjającej pogody, sobotniej zamieci i niedzielnych mrozów, zebrało się tam ok. 300 osób.

Z flagami krajów swoich przodków i amerykańskimi przybyli m.in przedstawiciele organizacji i społeczności ukraińskiej, białoruskiej, gruzińskiej, kazachskiej, tureckiej oraz krajów bałtyckich.

„Nie dla wojny z Ukrainą”, „Nie dla agresywnych działań Putina” – skandowali m.in. uczestnicy wiecu.


PAP/ho

"To kwestia tygodni, a nie dni". Amerykański analityk o groźbie rosyjskiej inwazji na Ukrainę

30.01.2022 14:14
- Do wejścia rosyjskich wojsk na Ukrainę dojdzie do końca lutego, ale to wciąż raczej kwestia tygodni, a nie dni - twierdzi Mason Clark, główny analityk think tanku Institute of War Studies (ISW) w Waszyngtonie. W ocenie eksperta najbardziej prawdopodobne jest wkroczenie rosyjskich wojsk do Donbasu oraz stała dyslokacja na Białorusi.

Premier: rosyjski neoimperializm odradza się na naszych oczach. Odpowiedź musi być jasna

30.01.2022 17:47
We wtorek premier Mateusz Morawiecki uda się z wizytą do Kijowa, gdzie będzie rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i szefem tamtejszego rządu Denysem Szmyhalem. "Rosyjski neoimperializm odradza się na naszych oczach i destabilizuje sytuację Europy" - napisał premier w mediach społecznościowych.

Media na Ukrainie: w tym tygodniu może być ogłoszony nowy sojusz Wielka Brytania-Polska-Ukraina

31.01.2022 09:58
W tym tygodniu może być ogłoszony nowy sojusz łączący Wielką Brytanię, Polskę i Ukrainę - informuje ukraińska redakcja BBC, powołując się na źródła. Strony uzgadniają szczegóły umowy - podaje portal.