Redakcja Polska

Ukraińskie SBU zatrzymało białoruskiego agenta, który planował atak w Kijowie. W tle polski wątek

10.02.2022 13:12
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała w czwartek o wykryciu i zatrzymaniu agenta zwerbowanego przez Białoruś, który miał planować atak w Kijowie. Miał też związek z organizowaniem "mityngów" przed placówkami dyplomatycznymi. Na zdjęciu opublikowanym przez SBU widać grupę ludzi stojącą z transparentami przed ambasadą RP w Kijowie.
Zatrzymany Białorusin
Zatrzymany BiałorusinFot.: ssu.gov.ua

SBU podała w czwartkowym komunikacie, że mieszkaniec Kijowa został zwerbowany przez przedstawicieli jednej z białoruskich struktur państwowych. Ukraińskie służby twierdzą, że miał on planować atak w stolicy Ukrainy i w tym celu kupił już środek transportu, substancje łatwopalne i materiały pirotechniczne.

Mężczyznę zatrzymano podczas próby podpalenia samochodu przy budynku jednej z kijowskich organizacji pozarządowych.

Według SBU miał on też zastraszać przedstawicieli mediów i cudzoziemców. W tym celu - jak podają ukraińskie służby - nanosił napisy z groźbami i o prowokacyjnej treści w pobliżu ich mieszkań w Kijowie oraz odpowiadał za fałszywe alarmy bombowe. Zbierał też dane o ukraińskich wojskowych.

Miał ponadto związek z organizacją "mityngów" przy placówkach dyplomatycznych innych krajów - pisze SBU. "Uczestnicy tych wydarzeń wykorzystywali destruktywną agitację" - napisała SBU.

"Polska nie liczy uchodźców jako ludzi"

Na jednym ze zdjęć zamieszczonych w komunikacie na stronie internetowej SBU widać grupę osób przed ogrodzeniem ambasady RP w Kijowie. Trzymają one transparenty z hasłami w języku polskim. Na jednym z nich widać napis: "Polska nie liczy uchodźców jako ludzi".


Manifestacja przed polską ambasadą w Kijowie 
Manifestacja przed polską ambasadą w Kijowie

"Ze wstępnych danych wynika, że działania wrogiego agenta miały na celu rozchwianie wewnętrznej politycznej sytuacji na Ukrainie i dyskredytację naszego państwa w oczach krajów UE i obywateli Białorusi" - napisano w komunikacie.

SBU podała, że agenta zwerbowano za pośrednictwem komunikatora Telegram, a za swoją działalność otrzymywał z zagranicy wynagrodzenie na kartę bankową. Trwają czynności śledcze.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Ukraina Białoruś SBU

Przybywa ofert pracy w sieci. Jakie zawody są najbardziej poszukiwane?

10.02.2022 10:21
Jak wynika z badania Barometr Ofert Pracy, w styczniu liczba ofert zatrudnienia zamieszczonych w internecie wzrosła w porównaniu do grudnia. Najwięcej nowych ofert przybyło dla prawników, bankowców oraz pracowników call center.

Wiceszef MSZ rozmawiał z Wendy Sherman. Tematem "przygotowania na każdą ewentualność" na wschodzie Europy

10.02.2022 10:49
Jak poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Marcin Przydacz uczestniczył w rozmowie z zastępcą sekretarza stanu USA Wendy Sherman oraz z przedstawicielami NATO i dyplomacji europejskiej. "Uczestnicy dyskutowali o niesprowokowanej koncentracji wojsk Rosji przy granicach z Ukrainą (..) oraz skoordynowanych przygotowaniach na każdą ewentualność" - przekazano w komunikacie.

Szef MSZ Zbigniew Rau: w pełni popieram format normandzki

10.02.2022 11:44
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powiedział w Kijowie, że wyraża pełne wsparcie dla rozmów w sprawie Ukrainy w ramach formatu normandzkiego. Szef dyplomacji, który w imieniu Polski przewodniczy OBWE, przebywa w ukraińskiej stolicy w związku z gromadzeniem przez Rosję wojsk wzdłuż granic Ukrainy.